2 dilim baklava yarım litre su

Bayramların vazgeçilmez ikramı şerbetli tatlılar, Ramazan ayı boyunca susuz kalan bünyelere ilk günden aşırı yükleme yapılmasına neden oluyor. Peki, bayram boyunca önümüze gelen baklava, ekmek kadayıfı, tulumba tatlısı karşısında ne yapacağız

02 Temmuz 2016, Cumartesi 17:28
A A
2 dilim baklava yarım litre su

Sıcak yaz günlerine denk gelen ve oruç tutma süresinin 17 saati aştığı Ramazan ayının ardından bayram hazırlıkları başladı. Çikolatalar, şekerler, şerbetli tatlılar evlerin baş köşelerinde yerini aldı ancak bu durum oruç süresince farklı bir beslenme düzenine alışan ve susuz kalan bünyeler için tehlike arz ediyor. Bayramda ikram edilen baklavalara, ekmek kadayıflarına, tulumbalara, şekerparelere karşı koyamayanlar için Diyetisyen Canan Aksoy basit bir formül veriyor: “Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2000 kalori aldığını düşünürsek bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre arasında değişiyor. Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar için ise kalori hesabı şöyle; iki dilim baklava yiyerek 500 kalori alan birinin 500 ml fazladan su tüketmesi gerekiyor.”

Hangi tatlıdan sonra ne kadar su içilmeli?


2 dilim baklava: ½ litre su

1 porsiyon ekmek kadayıfı: 1,5 su bardağı su

1 adet orta büyüklükte tulumba tatlısı: 1 çay bardağı su

1 porsiyon revani: 1,5 su bardağı su

1 tane şekerpare: 1 su bardağı su

2 Kemalpaşa tatlısı: 1 su bardağı su

Vücudumuz susuzluğa dayanamıyor


Özellikle yaz aylarında sıcak yüzünden oluşan ekstra su kaybı ve bayram sebebiyle artan her bir kalori için su tüketimine özel olarak dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Canan Aksoy, “Ramazan süresince biz diyetisyenler, açlıktan çok susuzluk konusunda uyarı yaptık. Eğer kronik bir hastalık yoksa açlığa dayanıklı olan vücudumuz, konu “su” olunca maalesef o kadar da dayanıklı değil. Bu nedenle bayram boyunca, oruç tutarken yeterince almadığımız suyu tüketmek, vücudumuz için yapacağımız en olumlu davranışlardan biri olacaktır” diyor.

Sıradaki haber yükleniyor...