2013'ün Türkiye günlüğü

Türkiye 2013'de her açıdan hareketli bir yıl geçirdi. İşte rekor bir hızla değişen gündemde öne çıkan gelişmelerden bazıları...

31 Aralık 2013, Salı 10:51
A A

Türkiye 2013'de her açıdan hareketli bir yıl geçirdi. İşte rekor bir hızla değişen gündemde öne çıkan gelişmelerden bazıları...

(6 OCAK) 140 MİLYON TL'LİK ALTINLA İSTANBUL'A İNDİ-Gana’dan Dubai’ye altın taşıyan kargo uçağının, yakıt ikmali ve personel değişikliği için indiği Atatürk Havalimanında 4 gündür eksik evrak nedeniyle bekletildiği ortaya çıktı. 140 milyon lira değerinde altın taşıyan uçağın çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Uçak gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından, Dubai’ye hareket etti.

(7 OCAK) 'BALYOZ KARARI'NIN GEREKÇESİ AÇIKLANDI-"Balyoz Planı" davasına ilişkin kararını 21 Eylül 2012’de açıklayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararının yazımını da bitirdi. Mahkemenin bin 435 sayfadan oluşan gerekçeli kararında, "Tüm dijital belgelerin gerçek olduğu kanaatine varıldığı için bilirkişi heyeti oluşturulmadığı" belirtildi. Kararda, "Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanması, darbe harekatını, ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadı" denildi.

(8 OCAK) METİN KAÇAN BOĞAZ KÖPRÜSÜNDEN ATLADI-'Ağır Roman' adlı kitabın da yazarı olan tanınmış edebiyatçı Metin Kaçan, Boğaziçi Köprüsünden atlayarak intihar etti. 1988 yılından beri pek çok roman, öykü ve karikatür çalışmasına imza atan Kaçan’ın cesedi, 13 gün sonra Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi Derya Sitesi sahil kısmında bulundu.

(13 OCAK) KİLİS'E TOP MERMİSİ DÜŞTÜ-Kilis’in, Akçabağlar köyü yakınlarındaki bir tarlaya top mermisi düştü. Suriye’den ateşlendiği sanılan top mermisi, sınırdaki Akçabağlar köyünde zeytin ağaçlarının bulunduğu tarlaya denk geldi. Alanda 1-1,5 metre derinliğinde, 7-8 metre genişliğinde bir çukur oluştu.

(9 OCAK) YÖK'E SİBER SALDIRI DÜZENLENDİ- Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) internet sitesine hacker grubu Redhack tarafından siber saldırı düzenlendi. Siber saldırı sonrasında, YÖK’e ait gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgeler internet ortamında yayınlandı.

(16 OCAK) SUİKASTE UĞRAYAN PKK'LI KADINLAR TÜRKİYEYE GETİRİLDİ- 9 Ocak'ta Fransa'nın başkenti Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in cenazeleri, THY’nin tarifeli seferiyle Diyarbakır’a getirildi.

(16 OCAK) 13. YAŞINDAKİ N.Ç.'YE TECEVÜZ DAVASINDA KARAR ÇIKTI- Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2002 yılında 13 yaşındaki N.Ç’nin, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandığı gerekçesiyle aralarında devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişi ve küçük kızı pazarladıkları öne sürülen 2 kadın hakkında açılan davada, Yargıtay’ın "kısmi bozma" kararı üzerine yeniden karar verdi. Yerel Mahkeme, 26 sanıktan 25’ini 7 ile 9 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı.

(17 OCAK) GAZETECİ MEHMET ALİ BİRAND HAYATINI KAYBETTİ-Usta gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand, 72 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Birand’ın vefat haberini, oğlu Umur Ali Birand kamuoyuna duyurdu. Gazeteci yazar Birand, 19 Ocak’ta Teşvikiye Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

(17 OCAK) UĞUR MUMCUNUNU OTOMOBİLİNİN ENKAZI AİLESİNE TESLİM EDİLDİ-Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan "Umut" operasyonuna ilişkin davayı bir kez daha karara bağladı. Mahkeme, Yargıtay’ın daha önceki hükmü bozmasının ardından tekrar görülen davada 3 sanığı "yasadışı Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu" örgütünü kurmak ve yönetmek suçundan 12 yıl 6’şar ay, 5 sanığı ise aynı örgüte üyelik suçundan 6 yıl 3’er ay hapse mahkum etti. Gazeteci Uğur Mumcu’nun uğradığı bombalı saldırıda içinde hayatını kaybettiği otomobilin enkazının ailesine iadesine karar verildi.

(18 OCAK) ZİRVE YAYINEVİ DAVASINDA EMEKLİ ORGENERAL İÇİN TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI-Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve Yayınevinde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin dava kapsamında, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu 4 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

(19 OCAK) PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ HAYATINI KAYBETTİ- Akademisyen Prof. Dr. Toktamış Ateş (69), bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

(20 OCAK) NATO'NUN PATRİOTLARI TÜRKİYE'YE GELDİ- Türkiye’nin Suriye’den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı NATO’dan istediği Patriot füze savunma sistemlerini taşıyan ilk gemi, İskenderun Körfezine geldi.

(21 OCAK) DEPREM DEDE HAYATA VEDA ETTİ- Marmara Depremi’nin ardından özellikle çocuklarda deprem bilincini aşılamak için çalışan ve kamuoyunda "Deprem Dede" olarak da bilinen Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara (71), İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

(22 OCAK) TARİHİ BİNA KÜL OLDU- Galatasaray Üniversitesinin Ortaköy’deki 142 yıllık tarihi binasında çıkan yangın itfaiyenin yaklaşık 4,5 saat süren müdahalesinin ardından söndürüldü. Binanın büyük bir bölümünü kullanılamaz hale getiren yangının elektrik kontağından çıktığı belirlendi. Ölen ya da yaralanın olmadığı yangında, çatısında çökme meydana gelen bina kullanılamaz hale geldi. Yangında, çok sayıda tarihi öneme sahip eser ve kitap kül oldu.

