1950’lerdeki İstanbul seyahatinden sonra “Blue Rondo A La Turk” bestesini yapan Amerikalı caz piyanisti kimdir?

1950’lerdeki İstanbul seyahatinden sonra “Blue Rondo A La Turk” bestesini yapan Amerikalı caz piyanisti kimdir?

"In Your Own Sweet Way" ve "The Duke" gibi besteleri birçok caz sanatçısı tarafından seslendirilen ve 1950’lerdeki İstanbul seyahatinden sonra “Blue Rondo A La Turk” bestesini yapan caz piyanisti kimdir? İşte detaylar…

30 Nisan 2019, Salı 11:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"In Your Own Sweet Way" ve "The Duke" gibi besteleri birçok caz sanatçısı tarafından seslendirilen ve 1950’lerdeki İstanbul seyahatinden sonra “Blue Rondo A La Turk” bestesini yapan caz piyanisti Dave Brubeck internette merak ediliyor. İşte Dave Brubeck ile ilgili detaylar…

DAVE BRUBECK KİMDİR?

6 Aralık 1920’de California'da doğan David Warren Brubeck ya da bilinen adıyla Dave Brubeck, Amerikalı caz piyanistidir. Duke Ellington ve Ella Fitzgerald gibi caz efsaneleriyle müzik yapan Dave Brubeck 5 Aralık 2012’de 91 yaşında hayatını kaybetti. Brubeck 250 civarında caz parçası ve şarkı besteledi.

Brubeck 1950 ve 60'larda Dave Brubeck Quartet ile büyük şöhret kazanmış albümleri milyonlarca satmıştı. Grubun 1959'da ünlü piyanistin klasik müzik eğitiminin de katkısıyla yaptığı Time Out, caz müziğinde o zamana kadar görülmemiş karmaşıklıktaki yapısıyla caz tarihine geçti. Bu albümden çıkarılan Take Five parçası dünya çapında bütün zamanların en çok satan caz single'ı oldu, yıllarca bir çok televizyon programında sinyal müziği olarak kullanıldı.

Ama Take Five albümde Brubeck'in bestelemediği tek parçaydı, besteyi Brubeck ile yıllarca çalışan saksafoncu Paul Desmond yapmıştı.

Brubeck dörtlüyü 1967'de bestelerine yoğunlaşmak amacıyla dağıttıysa da grup 1977'de Paul Desmond'un ölümüne kadar düzenli olarak biraraya gelip müzik yapmayı sürdürdü.

"In Your Own Sweet Way" ve "The Duke" gibi birçok caz sanatçısı tarafından da sıklıkla seslendirilen bestelerin sahibidir. Bazen sade bazen de tumturaklı olabilen müzik tarzı annesi sayesinde aldığı klasik müzik eğitimi ve kendi doğaçlama yeteneğine bağlanabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hilal Özdemir yaşadığı zor günleri canlı yayında ağlayarak anlatmıştı, yardım gecikmedi