2012'de kıyamet kopacak mı?

2012 yılında dünyanın sonunun geleceğini konu edinen filmle ilgili olarak NASA açıklama yaptı

20 Ekim 2009, Salı 16:28
A A

Maya takvimi öngörülerine dayanarak dünyanın üç yıl sonra sona ereceğini konu edinen ve ülkemizde yakında gösterime girecek olan '2010' filmi bu konudaki tartışmaları körüklemişken, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) konuyla ilgili açıklama geldi.

NASA uzmanı, Sony Pictures'ın "bundan üç yıl sonra felaket bir son öngören" İnsan Devamlılığı Enstitüsü adı verilen bir kuruluş için internet sitesi açmasını ve filmi kınadı.

NASA'nın Astrobiyoloji Enstitüsü'nde üst düzey bilim adamı Dr. David Morrison, endişeli insanlardan gelen binden fazla soru aldığını söyledi.

GÖRMEMEK İÇİN İNTİHAR!
Bunlar arasında dünyanın sonunun geldiğine tanık olmamak için intihar etmeyi düşünen gençlerin de bulunduğunu söyleyen Dr. Morrison, 2012'de dünyanının sonunun gelmeyeceğini belirterek, internet sitesinin de 'etik anlamda son derece yanlış' olduğunu söyledi.

Sony'nin halkla ilişkiler uzmanı Vikki Luya ise "Bu sitenin hayali bir filmle bağlantılı olduğu çok açık. Sitedeki logolardan bu kolayca anlaşılabilir" diye savunma yaptı.

Sözde enstitü "Dünyanın en iyi astronomlarının, matematikçilerinin, jeologlarının, fizikçilerinin, mühendislerinin, fütüristlerinin yirmi yıllık titiz araştırmalarından sonra 2012'de felaketle sonuçlanacak bir dizi kuvvetin bir dizi gezegenimizi mahvedeceğini biliyoruz" diyor.

HAYATTA KALMA PİYANGOSU
Enstitü, 2012 sonrası dünyanın liderinin seçiminin başladığına dair detaylar sunarken, hayatta kalma çantalarının hazırlanmasını önererek insanlardan hayatta kayabilmek için bir çekilişe kayıt olmalarını istiyor.

Aslında internet sitesi 2012 filminin tanıtımı için yapılmış bir araç.

Sözde bu internet sitesinin 'uzmanları' bir süredir güneş sisteminin kıyısında olan ve Dünya'ya çarpması beklenen bilinmeyen bir X Gezegeni'ni izliyordu.

Ancak site öylesine başarılı bir şekilde tasarlandı ki, yüzlerce insan 2012'de çok korkunç bir şey olacağı konusunda ikna oldu.

(Milliyet)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.