(24 OCAK)KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI- Bakanlar Kurulu üyelerinde değişiklik yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamayla duyurulan değişiklikle, İçişleri Bakanlığına AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanlığına AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Sağlık Bakanlığına da AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu getirildi.

(24 OCAK) PINAR SELEK MÜEBBET HAPSE ÇARPTIRILDI- Mısır Çarşısında 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuksuz yargılanan sosyolog Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, Selek hakkında yakalama kararı da çıkardı.

(24 OCAK) DURUŞMADA BAŞÖRTÜLÜ AVUKATA VİZE ÇIKTI- Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliğinin meslek kurallarında yer alan avukatların "başları açık" görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Kararın ardından Avukat Şule Dağlı Gökkılıç, ilk kez başörtülü olarak, 25 Ocak’ta Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki bir davaya görevli avukat olarak katıldı.

(24 OCAK) ORAMİRAL NUSRET GÜNER KENDİ İSTEĞİYLE EMEKLİYE AYRILDI- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’in emeklilik isteminin kabul edildiği bildirildi.

(30 OCAK)' ANADİLDE SAVUNMA' VE 'CEZAEVİNDE EŞLE GÖRÜŞ'E ONAY ÇIKTI- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'anadilde savunma' ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan yasayı onaylandı. Düzenlemeyle denetimli serbetlik tedbirlerinin yeniden belirlenmesi nedeniyle 15 bin hükümlü ve 400’e yakın ağır hasta mahkum için tahliye yolu açıldı.

(1 ŞUBAT) AMERİKANIN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE CANLI BOMBA SALDIRISI YAPILDI- DHKP-C'li Ecevit Şanlı, Büyükelçiliğin ziyaretçi girişinin yapıldığı 2 No’lu kapısı önünde üzerindeki bombayı patlattı. Olayda güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti, ABD Büykelçiliğine görüşme için gelen gazeteci Didem Tuncay ise yaralandı.

(1 ŞUBAT) 15 BİN HÜKÜMLÜNÜN SALIVERİLMESİNE BAŞLANDI- Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen ve hükümlülerin denetimli serbestliği için aranan "açık ceza infaz kurumunda cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçirme" şartını askıya alan 6411 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, Resmi Gazete’de 31 Ocak 2013’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle şartları uyan 15 bin hükümlünün salıverilmesine başlandı. "Ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettirememe" halinin de infazın ertelenmesi nedenleri arasına alındığı Kanun ile ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 400 hasta mahkumun da tahliyesi yapılmaya başlandı.

(1 ŞUBAT) OTOYOL VE KÖPRÜ GEÇİŞLERİNDE HGS'YE GEÇİLDİ- KGS’ye (Kartlı geçiş sistemi) göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanı sağlayan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), itibaren kullanılmaya başlandı.

(2 ŞUBAT) AMERİKALI SARAI SIERRA SARAYBURNU SURLARI'NDA ÖLÜ BULUNDU- Türkiye’ye 12 Ocak’ta gelen ve 24 Ocak’ta kayıp başvurusunda bulunulan, amatör fotoğrafçı ABD’li Sarai Sierra’nın (33), Sarayburnu sur kalıntılarında cesedi bulundu.

(5 ŞUBAT) AHMET ÖZAL 'BABAM ÖLDÜRÜLDÜ' DEDİ- 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, babasına ait saç örneğini, Özal’ın ölümüne ilişkin soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına tutanak karşılığı verdiğini bildirdi. Ahmet Özal, Adli Tıp Raporu’nda babasının öldürüldüğünün yazıldığını öne sürerek, "Açıklanmadı o rapor, bende var. Adli Tıp Raporu’nda ’zehirlenme sonucunda ölmedi’ diye bir şey yok" dedi.

(7 ŞUBAT) BALYOZ MAHKUMU EMEKLİ GENERAL TAHLİYE EDİLDİ-'Balyoz Planı' davasında 18 yıl hapisle cezalandırılan ve yaklaşık 7,5 aydır İstanbul Mehmet Akif Ersoy Hastanesinde tedavi altında bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun, açık kalp ameliyatına alındı. Saygun’un kalp kapakçığı, yaklaşık 8,5 saat süren operasyonla değiştirildi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Saygun'un infazının durdurulmasına ve sağlık sorunları sebebiyle tahliyesine karar verdi.

(11 ŞUBAT) SINIR KAPISINDA BOMBA YÜKLÜ ARAÇ PATLADI- Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bomba yüklü araç patlatıldı. Patlamada 3’ü Türk 10’u Suriyeli 13 kişi hayatını kaybetti, 13’ü ağır 28 kişi yaralandı. Ağır yaralı 1 Türk’ün daha sonra tedavi gördüğü hastanede vefat etmesiyle olayda 4’ü Türk 14 kişi hayatını kaybetmiş oldu.

(13 ŞUBAT) 28 ŞUBAT SORUŞTURMASI'NDA 4 EMEKLİ GENERAL TUTUKLANDI- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında savcılık sorgularının ardından tutuklama istemiyle TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Nöbetçi 3. No’lu Hakimliğine sevk edilen, 5 şüpheliden emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay ve emekli Koramiral Altaç Atılan tutuklandı. Emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz adli kontrol şartıyla salıverildi.

(14 ŞUBAT) 28 ŞUBAT SORUŞTURMASI'NDA 3 EMEKLİ GENERAL VE 1 ALBAY TUTUKLANDI- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Nöbetçi 3 No’lu Hakimliğinde sorgulanan 7 emekli askerden, emekli Tümgeneral Ayhan Cansevgisi, emekli Tuğgeneral Refik Zeytinci, emekli Tuğgeneral Metin Yaşar Yükselen ve emekli Albay Cengiz Koşal tutuklanırken, emekli Korgeneral Temel Batmaz Dandin, emekli Tümgeneral Fuat Büyükcivelek, emekli Albay Ahmet Ziya Öztoprak adli kontrol şartıyla salıverildi. Emekli Korgeneral Abdullah Cahit Sarsılmaz ise savcılıktaki ifadesinin ardından hakkında verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla serbest bırakıldı.

