1950'lerden bugüne: Yakışıklılık ve çekici erkek kavramı nasıl değişti?

1950'li yılların karizmatik çekici erkeği 90'lı yıllara uymaz, 90'lı yılların yakışıklıları çıkıp gelse 2020'deki modaya ayak uyduramaz. Anladık ki en az kadınların güzellik modasının değiştiği hızda erkeklerin de bakım rutinleri, kıyafetleri, traşları ve görünüşleri değişiyor. Dönemlerin en ünlü ve en çekici erkekleriyle buna bir göz atalım mı?

13 Ocak 2021, Çarşamba 11:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1950'ler

1950'ler

Bu yılların yakışıklılığı buram buram karizmatiklik içeriyor. Elvis Presley, James Dean ve Marlon Brando'nun en popüler ve en etkileyici erkekler olmasından da bu anlaşılabiliyor. Saçlar ön planda ve oldukça derli toplu. Asi bir duruş ve yakalı kıyafetler oldukça moda.Bu dönem bu "sert çocuk" imajı yeni keşfediliyor ve etkisi neredeyse hala sürüyor.

1960'lar

1960'lar

50'lerin aşırı sertliğinin kabuğu kıran yepyeni bir tarz geliyor. Bunda Amerika'dan yayılan "çiçek çocuklar"ın da etkisi büyük. Rengarenk kıyafetler, dar pantolonlar, uzun saçlar bu devrin imza imajlarından. "Erkek bakımı" kavramı bu yıllarda ortaya çıkmaya başlıyor. Aksesuar kullanımı, saç bakımı gibi yeni konu başlıkları geliyor erkeklere. Rock müziğin zirveye oynadığı yıllar; erkek tarzı da bununla birlikte akıyor. Mick Jagger, Jim Morisson gibi idollerin tarzları tüm dünyada kopyalanmaya başlıyor.

1970'ler

1970'ler

Bu dönemde kafalar bir hayli karışık; çünkü bir yandan feminize edilmiş bir erkek tarzı sürdürülmeye çalışılırken bir taraftan da savaşçı ruhlu yeni idoller ortaya çıkıyor. Rocky Balboa, John Travolta, Robert De Niro, Al Pacino bir taraftayken diğer yanda David Bowie stili dediğimiz özgür ve cinsiyetsiz kavramlar da ağır basıyor. İspanyol paçalar da var bu dönemde, fötr şapkalar da :)

1980'ler

1980'ler

Kaslı erkek çılgınlığın 80'lerde film endüstrisini ele geçirmesi sonucu erkek modası inanılmaz derecede güçlü bir süper kahramanlık temasının etrafında dönüyordu. Tek seferde düzinelerce düşmanı yenebilen harika dövüş sanatları hareketleri sergileyen Jean-Claude Van Damme, Arnold Schwarzenegger ve Bruce Lee, binlerce erkeğe spor salonuna gitmeleri ve vücutlarını değiştirmeleri için ilham vererek erkek güzelliğini her zamankinden daha erkeksi hale getirdi. Öte yandan müzisyenler, Michael Jackson, Prince, Elton John ve George Michael'ın en büyük trend belirleyiciler haline gelmesiyle görünüşleriyle tamamen sistemi devre dışı bıraktılar. 80'lerde de erkek görünüşü iki ayrı uçta savruluyordu.

1990'lar

1990'lar

Ve işte altın yıllar. Her şeyin rayına oturduğu; herkesin aynı ünlü erkeklere deli divane olabildiği yıllar. Ulaşılamaz vücut geliştirici fiziğine sahip olma trendi hızla düştü çünkü erkekler kendilerini ekranda kötü adamlarla savaşan hantal kahramanlarla ilişkilendirecek vücuda taşımakta bir hayli zorlandı. Bu ise aklımıza kadınların çekici sayılması için çok zayıf olması gerektiğini direten moda algısını getirdi. Demek ki erkekler de bu pastadan paylarını almışlar demeden geçemedik.

