1945'ten bu yana bir ilk: Neo-Naziler Alman parlamentosunda!

Seçimlerden bir ay sonra parlamento ilk kez toplandı, tüm gözler barajı geçen ırkçı parti AfD üyelerinin üzerindeydi. İlk oturumda federal meclis başkanlığına Wolfgang Schäuble seçildi. Başkanvekillerinin de seçileceği oturumda, AfD'nin adayının boykot edilmesi bekleniyor

A A
1945'ten bu yana bir ilk: Neo-Naziler Alman parlamentosunda!
Tarihi bir seçimi geride bırakan Almanya'da parlamento bugün açıldı, sandıktan üçüncü parti olarak çıkan Neo-Nazi Almanya için Alternatif (AfD) meclis sıralarına oturdu. Ülkede ilk kez II. Dünya Savaşı'ndan bu yana bir ırkçı parti parlamentoda temsil ediliyor. Parlamentonun ilk Gündem maddesi, meclis başkanının seçilmesi oldu.

En kıdemli üye Hür Demokrat Partili (FDP) Hermann Otto Solms başkanlık ettiği oturumda, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Wolfgang Schäuble 501 milletvekilinin oyu ile Federal Alman Meclis başkanlığına seçildi. 173 milletvekili red oyu verdi, 30'u ise çekimser oy kullandı. Bir oy ise geçersiz sayıldı. 709 sandalyeli Federal Alman Meclisi'nde yapılan başkanlık seçimlerinde 705 milletvekili oy kullandı.

1972 yılından beri kesintisiz olarak milletvekili olarak görev yapan Schäuble, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Federal Meclis genel kurulunda yapılacak tartışmalarda centilmenlik ve saygının unutulmaması çağrısında bulundu.

Kendi yaşadığı deneyimlerden yola çıkarak, tahrik ve kriz duygusunun yeni olmadığını belirten Schäuble, önümüzdeki yıllarda yaşanacak tartışmaları da soğukkanlılıkla karşılayacağını ifade etti. Schäuble, "Demokrasimizin kalbi parlamentoda atıyor" dedi.

Deneyimli siyasetçi Schäuble, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyonunda Maliye Bakanı olarak görev yapıyordu.
 

AfD'nin başkanvekili adayına tepki


Bugünkü oturumda meclis başkanının yanı sıra başkanvekilleri de seçiliyor. Federal Meclis'te temsil edilen her partiden bir adayın seçilmesi öngörülüyor. Ancak sağ popülist Almanya için Alternatif'in (AfD) adayı Albrecht Glaser'in diğer parti grupları tarafından boykot edilmesi bekleniyor.

İslam karşıtlığıyla bilinen 75 yaşındaki Glaser, dinin özgürlüklere saygı duymadığı gerekçesiyle Müslümanlara din özgürlüğü tanınamayacağını savunuyor.

Yeşiller, Liberal Hür Demokrat Parti ve Sol Parti, Glaser'in adaylığına karşı çıkmıştı. Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin önde gelen isimleri de Glaser'in adaylığını desteklemeyeceğini açıkladı. Glaser, 40 yıllık CDU üyeliğinin ardından partisinden 2012 yılında istifa ederek, 2013'te AfD'nin kurucuları arasında yer almıştı.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kendisini tecavüzden kurtaran çiçekçiye Facebook'tan teşekkür etti