(16 ŞUBAT) 28 ŞUBAT SORUŞTURMASI'NDA 2 AMİRAL VE 1 GENERAL DAHA TUTUKLANDI-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Nöbetçi 3 No’lu Hakimliğinde sorgulanan 6 emekli askerden, emekli Koramiral Aydan Erol, emekli Tümgeneral Şevket Turan ve emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer tutuklanırken, emekli Korgeneral Ahmet Atalay Efeer, emekli Tümamiral Mustafa Özbey ve emekliTuğgeneral İzzettin Gürdal adli kontrol şartıyla salıverildi. Emekli Orgeneral Ergin Celasin ise savcılık sorgusu sonrasında serbest bırakıldı.

(18 ŞUBAT) ÜLKÜ ADRATEPE'NİN ÇOCUKLARI CHP VE İŞ BANKASINA DAVA AÇTI- Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin çocukları, annelerinin vasiyetname gereği alması gereken miras payını almadığı iddiasıyla CHP ve İş Bankası aleyhine, "mirastan doğan alacak ve tazminat miktarının tespiti" davası açtı.

(18 ŞUBAT) EŞREF BİTLİS SORUŞTURMASI'NDA ZAMAN AŞIMI SÜRESİ DOLDU- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in 1993’teki ölümüne ilişkin yürüttüğü soruşturmada zaman aşımı süresi bugün doldu. Ancak henüz "zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına" dair bir karar yazmayan savcılık, AİHM’nin bazı kararları çerçevesinde zaman aşımının uygulanmamasının mümkün olup olmadığını değerlendiriyor.

(21 ŞUBAT) 'BERFO ANA' HAYATINI KAYBETTİ- 13 Eylül 1980’de gözaltında alındıktan sonra kaybolan oğlu Cemil Kırbayır’ın bulunması için yıllardır mücadele eden ve kayıp yakınlarının sembolü olan "Berfo Ana" olarak tanınan Berfo Kırbayır, 105 yaşında İstanbul’daki evinde vefat etti.

(26 ŞUBAT) 'EN BÜYÜK BARAJIN TEMELİ ATILTI'- Türkiye’nin 270 metre yükseklikle en yüksek, dünyada üçüncü sırada yer alan Yusufeli Barajı’nın temeli atıldı.

(27 ŞUBAT) 1'İ MUVAZZAF 2 GENERDAL TUTUKLANDI- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında soruşturmayı yürüten savcıların tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile emekli Tümgeneral Yücel Özsır tutuklandı. Eski Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner, emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar ile muvazzaf Albay Mehmet Cumhur Yatıkkaya, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(28 ŞUBAT) 'ÖCALAN GÖRÜŞMESİ'NİN TUTANAKLARI YAYINLANDI- Çözüm sürecine ilişkin İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin tutanakları bir gazetede yayınlandı.

(5 MART) ELEKTRONİK KELEPÇEYİ DE İÇEREN DENETİMLİ SEFERBERLİK YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ-Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yükümlülerin topluma veya mağdura zarar verme durumu ile tekrar suç işleme riski açısından yoğun denetim altında tutulması söz konusu ise yükümlünün denetim ve takibinde elektronik cihazlar kullanılabilecek.

(6 MART) KANATLI DENİZ ATI TÜRKİYE'YE İADE EDİLDİ- 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesinden çalınan Karun hazinesinin en önemli parçası olan Kanatlı Denizatı broşunun Almanya’dan Türkiye’ye iade edildi.

(6 MART) 28 ŞUBAT SORUŞTURMASINDA 1 GENERAL TUTUKLANDI- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadesi alınan eski Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral İzzettin İyigün tutuklandı.

(19 MART) AK PARTİ VE ADALET BAKANLIĞINA SALDIRI DÜZENLENDİ- AK Parti’nin Söğütözü’ndeki genel merkez binasının karşısındaki bir siteden, 7 ve 8. katlar arasına lav silahıyla ateş edildi. Saldırıda binada maddi hasar oluştu. Adalet Bakanlığının Milli Müdafaa Caddesi’ndeki ziyaretçi girişine de iki el bombası atıldı. Saldırıda, bir personelin eşi hafif yaralandı. Zanlının lav silahını sırt çantasında getirdiği ve bu çantayla üzerinde DHKP-C yazan flamayı olay yerinde bıraktığı kaydedildi.

(21 MART) ÖCALAN PKK'LILARA 'TÜRKİYE'Yİ TERK EDİN' ÇAĞRISINDA BULUNDU- Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın mesajı Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Mesajda, terör örgütü PKK üyelerinin ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunuldu.

(22 MART) İSRAİL BAŞBAKANI MAVİ MARMARA OLAYI İÇİN ÖZÜR DİLEDİ- Başbakanlık, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde Mavi Marmara baskını sebebiyle Türk halkından özür dilediğini, tazminat ödemeyi ve Gazze dahil Filistin topraklarına sivil halkın kullanacağı malların girişine ilişkin kısıtlamaları kaldırmayı kabul ettiğini bildirdi.

(29 MART) CEM UZAN'A 18 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, işadamı Cem Uzan’a "nitelikli zimmet" suçundan 18 yıl 5 ay 20 gün hapis ve 4 milyar 404 milyon 721 bin lira adli para cezası verdi.

