2 Japon turist Atatürk Havalimanı'ndan Sultanahmet'e gidişe 1550 TL ödedi

Japonya'dan 21 Nisan’da sabaha karşı 03.30’da İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen iki Japon turist, taksiyle 60 lira tutan Sultanahmet’e gitmek için transfer ücreti olarak bir acenteye 1550 TL ödedi. Turistler şikayetçi oldu
 

25 Nisan 2018, Çarşamba 10:14
A A
2 Japon turist Atatürk Havalimanı'ndan Sultanahmet'e gidişe 1550 TL ödedi
Japonya'dan geçen hafta İstanbul'a gelen 2 Japonya uyruklu turist Atatürk Havalimanı'ndan Sultanahmet'e gitmek istedi. Taksi yerine transfer için bir acente ile anlaşan turistler iddiaya göre yarım saati bulmayan yolculuk için 1550 TL ödeme yaptı. 

Hürriyet'ten Burak Çoşan'ın haberine göre, MSİ Turizm aracılığıyla Japonya’dan Türkiye'ye gelen iki turist sabah saatlerinde kendilerini Türkiye’ye getiren acente ile temasa geçerek yapılan fahiş ödemeyi bildirdi.

MSİ turizm'in sahibi Ertan Demirbaş "ortada çok büyük bir gariplik var. Yaklaşık 20 dakika süren yolculuk için 1550 TL’yi turistlerin kredi kartlarından çekiyorlar. Gelen Japonların biri 1946 diğeri ise 1949 doğumlu iki kadın." dedi.

TUR FİYATI BİLE 1900 TL

Demirbaş, bir gariplik olduğunu anlayan iki turistin imzaladıkları evrakları kendilerine gönderdiğini ve transferi yapan firma ile görüşüldüğünü belirterek "35 bin dolar kira ödüyoruz. Kaç liraya transfer yapacağımızı size mi soracağız!" şeklinde cevap aldıklarını söyledi.

Transferi yapan firma Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) şikayet edilirken MSİ Turizm, iki Japon turistin uçak biletleri, rehberlik dahil olmak üzere 2 günlük Kapadokya gezisine kişi başı 1900 TL ödediğini belirtti.

Japon turistleri getiren firmanın sahibi Ertan Demirbaş isyan edercesine " Biz bu fiyata böyle bir turu satıyoruz. Ancak tek transfere 1550 TL alıyorlar. Eğer benim anlaşmalı olduğum firma ile bu transfer yapılmış olsaydı ödenecek rakam 120 TL artı KDV’ydi. Zaten Japon turisti zor getiriyoruz. Böyle olaylar olunca işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor." dedi.

FİYATI AÇIKÇA SÖYLEDİK


Transferi yapan Azade Turizm yetkilileri ise, "Biz VIP transfer hizmeti veriyoruz. Araçlarımız çok lüks. Ayrıca şoförlerimiz İngilizce biliyor. Takım elbise ile hizmet veriyor. Biz fiyatı açıkça söyledik. Onlar da kabul etti. Herhangi bir şekilde gizli bir iş yapmadık." dedi.

Söz konusu yolculuk taksi ile yapılmış olsaydı ödenecek ücret 60 ile 70 TL arasında, lüks araçlarla hizmet veren Careem ve Uber gibi uygulamalar kullanılsaydı eğer ortalama 85-90 TL olacaktı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.