2 Kasım Hadi akşam ipucu sorusu: Akçaabat ve Vekfikebir ilçeleri nerededir?

Hadi bilgi yarışmasının akşamki bölümü için ipucu sorusu belli oldu. 20.30'da başlayacak olan yarışmada bir şehir ismi soruluyor. Köftesiyle meşhur Akçaabat ve ekmeğiyle meşhur Vekfikebir ilçeleri nerededir?

02 Kasım 2018, Cuma 15:38 Son Güncelleme:
A A
2 Kasım Hadi akşam ipucu sorusu: Akçaabat ve Vekfikebir ilçeleri nerededir?

Hadi bilgi yarışması bu akşam yine aynı saatinde başlıyor. İpucu sorusunda ise Türkiye'nin güzide şehirlerinden birisine cevap aranoyor. Uygulama "Bazı yemekler şehirlerin ilçeleriyle özdeşleşmiştir ve onların isimleriyle anılırlar. İpucumuz Karadeniz'in bir şehrinden geliyor. Köftesiyle meşhur Akçaabat ve ekmeğiyle meşhur Vekfikebir ilçeleri nerededir biliyor muyuz?" diye kullanıacılarına sorudu.

CEVAP: TRABZON

TRABZON HAKKINDA BİLGİLER

Trabzon (Antik Yunanca: Τραπεζοῦς Trapezus, Pontus Rumcası: Τραπεζούντα Trapezunda, Gürcüce: T'rap'izoni, Lazca : T'rapuzani ya da T'amtra), Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi dokuzuncu şehri. Trabzon İl Nüfusu: 779.379'dur (2016 sonu). Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alan ilin Karadeniz'e kıyısı bulunur. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun'a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane'ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize'ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunur.

7 Eylül 2010 tarih ve 27695 sayılı resmi gazetede yayımlanan karar ile birlikte 7 belde ve 29 köy tüzel kişilikleri kaldırılarak belediye sınırlarına dahil edilmiştir. Bu son düzenleme ile birlikte belediye nüfusu 402.166'ya çıkmıştır.

Trabzon, günümüzde Karadeniz Bölgesi'nin Samsun 'dan sonra ikinci büyük kentidir. Trabzon, 12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen büyükşehir yasa tasarısı ile büyükşehir belediyesi olmuş ve merkez ilçe kaldırılarak Ortahisar ilçesi kurulmuştur. Trabzon iki il ile birliktede "şehzadeler şehri" olarak anılır.

Evliya Çelebi Trabzon için şöyle demiş: Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER On Numara canlı çekiliş sonuçları (20 Ocak On Numara sonuçları)