(29 MART) TATLISES'E SALDIRI DAVASINDA 36.5 YIL HAPİS KARI ÇIKTI- Sanatçı İbrahim Tatlıses’e yönelik silahlı saldırıya ilişkin 7’si tutuklu 12 sanığın yargılandığı davada, sanıklardan Abdullah Uçmak, 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

(3 NİSAN) BAŞBAKANLIK 'AKİL İNSANLAR HEYETİ'Nİ BELİRLEDİ- Başbakanlık, "çözüm süreci"nde aktif rol üstlenecek 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti’ni belirledi. Akil İnsanlar listesi 9’ar kişilik 7 bölgesel gruptan oluştu. Gruplarda iş adamları, sanatçılar, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler ve sivil toplum örgütü temsilcileri yer aldı. Konuya dair birikimi bulunan ve toplumun çeşitli kesimlerinin itibarını kazanmış yazar, sanatçı, akademisyen ve STK temsilcilerinden oluşan akil insanlar heyetinin, dokuzar kişilik gruplar halinde 7 bölgede faaliyet göstermesi planlandı.

(15 NİSAN) PİYANİST FAZIL SAY'A 10 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ- İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı. Hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı. Üst Mahkeme İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi, 26 Nisan’da karara yapılan itirazı kabul etti ve kurulan hükmü kaldırdı.

(20 NİSAN) ADNAN MENDERES'İN AVUKATI HAYATINI KAYBETTİ- Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın, 89 yaşında İstanbul’da vefat etti. Avukatlığa 1948 yılında başlayan ve o dönemde siyasi davalarda sanık savunmalarını üstlenen Apaydın, 27 Mayıs darbesinden sonra Yassıada duruşmalarında Adnan Menderes’in avukatlığını yapmıştı.

(29 NİSAN) MEHMET AĞAR CEZAEVİNDEN ÇIKTI-"Susurluk" davasından hükümlü eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, denetimli serbestlik hükümlerinden yararlandırılarak 1 yıl 4 gündür bulunduğu Aydın Yenipazar Cezaevinden tahliye edildi. Ağar, gazetecilere, "Bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet ’gel’ dedi geldik, ’git’ dedi gittik" dedi.

(1 MAYIS) İSTANBUL SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ-1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde İstanbul savaş alanına döndü. Bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin Taksim Meydanında kutlama yapmasına, meydandaki inşaat çalışmaları gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Taksim’e çıkmaya çalışan gruplara, polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler polise taş ve şişe atarak karşılık verdi. 22 bin polisin görev yaptığı olaylarda, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve bazı polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı, 72 kişi gözaltına alındı.

(11 MAYIS) REYHANLI'DAKİ ÇİFTE BOMBALI SALDIRIDA 52 KİŞİ ÖLDÜ- Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde belediye ve postane binası önünde bomba yüklü iki araç, 5 dakika arayla patlatıldı. Patlamada 52 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı. 452 iş yeri, 62 araç, 11 kamu binası ve 293 konutta hasar oluştu. İçişleri Bakanı Muammer Güler "Olayı gerçekleştirenlerin Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat örgütleriyle irtibatlı oldukları tespit edildi" dedi. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca, saldırıların öncesi ve sonrasında ihmali görülen tüm kamu görevlileri hakkında soruşturma açıldı. Reyhanlı Emniyet Müdürü Murat Berk görevinden alındı.

(13 MAYIS) TÜRK HAVA KUVVETLERİ'NE AİT F-16 DÜŞTÜ- 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16/C uçağı, Amanos dağları bölgesinde düştü, pilot üsteğmen Hamza Gümüşsoy şehit oldu.

(15 MAYIS) DİNK DAVASI'NDA YARGITAY'DAN KARAR ÇIKTI- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasında, sanıkların "silahlı terör örgütü" değil "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi olduklarına karar verdi. "Tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan Yasin Hayal’e verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası onandı. Hayal’in "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan verilen beraat kararı ise "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgütü kurma ve yönetme suçundan" ceza verilmesi istemiyle bozuldu.

(17 MAYIS) KAÇAK AKARYAKIT OPERASYONU FACİAYLA BİTTİ- Hatay’ın Altınözü ilçesinin Tanışma köyünde, düzenlenen operasyonda kaçak akaryakıt deposunun ateşe verilmesi sonucu 10 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

(19 MAYIS) ÜNLÜ HAVA FOTOĞRAFÇISI GÖSTERİ UÇUŞUNDA YERE ÇAKILDI- Hava fotoğrafçılığının tanınan isimlerinden sivil akrobasi pilotu Murat Öztürk (60), 2. Adana Uluslararası Hava Oyunları Festivali’nde, gösteri uçuşunun ardından inişe geçtiği sırada uçağın kontrolünü kaybetti. Uçak piste yaklaştığı sırada portakal bahçesini geçip mısır ekili tarlaya çakıldı. Öztürk, olay yerinde yaşamını yitirdi.

(20 MAYIS) KAPADOKYA'DA BALON FACİASI YAŞADI- Nevşehir Ürgüp’e bağlı Ortahisar beldesi yakınlarında, turistleri taşıyan bir sıcak hava balonunun düşmesi sonucu 3 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

(23 MAYIS) HAYRİ KOZAKÇIOĞLU İNTİHAR ETTİ- Eski Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Sarıyer’deki evinde ölü bulundu. Göğsüne yakın mesafeden ateş edildiği tespit edilen Kozakçıoğlu’nun cesedinin yakınında ruhsatlı tabancası bulundu.

(28 MAYIS) TEMELİ ATILAN 3. KÖPRÜNÜN ADI AÇIKLANDI- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün temelini, İstanbul’un fethinin 560. yıl dönümünde attı. Cumhurbaşkanı Gül, "İstanbul’un incisi" olarak tanımlanan, 59 metrelik genişliği, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan, "dünyanın en uzun" ve "en geniş" asma köprüsü özelliği taşıyacak köprünün adının "Yavuz Sultan Selim" olacağını açıkladı. Bu isim başta Alevi vatandaşlar olmak üzere birçok kesimden tepki gördü ve tartışma yarattı.

