2013'te aramızdan ayrılanlar

2013 yılında sanat, spor, siyaset, medya ve bilim dünyasından pek çok ünlü vefat etti. İşte 2013 yılında bu dünyadan göçen ünlü isimler...

27 Eylül 2013, Cuma 13:16
A A

Ocak ayındaki ilk kayıp, 4 Ocak'ta 'Sev Kardeşim' şarkısıyla hafızalara kazınan şarkıcı Şenay Yüzbaşıoğlu (61) oldu.

Daha sonra 6 Ocak'ta 'Ağır Roman' kitabının yazarı Metin Kaçan'ın Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar ettiği ortaya çıktı. Cesedi 12 gün sonra Beylikdüzü'nde bulunan Kaçan, 52 yaşındaydı.

Yine 6 Ocak'ta eski milletvekili Hasan Fehmi Konyalı 75 yaşında hayatını kaybetti.

12 Ocak'ta ise tiyatro ve sinema sanatçısı Alev Sururi 84 yaşında aramızdan ayrıldı.

16 Ocak'ta dünyaca ünlü Türk ressam Burhan Doğançay tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında vefat etti.

17 Ocak günü ise Türk basını için acı bir gün oldu. Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın 71 yaşında ölümü herkesi üzdü.

19 Ocak'ta Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü 97 yaşında iken hayatını kaybederken, yine aynı gün akademisyen ve gazeteci Prof. Dr. Toktamış Ateş bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat etti.

'Deprem değil bina öldürür' sözüyle hafızalara kazınan Kızılay Başdanışmanı, bilim adamı, 'Deprem Dede' Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ise 20 Ocak'ta hayatını kaybetti.

Yine 20 Ocak'ta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, aralarında Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet'in de bulunduğu pek çok gazetede sayısız yazı dizisi, araştırma, inceleme ve röportajlardan oluşan dosya haberlere imza atan gazeteci Sadun Tanju, 89 yaşında vefat etti.

21 Ocak'ta da edebiyat dünyası yasa büründü. Türk edebiyatına hem öğretmen hem de yazar olarak emeği geçen İsmet Kür, 100 yaşında vefat etti.

23 Ocak'ta tiyatro dünyasından bir yıldız daha kaydı. Oyuncu ve yönetmen Savaş Akova yaşamını yitirdi.

27 Ocak'ta 'Piyanonun Kralı' Ferdi Özbeğen'in vefat ettiği haberi sevenlerini üzdü.

Ocak ayının son günü ise, Türk futbolunun önemli isimlerinden teknik direktör Arif Peçenek 54 yaşında hayatını kaybetti.

Şubat ayı da acılara sahne oldu. 2 Şubat'ta eski Emniyet Genel Müdürü ve eski İçişleri Bakanı Necdet Menzir, 68 yaşında aramızdan ayrıldı.

6 Şubat günü ise ünlü oyuncu Macide Tanır 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hafızalardan silinmeyen 'Kaynanalar' dizisinin 'Nuri Kantar'ı oyuncu Tekin Akmansoy, 12 Şubat günü 89 yaşında hayata veda etti.

22 Şubat'ta Türk basın dünyası yine bir vefat haberiyle sarsıldı. Basın çalışanlarının 'Enver Ağabeyi' İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Ören, 74 yaşında hayatını kaybetti.

23 Şubat'ta ünlü oyuncu, 'Çocuklar Duymasın' dizisinin 'göbekli' dünürü Osman Gidişoğlu 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Arabesk müziğin 'Baba'sı ünlü sanatçı Müslüm Gürses ise 3 Mart günü sevenlerini yasa boğdu. Gürses, 59 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

10 Mart günü ünlü tiyatro sanatçısı ve oyuncu Metin Serezli 79 yaşında hayatını kaybetti.

Yine oyuncu Dinçer Çekmez, 12 Mart günü 73 yaşında aramızdan ayrıldı.

Eski Bakanlardan Refaiddin Şahin 16 Mart'ta hayatını kaybetti.

22 Mart'ta ise gazeteci Şemsi Sılkım, 90 yaşında hayatını kaybetti.

1 Nisan günü 70 yaşındaki oyuncu ve senarist Yaşar Güner aramızdan ayrıldı.

3 Nisan'da müzisyen Nigar Uluerer 87 yaşında vefat ederken, 9 Nisan'da şarkıcı Keremhan Işık henüz 27 yaşındayken hayatını kaybetti.

Türk futbolu, 18 Nisan günü futbolcu ve Fenerbahçe Futbol Takımı Menajeri Serkan Acar'ı kaybetmenin acısını yaşadı.

20 Nisan'da ise eski Türkiye ve Avrupa Güzeli Günseli Başar 81 yaşında vefat etti.

Türk sineması, 21 Nisan günü bu kez 61 yaşında kaybettiği yönetmen ve senarist Şahin Gök için yas tuttu.

Mayıs ayında da yaprak dökümü sürerken, 7 Mayıs'ta Türk futboluna büyük hizmetleri bulunan Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı 64 yaşında hayatını kaybetti

Türkiye'nin Güneydoğu'da yaşanan olaylar döneminden tanıdığı ve Olağanüstü Hal (OHAL) Valisi olarak tanınan Hayri Kozakçıoğlu da Mayıs ayında hayatını kaybetti. İntihar ettiği söylenen ve bazı soru işaretleriyle aramızdan ayrılan Kozakçıoğlu'nun ölümü şaşkınlıkla karşılandı.

27 Mayıs'ta ise 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 65 yıllık hayat arkadaşı Nazmiye Demirel, 86 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Türk sinemasına uzun yıllar emek veren ve yaklaşık 40 filmde oynayan Digitürk Genel Müdürü Ertan Özerdem'in babası Mahir Özerdem 2 Temmuz'da hayatını kaybetti

Duayen oyuncu Tuncel Kurtiz 77 yaşında 27 Eylül'de hayatını kaybetti.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.