2 metrelik sosyal mesafe neden yeterli değil?

Yaklaşık 3 ay öncesine kadar corona virüs hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorduk. Şimdi ise tüm dünyada 1 milyondan fazla insana corona virüs teşhisi konuldu. Virüs tedavisi hakkında da gün geçtikçe daha fazla ilerleme kaydediyoruz. Corona virüs salgınında dikkat edilmesi gerekenlerden biri sosyal mesafe. Uzmanlar insanlar arasında 2 metrelik sosyal mesafenin olması gerektiğini söylüyor. Ancak araştırmalar, bunun yeterli olmadığını gösteriyor.

07 Nisan 2020, Salı 12:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sosyal mesafe, birlikte yaşamadığımız insanlardan iki metre uzakta durma kuralıdır. Öksürük ve hapşırmalardan salınan damlacıkların bir ila iki metre arasında seyahat edebileceği 1930'ların deneylerine dayandığı düşünülüyor.

Ancak bu anlayışın modası geçmiş olabilir. Bu hafta gerçekleştirilen ve İngiliz Sağlık ve Güvenlik Yönetimi tarafından yönetilen bir deneyde Violet adındaki bir tıbbi mankenin öksürüğünün, corona virüs partiküllerinin ne kadar kolay yayılabileceğinin grafiği çıkarıldı.

Deneyde Violet, ultraviyole ışık altında ortaya çıkan bir boya eklenmiş sıvıyı öksürüyor. Boya, öksürdüğümüzde corona virüs partikülleri içeren damlacıkların havada nasıl ilerlediğini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Londra'daki yetişkin yoğun bakım hizmetlerinen bir çocuk doktoru Dr. Guddi Singh, “Violet'in ağzından çıkan, bazıları tavana ve en az iki metre uzaklıktaki uzak duvara ulaşan binlerce damlacık gördük” dedi.

Öksürüğün doğrudan hattında olmasam da, bu damlacıklardan bazıları elime düştü. Bu damlacıklar virüsü içeriyorsa, enfekte olurdum. İnanılmaz derecede bulaşıcı. Deney bize neden en az iki metrelik sosyal mesafeye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Ama bu durumda bile, yayılmayı önleyemiyorsunuz.

Virüs 6-8 metre uzağa sıçrayabilir

Virüs 6-8 metre uzağa sıçrayabilir

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan yeni araştırmalar, iki metrenin neredeyse yeterince uzak olmadığını gösteriyor. Corona virüs partikülleri hapşırma ile sekiz metreye ve öksürüklerle altı metreye kadar itilebilir.

Bazı uzmanlar, tükürük ve mukustaki daha büyük damlacıkların iki metre içinde güvenli bir şekilde yere düşeceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, ABD'li araştırmacılar deneylerinin, kendimizi corona virüs enfeksiyonundan korumak için güvenli bir mesafenin ne olabileceği konusundaki anlayışımızı sorguladığını söylüyor.

Başka bir rapor, endişelenmemiz gereken öksürük ve hapşırıklardan daha fazlasına sahip olabileceğimizi gösteriyor.

ABD'deki Ulusal Bilimler Akademisi geçtiğimiz günlerde virüsün, konuşurken ve nefes alırken ürettiğimiz hava tarafından da yayılabileceği konusunda uyardı.

Bu da virüsün havada oyalanmasına ve daha sonra yürüyen birine bulaşma olasılığını artırıyor.

Tüm bu araştırmalar Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) yüz maskelerinin kullanımı hakkındaki tavsiyelerine uyulması gerektiğinin bir göstergesi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlığınızı korumak için gıda güvenliğine dikkat edin