(31 MAYIS) NAZMİYE DEMİREL HAYATINI KAYBETTİ- Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in eşi Nazmiye Demirel, Alzheimer hastalığı ve sıvı elektrolit dengesizliği nedeniyle tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesinde 86 yaşında yaşamını yitirdi.

(1O HAZİRAN) ALKOL SATIŞINA İLİŞKİN YENİ DÜZENLEME ONAYLANDI- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, alkolle ilgili düzenlemeleri de içeren 6487 sayılı "Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"u onayladı. Kanun’a göre, alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılamayacak, alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak.

(21 HAZİRAN) SURİYELİ SIĞINMACILARIN SAYISI 500 BİNE ULAŞTI- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için Kilis’in Elbeyli ilçesinde, 420 bin metrekare üzerine yeni bir konteyner kent kurdu. Bugüne kadar ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının 500 bine ulaştığı, bu sayının yıl sonunda 1 milyonu bulabileceği bildirildi.

(28 HAZİRAN) 'KARAKOL YAPIMINA TEPKİ GÖSTERİSİ'NDE 1 KİŞİ ÖLDÜ- Lice ilçesinde karakol yapımına tepki gösteren çevre köylerden BDP’li grup ile güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 1 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

(2 TEMMUZ) UZUN TUTUKLULUK HAK İHLALİ SAYILDI- Anayasa Mahkemesinden uzun tutukluluk ve yargılamayla ilgili tarihi karar çıktı. Anayasa Mahkemesi heyeti, uzun tutukluluk ve yargılama nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle başvuruda bulunan 4 kişiyi haklı buldu.

(3 TEMMUZ) MİLLİ EĞİTİM BAKANI DERSHANELERİN KAPATILACAĞINI AÇIKLADI- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kalkacağını, dershanelerin kapatılacağını açıkladı. Çocukların geleceğini tek bir sınava endekslemenin doğru olmayacağını belirten Avcı, bunun hem aileler hem çocuklar açısından ciddi yük oluşturduğunu, dolayısıyla çocukların üzerinden bu yükü alacak bir düzenlemenin nasıl yapılacağını tartıştıklarını kaydetti.

(8 TEMMUZ) TSK SURİYE'DEN AÇILAN ATEŞE ATEŞLE KARŞILIK VERİLDİĞİNİ AÇIKLADI- Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Resulayn ilçesinde terör örgütü mensuplarıyla Suriyeli muhalifler arasındaki çatışmalarda, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar merkezindeki evlere, ilçe emniyet müdürlüğü binasına hafif silah mermilerinin isabet ettiği, angajman kuralları gereği Suriye topraklarından ateş açılan mevziye Cenkeser Hudut Karakolundan ateşle karşılık verildiğini bildirdi.

(18 TEMMUZ) TÜRKİYE'NİN 5. YÜZ NAKLİ YAPILDI- Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın yüzü ve çenesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından, 1 yıldır nakil bekleyen 26 yaşındaki Recep Sert’e nakledildi.

(18 TEMMUZ) YENİ DANIŞTAY BAŞKANI BELLİ OLDU- Hüseyin Karakullukçu’nun, 15 Haziran’da yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimde tek aday Başkanvekili Zerrin Güngör, Danıştay Başkanı oldu.

(19 TEMMUZ) ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ HANEFİ AVCI 15 YIL HAPSE ÇARPTIRILDI- İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, "Devrimci Karargah Örgütü" üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri öne sürülen eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 75 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklardan Cemal Bozkurt, Fatih Aydın ve Özgür Dinçer’in "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Okan Duman’ın da müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. "Devrimci Karargah Örgütü" davasında tutuklu yargılanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 15 yıl 3 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

(24 TEMMUZ) KADIN ÇALIŞANLARIN MESAİSİNE DÜZENLEME YAPILDI- Kadınların mesai saatlerine yeni düzenleme getirildi. Düzenlemeye göre, 18 yaşını doldurmuş kadın çalışanlar, her ne şekilde olursa olsun gece postasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak. Kadının gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlenecek. Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere 1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamayacak. Emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde 6 ay daha uzatılacak.

(27 TEMMUZ) SOMALİ'DEKİ TÜRK BÜYÜKELİÇİLİĞİNE BOMBALI SALDIRI DÜZENLENDİ-Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Büyükelçiliğinin ek binasına düzenlenen bombalı saldırıda Amasya Emniyet Müdürlüğünde görevli özel harekat polisi Sinan Yılmaz şehit oldu, 3 polis memuru yaralandı.

(31 TEMMUZ) İÇ HİZMETLER KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI- Askeri darbelere zemin hazırladığı iddia edilen Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesindeki değişikliğin de yer aldığı "Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

(1 AĞUSTOS) YAŞ KARARLARI BELLİ OLDU- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da terfi, görev süresinin uzatılması ve emeklilik durumları ile gündemdeki diğer konular görüşüldü. Üç gün süren toplantıların sonunda Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Orgeneralliğe yükselen Akın Öztürk, Hava Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral Servet Yörük, Jandarma Genel Komutanı, Oramiralliğe terfi eden Recep Bülent Bostanoğlu da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

(1 AĞUSTOS) SINIRI GEÇEN ÇOBAN ERMENİ ASKERLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ- Kars’ın Arpaçay ilçesinde Arpaçay-Ermenistan sınırı arasındaki Akyaka yaylasında hayvanlarını otlatan çoban Mustafa Ülker, Ermenistan topraklarına geçen hayvanını almaya gittiği sırada Ermeni askerlerince açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

(5 AĞUSTOS) ERGENEKON DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI- Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi içerisinde oluşturulan salonda görülen 321. duruşmada, 6 yıl 2 ay süren Ergenekon Davası’nda karar çıktı. 91 sanığa "Ergenekon Terör Örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay ile 15 yıl, 4 sanığa da "Ergenekon Terör Örgütüne yardım etmek" suçundan 2 yıl 1 ay ile 2 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezalarının verildiği davada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

(14 AĞUSTOS) SÜMELA MANASTIRI'NDA 88 YIL SONRA AYİN DÜZENLENDİ-Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırında 88 yıl aradan sonra bir günlüğüne ayin düzenlendi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Hükümete inanç özgürlüğü konusunda gösterdiği hassasiyet için teşekkür ve şükranlarını sundu.

