2 buçuk kilo verdikten sonra vücudunuzda neler olur?

Haydi dürüst olalım, kilo vermek zordur. Bazen ne kadar çaba harcasan da bedenindeki değişimleri göremezsin. Ama aynada farklılık görmediğin, vücudunda değişen bir şeylerin olmadığı anlamına gelmez. 2 buçuk kilo verdikten sonra bile vücudunda değişim başlar. Yeni vücudundaki dönüşümün başlaması için, öyle çok büyük kilolar vermene gerek yok. İşte, sadece 2 buçuk kilo verdikten sonra bile vücudunun geçireceği 13 'güzel' değişim. Verdiğin kilolar arttıkça, bu değişimlerin katlanacağını hesaba katmayı unutma.

22 Nisan 2020, Çarşamba 16:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yağ hücrelerin azalacak

Yağ hücrelerin azalacak

Kilo vermek için daha önce aldığından daha az kalori tüketeceksin. Ama vücudun ihtiyacı olan enerjiyi nereden sağlayacak? Tabii ki yağ hücrelerinden. Vücudun, tüketmediğin besinlerden alamadığı enerjiyi yağ hücrelerinden çekerken, bu hücreler küçülecek. 


Kan şekerin düzene girecek

Kan şekerin düzene girecek

Pankreas etrafında biriken yağlar, kan şekeri düzeylerini kontrol eden beta hücreleri üzerinde baskı yaratıyor. Beta hücreleri bu baskı sonucu yeterli derecede insülin hormonu üretemiyor ve bu durum da kan şekeri düzeyinin kontrol altında tutulamamasına yol açıyor. Diyetle birlikte yağlanma azalıyor ve pankreas yeniden düzgün bir şekilde çalışmaya başlıyor. Kontrol edilmeyen kan şekeri, tüm vücuda zarar verebiliyor; organ yetmezliği, körlük ve uzuv kaybına neden olabiliyor.

Daha aç hissedebilirsin

Daha aç hissedebilirsin

Leptin hormonu, özellikle yemeklerden sonra yağ hücreleriniz tarafından salgılanır. Bu hormon oranının yükselmesi ve kana karışması ile beyninize doyduğunuza ve yemek yemeyi kesmene dair bir mesaj gider. Sen beslenme planını değiştirdikten ve kilo vermeye başladıktan bir süre sonra vücudunda yağ oranın düştükçe leptin hormonu salgılanması da düşecektir. Bu yüzden beynin normalde alışmış olduğu doyma sürecini fark edemeyecek ve açlık hissin artacaktır. Kalori tüketimin azaldıkça, beynine açlık sinyali gönderen ghrelin hormonunun salınımı da artar.

Metabolik düzenin değişecek

Metabolik düzenin değişecek

Metabolizmanın vücudunda kalori yakmaktan sorumlu bir makine olduğunu biliyorsun. Kilo verdikçe metabolizman hızlanacak, çünkü vücudunun günlük kalori ihtiyacı kilona paralel olarak azalacak. Ancak bu değişim, kişinin kilosuna göre değişkenlik gösterebilir. 

Eklem ağrıların azalacak

Eklem ağrıların azalacak

Aslında çok mantıklı. Kilon arttıkça, kemiklerine binecek yük de artar. Buna bağlı olarak, sen hareket ettikçe eklemlerinin de hareketi güçleşir. Kilo verdiğin anda eklemlerin de oh çeker. 

Kalbin daha sağlıklı olacak

Kalbin daha sağlıklı olacak

Fazla kilo, kalbin dolaştırdığı kan miktarının artması yani iş yükünün fazlalaşması anlamına gelir. Fazla kilo ayrıca vücutta insülin direncine neden olur. Bu damarların kalınlaşmasına ve koroner kalp hastalığına neden olur.Fazla kilolu olan kişiler, normal ağırlıktaki kişilere göre, kalp hastalıklarına karşı 2 kat daha fazla risk taşır.

Daha kaliteli uyuyacaksın

Daha kaliteli uyuyacaksın

Kim daha kaliteli bir uyku istemez ki. Pennsylvania Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, az miktarda verilen kilonun bile, uyku kalitesini artırdığını ortaya koydu. Yani daha iyi uyku daha iyi bir ruh haliyse, kilo vermek beraberinde mutluluğu da getiriyor. 

Tansiyonun düşecek

Tansiyonun düşecek

Aşırı kilosu olanların yaklaşık %40'ında yüksek tansiyon görülür. Sizce tesadüf mü? Çünkü daha fazla kilo demek, damarlarının daha fazla kan taşıyacağı anlamına gelir. Kiloyu düşürmek, damarların omuzlarındaki yükü otomatik olarak düşürmek demek. 


Daha iyi bir ruh hali

Daha iyi bir ruh hali

Fazla kiloları yüzünden depresif hisseden insanlar, yalnızca birkaç kilo verdiklerinde bile kendilerini daha mutlu hissetmeye başladıklarını bildiriyorlar. Ortalama olarak %8 oranında kilo kaybedildiğinde mutluluk artışı gözlenmeye başlıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha düz bir göbüş için 10 basit tüyo