Herkesin çabaladığı ideal vücut orta derecede kaslı, zayıf ve güzel görünümlü bir six-pack ile oldu. Bunun sebebi ise kesinlikle Dövüş Kulübü'ndeki Brad Pitt oldu :) O 90'ların erkek görünümünün en büyük ilham kaynağıydı. Ekrandaki erkekler yakışıklı ve iyi yapılı görünüyordu, ancak zekalarını kaslardan çok daha fazla kullanıyorlardı. Tom Cruise, Bruce Willis, Pierce Brosnan, Keanu Reeves ve George Clooney o dönemin en önemli oyuncuları arasındaydı.

2000'ler

2000'ler

İşte gerçekten bakımlı erkek kavramının altın zamanları, artık erkeklere uygun ürünler, bakım kitleri ve markalar ortaya çıkmaya başlıyor. Çünkü 2000'ler, metroseksüelliğin yükselişini gördü. Artık erkeklerin görünüşlerine daha fazla dikkat etmeleri normaldi; dikkatlice kesilmiş saç stillerinden tırnaklara ve hatta cilt bakımına kadar. Kimse artık kaslı fiziğe delirmiyordu - ince oyuncular bile milyonların kalbini çalabiliyordu (Orlando Bloom gibi, Yüzüklerin Efendisi'ndeki Legolas gibi). Leonardo DiCaprio’nun kariyeri Titanic ve The Beach ile büyük bir dönüş yaptı ve bir süperstar olmak için kaslı olmanıza gerek olmadığını kanıtladı. Ağır hip hop mücevherleri, zincirleri ve bol pantolonları popüler hale getirirken, aynı zamanda, burada ve orada bir miktar glam rock makyajına sahip siyah emo saç stillerinin zamanıydı.2010'lar

2010'lar

Kaslı olmayan erkeklerin altın dönemi maalesef kapanıyor. Kas talebi yeniden moda. Çizgi roman uyarlamaları beyaz perdeye yansıdıkça kaslı vücut da trendlere geri döndü. Chris Hemsworth, Ryan Gosling, Michael Fassbender, Bradley Cooper, Matthew McConaughey, Tom Hiddleston ve James McAvoy zamanın en popüler oyuncuları arasındaydı. Harika bir fiziğe sahiptiler ama ona tam olarak güvenmiyorlardı. Erkek güzelliği daha çok stil, kişilik ve karizma ile ilgiliydi.

Hippi tarzı ise hem genç hem de yetişkin erkekler arasında en popüler olanıydı - genellikle ince pantolon, gözlük ve çeşitli şapkalar giymeyi içeriyordu. Ardından bu görünüme bir de yoğun sakal eklentisi geldi. işte 2010'ların yakışıkı erkek formülü; bol sakal.2010'ların sonu ve 2020'ler dönemi

2010'ların sonu ve 2020'ler dönemi

Yakışıklı erkeksi görünüm hala her zamanki kadar popüler, ancak şu anda genç oyuncular 2010'ların büyük yıldızlarının spot ışıklarının bir kısmını çalıyor. Tom Holland, MC Universe'e Örümcek Adam olarak katıldıktan sonra dünyaca ünlü bir yıldıza dönüştü. Finn Wolfhard, Stranger Things'de Mike Wheeler oynayarak yıldız oldu ve Stephen King’in ünlü romanının kitaptan filme uyarlaması olan IT’de rol aldı. Kendi güzellik standartlarını belirleyen bir TV şovu olan Game of Thrones, bize Jason Momoa ve Kit Harington'ı verdi ve genç neslin daha gidecek çok yolu olduğunu kanıtladı.

2020'ler erkeklerin her tarzı deneyebilecekleri özgür bir alana dönüştü. Aşırı bakımlı olmak, kaslı olmak, tek bir kıyafet akımına bağlı olmak gibi gereklilikleri ortadan kaldırdı.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözenekli cilde makyaj: Makyajla gözenekleri kapatmak için 10 püf noktası