(19 AĞUSTOS) 124 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ- Dünyanın en yaşlı insanları arasında yer alan 1889 doğumlu Mehmet Tatar, Kahramanmaraş’ta hayatını kaybetti.

(22 AĞUSTOS) BAŞBAKAN ESMA İÇİN AĞLADI- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında, Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderlerinden Muhammed el-Bilteci’nin kızı merhume Esma’ya yazdığı veda mektubunu dinlerken gözyaşlarını tutamadı.

(22 AĞUSTOS) 6. YÜZ NAKLİ YAPILDI- Türkiye’nin 6. yüz nakli yapıldı. Antalya’da beyin ölümü gerçekleşen Muhittin Turan’ın yüzü 8 saat süren operasyonla alınarak Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyatla 54 yaşındaki Salih Üslün’e nakledildi.

(30 AĞUSTOS) ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE BİR İLK- Zafer Bayramı Resepsiyonu’na ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ev sahipliği yaptı. Köşk’teki resepsiyona muhalefet liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli katılmadı.

(1 EYLÜL) ANADOLU AJANSI KÜRTÇE YAYINA BAŞLADI- Kuruluşunun 100. yıl dönümünde 11 dilde haber üretmeyi hedefleyen Anadolu Ajansı (AA), dünyanın en etkili 5 haber ajansından biri olma hedefi doğrultusunda, yayın dilleri arasına Kürtçe’yi de katarak, yayın dili sayısını 6’ya çıkardı.

(3 EYLÜL) EMEKLİ ORGENERAL TAHLİYE EDİLDİ- 28 Şubat Davası’nda Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi iddianamenin okunması sırasında rahatsızlanan tutuklu sanık emekli Orgeneral Teoman Koman’ın, sağlık durumu nedeniyle tahliyesine karar verdi. Mahkeme, Koman’a yurt dışına çıkış yasağı koydu.

(4 EYLÜL) TÜRKLER 1071'DEN 500 YIL ÖNCE ANADOLUYA GİRMİŞ- Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki 100’e yakın yazıtta yapılan incelemelerde Türklerin 1071 yılından yaklaşık 500 yıl önce Anadolu’ya giriş yaptıkları belirlendi.

(5 EYLÜL) 28 ŞUBAT DAVASI'NDA 9 TAHLİYE- Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki 28 Şubat Davası’nda tutuklu sanıklardan Kamuran Orhon, Ahmet Çörekçi ve Kemal Gürüz’ün de aralarında bulunduğu 9 kişi tahliye edildi.

(9 EYLÜL) ALKOL YASAKLARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ-Alkollü içkilerin 22.00-06.00 saatleri arasında perakende satışının yapılamayacağına ilişkin düzenleme yürürlüğe girdi.

(9 EYLÜL) JAPON TURİST TÜRKİYE'DE ÖLDÜRÜLDÜ- Nevşehir’in Göreme beldesinde bıçaklı saldırıya uğrayan 2 Japon kadın turistten biri öldü, diğeri yaralandı. Olayla ilgili bir kişi tutuklandı.

(16 EYLÜL) TÜRK HAVA KUVVETLERİ SURİYE HELİKOPTERİNİ VURDU- Suriye’ye yönelik angajman kuralları uygulandı. Sınır ihlali yapan M-17 tipi Suriye helikopteri TSK tarafından düşürüldü. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "2 kilometre Türkiye’de hudut ihlalinde bulunmuş. Hava savunma unsurları tarafından sürekli ikaz edilmiş. İhlalin devam etmesi üzerine Malatya’dan havalanan uçaklarımız tarafından 14.25’te füzeyle vurulması sonucu, helikopterin Suriye topraklarına düştüğü tespit edilmiştir" dedi.

(17 EYLÜL) DİNK DAVASI'NDA YENİDEN YARGILAMA KARARI-Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada verilen kararın Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından, 18 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı. Yargılamada, sanıklardan Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

(20 EYLÜL) POLİSEVİNE ROKETLE SALDIRDILAR- Emniyet Genel Müdürlüğünün Ankara Dikmen’deki polisevine, roketli saldırı düzenlendi, binada hasar meydana geldi. Olayda, RPG-7 roketatar kullanıldığı, duvara saplanan merminin infilak etmediği tespit edildi. Polisle silahlı çatışmaya giren zanlılardan, Muharrem Karataş ölü, Serdar Polat ağır yaralı ele geçirildi. Muharrem Karataş’ın, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yönelik lav silahlı saldırıların faillerinden biri olduğu bildirildi. Olayda biri makinalı tabanca olmak üzere üç silah ve iki el bombası ele geçirildi.

(28 EYLÜL) TURGUT ÖZAKMAN ÖLDÜ-"Şu Çılgın Türkler" kitabının da yazarı Turgut Özakman (89), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

(30 EYLÜL) DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ AÇIKLANDI- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketini Başbakanlık Yeni Binada düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Erdoğan, "Bu paket, bir dayatmanın eseri değildir. Bu paket, bir müzakerenin, bir pazarlığın eseri asla değildir. Demokratik hak ve özgürlükler, müzakerenin, pazarlığın, dayatmaların konusu olamaz" dedi.

(1 EKİM) TARAFTAR GRUPLARINA OPERASYON- İstanbul merkezli 4 ilde taraftar gruplarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen 26 kişiden 3’ü tutuklandı, 23’ü adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı.

(4 EKİM) SURİYE SINIRINA DUVAR ÖRÜLMEYE BAŞLADI- Mardin’in Nusaybin ilçesinde Türkiye-Suriye sınırını muhafaza etmek, sınır güvenliğini artırmak ve kaçakçılığı önlemek amacıyla istinat duvarı örülmeye başlandı.

