2 savaş uçağımız neden düştü?

Malatya'da 4 pilotun şehit olması sonrası herkesin aklında aynı soru vardı. O uçaklar neden düştü? Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ilk kez konuştu

26 Şubat 2015, Perşembe 12:37
A A
2 savaş uçağımız neden düştü?

Malatya'da iki adet RF-4E'nin düşmesi sonucu şehit olan 4 pilot Türkiye'yi yasa boğdu.

Önceki gün Malatya’da düşen iki RF-4E eğitim uçağının havada çarpıştığı iddia edilmişti. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk kazayla ilgili ilk kez konuştu. Vatan Gazetesi'nden Murat Çelik'e konuşan Orgeneral Akın Öztürk kaza nedeninin henüz kesin olmadığını söyledi ve ekledi: “Havacılıkta maalesef var böyle acı olaylar. Üzüntümüz büyük. Hepimizin, ülkemizin başı sağ olsun. Şehitlerimizin ruhları şad olsun. İlk bulgulara göre iki uçak bulut içinde kontrolü kaybedip dağa çarpmış olabilir”

‘ARAŞTIRMA SÜRÜYOR’

Orgeneral Öztürk, Murat Çelik'in sorularına cevap verdi:

- Daha erken olduğunu biliyorum ama kaza nedeni belirlendi mi?

Henüz kesin bir şey söylemek için erken. Çıkan haberlerden hiçbirine kesin doğru diyemeyiz. Araştırma devam ediyor. Şu an için bildiğimiz, 2 uçak gece, kol uçuşundayken yaşanan bir kaza maalesef.

‘RUTİN BİR GECE EĞİTİMİYDİ’

- İlk izlenim ne yönde? Kaza kırım uzmanlarının tahmini hangi ihtimalin daha yüksek olabileceği yönünde?

Şu an için, dediğim gibi kesin bilgi değil ama ilk bilgiler ışığında yapılan değerlendirme, gece uçuşu sırasında irtifayı kestirememe, bulut içinde kontrolsüz şekilde dağın tepesine vurma, ki bu havacılıkta en zor şartlardan biri, şeklinde olduğu yönünde. Tekrar ediyorum bu şu anki bilgilerle, şu an için yapılan tahmin.

- Kol uçuşu olduğu için iki uçak birlikte çarpmış olabilir öyle değil mi?

Tabii... Evet aynen öyle. Kolda uçtukları için tabii.

- Eğitim uçuşuydu değil mi?

Evet. Bizim rutin gece eğitim uçuşumuz.

- İki uçak arasında herhangi bir konuşma olup olmadığı belli mi? Hayır, inceleniyor daha. Detayların ortaya çıkması zaman alır.

UÇAKLARIN YAŞIYLA İLGİSİ YOK

-RF4-E’lerin artık ömürlerini tamamladığı, uçuştan çekilmesi gerektiği gibi noktalar da tartışılıyor biliyorsunuz...

Bakın, doğruyu söylemek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek bizim görevimiz. Bu kazanın uçakların yaşıyla ilgisi yok. Uçakların yaşlı olması ile uzaktan yakından bir ilgisi yok, bunu herkesin bilmesini istiyorum. Kaza ile ilgili şu aşamada söylenebilecekleri söyledim. Kesin bilgiler araştırmanın sonunda belli olacak. Tekrar şehitlerimize rahmet, ülkemize baş sağlığı diliyorum..

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Başbakan operasyonu böyle takip etti