(5 EKİM) 41 YIL ÖNCE DÜŞEN UÇAĞIN ENKAZI ÇIKARILDI- Sapanca Gölü’nde dalgıç ekibi tarafından 8 metre derinliğe yapılan dalışta 1972 yılında düştüğü belirtilen keşif uçağının enkazına ulaşıldı.

(8 EKİM) BAŞÖRTÜSÜ KAMUDA RESMEN SERBEST HALE GELDİ- Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile 2/9/1925 Tarihli ve 2413 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

(8 EKİM) ÖĞRENCİ ANDI KALDIRILDI- Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle de "öğrenci andı" başlıklı 12. madde yürürlükten kalktı.

(8 EKİM) MÜNEVVER KARABULUT CİNAYETİNDE TAZMİNAT CEZASI ÇIKTI-Küçükçekmece 5. Aile Mahkemesi, Etiler’de bir çöp konteynerinde cesedi bulunan Münevver Karabulut’un anne, baba ve kardeşi tarafından cinayet sanığı Cem Garipoğlu’nun ailesi aleyhine açılan tazminat davasında, Garipoğlu ailesinin 37 bin 500 lira maddi, 1 milyon 250 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

(10 EKİM) ODTÜ'DEN GEÇECEK YOL İÇİN OLAYLI PROTESTO- Başkentte ODTÜ arazisinden geçecek yolu protesto eden gruba güvenlik güçlerince tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Protestocular, kampüs girişinde oluşturdukları barikatı ateşe verdi. Alevlerin çevredeki ağaçlara sıçraması üzerine kampüse giren polis, TOMA ile su sıkıp yangını söndürdü

(19 EKİM) KAÇIRILAN PİLOTLAR TÜRKİYE'YE DÖNDÜ-Lübnan’da serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca İstanbul’a geldi ve sevdikleriyle kucaklaştı. Pilotlar, İstanbul’da Başbakan Erdoğan ile aileleri tarafından karşılandı.

(21 EKİM) ASKERLİK SÜRESİ KISALTILDI- Askerlik süresi kısaldı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, askerlik süresinin 1 Ocak 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere, silah altındaki yükümlüleri de kapsayacak şekilde, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. Arınç, "Yedeksubaylar için 12 aylık süre, kısa süreli askerlik yapanlar için 6 aylık süre uygulamasına devam edilecektir" dedi.

(23 EKİM) 'BÜYÜK ABİ' YAKALANDI- Hrant Dink cinayeti davasında hakkında yakalama kararı çıkartılan sanıklardan Erhan Tuncel İstanbul’da yakalandı.

(27 EKİM) EN UZUN ADAM EVLENDİ-"Dünyanın en uzun boylu adamı" unvanını 2 metre 51 santimetre boyu ile koruyan Sultan Kösen ile Suriye asıllı Merve Dibo, Mardin’de yapılan düğünle dünya evine girdi.

(28 EKİM) CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AHMET KAYA'YA ÖDÜL- Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, müzik alanında Ahmet Kaya’ya verildi.

(29 EKİM) MARMARAY AÇILDI- Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray törenle açıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanların yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta da katıldı.

(31 EKİM) EUROVİSİON'DA KÜRTÇE ŞARKI İÇİN BAŞVURDULAR- Türkiye’yi Eurovision’da Kürtçe şarkıyla temsil etmek isteyen Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği, TRT Genel Müdürlüğüne başvurdu.

(31 EKİM) TBMM'YE BAŞÖRTÜSÜ İLE GİRDİLER- AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’in, TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak KATILDI.

(3 KASIM) DİYARBAKIRLI ÇOBAN SALDIRGAN LEOPARI ÖLDÜRDÜ-Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bir çobana saldıran leopar, boğuşma esnasında başka bir çoban tarafından av tüfeğiyle öldürüldü. Leopardan alınan gen ve doku örnekleri incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderildi.

(4 kasım) ÖĞRENCİ EVLERİ TARTIŞMASI HAFTALARCA SÜRDÜ- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, AK Parti’nin Kızılcahamam kampının basına kapalı bölümünde Başbakan Erdoğan’ın öğrencilerin kaldığı evlerle ilgili söylediği ileri sürülen sözleri değerlendirdi. Arınç, "Gazetelere yansıdığı şekliyle özel evlerde kalan öğrencilerin şu veya bu şekilde denetlenecekleri veya baskınlar yapılacağı şeklindeki yazılar gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. Düpedüz asparagas bir haberdir. Bizim böyle bir yetkimiz yok, böyle bir düşüncemiz de yok. Sayın Başbakan’ın buna benzer bir ifadesi de kesinlikle söz konusu değil" dedi. Bu açıklamanın ardından 'öğrenci evleri tartışması' haftalarca devam etti.

(8 KASIM) 'ÖĞRENCİ EVLERİ'NDE ARINÇ KRİZİ ÇIKTI- 'Medya ve Bilgi Toplumundan Sorumlu Bakanlar Konferansı'na katılmak için Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Belgrad Kalesinde, TRT Türk’ün canlı yayınında açıklamalar yaptı. 'Öğreci evleri tartışması' konusunda Başbakan ile çelişkili açıklamalar yapan Bülent Arınç,' "Ben çok şeyi temsil ediyorum. Benim yıpranmamam, hiçe sayılmam lazım. Başbakanımıza dost, kardeş olarak seslenmek isterim; ikimizin sözleri arasındaki çelişkiyi düzeltmesi kendisinden beklenir. Bence de çok doğru olan düşüncelerini Başbakan açıklamalı" diye konuştu.

(9 KASIM) MUSTAFA SARIGÜL CHP'YE KATILDI- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) tarafından hakkındaki yüksek disiplin kararı kaldırılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e parti kimlik kartını verdi.

(9 KASIM) SAVAŞ AY HAYATINI KAYBETTİ- Gırtlak kanseriyle mücadele eden usta gazeteci Savaş Ay (59) tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

(10 KASIM) VALİ COŞ VATANDAŞA 'GAVAT' DEDİ- Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile Atatürk’ü anma töreni sırasında kendisini protesto eden vatandaş arasında polemik yaşandı. Vatandaş'a 'Gavat' diyen vali günlerce devam eden bir tartışma yarattı.

(16 KASIM) DİYARBAKIR'DA BULUŞTULAR- Başbakan Erdoğan’ın davetiyle Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Kürt sanatçı Şivan Perwer Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Temaslarına Diyarbakır Belediyesini ziyaret ederek başlayan Erdoğan, Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü. Erdoğan ve Baydemir arasında esprili diyaloglar geçti. Başbakan toplu açılış töreninde yaptığı tarihi konuşmada, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi.

(20 KASIM) BAŞBAKAN 'DERSANELER KONUSUNDA KARARLIYIZ' MESAJI VERDİ- Başbakan Erdoğan, dershanelerin özel okula dönüştürme çalışmasıylailgili, "Geri dönmemiz diye bir şey burada asla sözkonusu değil. Gelinen noktada dershane anlayışının, düşüncesinin yürümesi mümkün değil" dedi.

(9 ARALIK) 1739 GÜN SONRA SERBEST BIRAKILDI- Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanan CHP İzmir Milletvekili Gazeteci Mustafa Balbay'ın uzun tutukluluk süresi nedeni ile milletvekilliği görevini yerine getiremeyerek hak ihlaline uğradığına karar verilmişti. Bu kararın ardından tahliye başvurusunda bulunan Mustafa Balbay 9 Aralık'ta serbest bırakıldı.

(12 ARALIK) ODA TV DAVASINDA BERAAT- İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılandığı Oda Tv davasının tutuklu sanıkları eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün tahliyesine karar verdi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı

(14 ARALIK) YASSI ADA DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK ADASI OLDU- 27 Mayıs darbesi döneminde Demokrat Partililerin (DP) yargılandığı Yassıada’nın adı "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değiştirildi.

(14 ARALIK) ORGENERAL TEOMAN KOMAN ÖLDÜ- 28 Şubat Davası sanığı Teoman Koman (77), tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde hayatını kaybetti.

(17 ARALIK) Aralarında İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan ili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Bayratar'ın da bulunduğu çık sayıda kişi sabahın erken saatlerinde gözaltına alındı. 3 ayrı soruşturma şeklinde yürütülen operasyonun ardından Barış Güler ve Kaan Çağlayan ile Halkbank Genel Müdürü ve İş adamı Reza Zarrab tutuklandı.

(17 ARALIK) ANKARA'DA ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ- Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde görev uçuşu gerçekleştiren askeri helikopter, yüksek gerilim hattı tellerine takılarak düştü. Helikopterde bulunan Kara Pilot Binbaşı Ahmet Duman, Kara Pilot Üsteğmen Emre Acar, Teknisyen Kıdemli Başçavuş Erdinç Salkım ve Teknisyen Başçavuş Hüseyin Uluçeşme şehit oldu.

(18 ARALIK) EMNİYET'TE YER YERİNDEN OYNADI-Bir öncekti gün yapılan operasyondan İçişleri bakanı ve üst düze Emniyet yetkililerinin bile haberi olmadığı ortaya çıktı. Operasyonun ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğünde 5 birimin müdürü değişti. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın bile görevden alındı. Emniyet'teki görev değişiklikleri ve görevden almalar birçok şehirde dalga dalga devam etti.

(25 ARALIK) PEŞ PEŞE İSTİFA ETTİLER- 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna oğullarının adları karışan İçişleri Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar peş peşe istifa etti. Erdoğan Bayraktar'ın bir televizyondaki canlı yayına telefonla bağlanarak istifasını açıklamasının ardından Başbakanı da istifaya çağırması büyük yankı uyandırdı.

(25 ARALIK) KABİNE DEĞİŞTİ- Kamuoyunda adı yolsuzluk operasyonuyla anılan ve belediye başkanı adayı olarak gösterilen bakanların da aralarında bulunduğu bakanların yerine yenileri atandı.

(26 ARALIK) (26 ARALIK) YARGIDA YÜKSEK GERİLİM- 2. Dalga yolsuzluk operasyonunu yürüten ve tüm çabasına rağmen polise verdiği 30 kişilik gözaltına alma talimatını uygulatamayan Savcı Muammer Akkaş soruşturma bilgilerini sızdırdığı gerekçesiyle görevden alındı. Bunun ardından İstanbul Çağlayan'daki adliye binasının önüne çıkarak basın mensuplarına yazılı bir açıklama dağıtan Muammer Akkaş, soruşturmanın engellendiğini ve delillerin karartılmasına imkan sağlanarak suç işlendiğini iddia etti. Bu açıklamanın ardından basının karşısına geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Savcı Akkaş'ın soruşturmasının hukuka uygun yürütmediğini iddia ederek "Ben hiç kimseden emir almam" dedi.

(30 ARALIK) İKİNCİ AÇIKLAMA GELDİ- İkinci bir yazılı açıklama yapan Savcı Muammer Akkaş iddia edildiği gibi soruşturmanın gizliliğini ihlal etmediğini belirterek, kendisi için linç kampanyası yürütüldüğünü ve soruşturmasına konu olar bazı şüphelilerin kaçmış olabileceğini söyledi.

(30 ARALIK) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları üzerine, Cumhuriyet Savcılığı'na "Biz de kızlı-erkekli aynı evde kalıyoruz" diyerek kendileri hakkında suç duyurusunda bulunan Gamze Selçuk ve Ali Haydar Temel'in başvurusuna, "Kovuşturmaya yer yoktur" yanıtı geldi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Erdoğan'ı böyle karşıladılar!