2017 YGS sınav yerleri açıklandı mı? ÖSYM AİS giriş | Sınav yeri sorgula

ÖSYM AİS giriş sayfasında 2017 YGS sınav giriş yerleri açıklandı mı? YGS'ye girecek olan adaylara dün önemli bir duyuru yapan ÖSYM, 'geçici kimlik kartı' konusuna açıklık getirdi  

02 Mart 2017, Perşembe 09:32
A A

YGS sınav giriş yerleri az önce ÖSYM tarafından açıklandı. Adayların işlem yapacağı (AİS) sistemi üzerinden girişler sağlanabiliyor. 

Sınava girecek adayların merakla beklediği sınav giriş yerleri ÖSYM'nin resmi adresinden şuan sorgulamaya açılmış durumda.

İşte YGS sınav giriş yerleri hakkında tüm detaylar...

GEÇİCİ KİMLİK KARTI KONUSUNDA ÖSYM NE DİYOR?

GEÇİCİ KİMLİK KARTI KONUSUNDA ÖSYM NE DİYOR?

ÖSYM, 12 Mart'ta gerçekleştirilecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvuran adayların, yeni kimlik kartı teslim edilinceye kadar verilecek belgenin 15 gün geçerlilik süresinin kapsamının genişletilmesinden dolayı adayların "geçici kimlik kartı" veya "kimlik kartı talep belgesi" ile de sınava girebileceklerini duyurdu.Duyuruda "2017-YGS adayları, güncel fotoğraflı ve soğuk damgalı mevcut nüfus cüzdanları,Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen geçici kimlik belgesi veya kimlik kartı talep belgesi ile sınava girebileceklerdir" denildi. 

İSTANBUL'DA ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ ULAŞIMDAN YARARLANABİLECEK Mİ?

İSTANBUL'DA ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ ULAŞIMDAN YARARLANABİLECEK Mİ?

Evet. İETT 12 Mart günü sabah saatlerinde öğrencilerin sınava gideceği yerlere daha hızlı ve rahat ulaşabilmesi için ücretsiz ulaşım sağlayacak.

AÇIK UÇLU SORULAR BU SINAVDA ÇIKACAK MI?

AÇIK UÇLU SORULAR BU SINAVDA ÇIKACAK MI?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi "açık uçlu soruları" YGS üzerinden değil, LYS üzerinden soracaktır. Bu sınavda yeni formattan soru sorulmayacaktır. 

SINAV TARİHİ VE BAŞLAMA SAATİ NE ZAMAN?

SINAV TARİHİ VE BAŞLAMA SAATİ NE ZAMAN?

18 Ocak 2017 tarihinde başvurular bitti. Sınav tarihi 12 Mart 2017. Sınav saati 10.00. Sınav süresi 160 dakika. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kurumu, öğrencilere 09.45’ten önce okul içinde olmaları gerektiğini söyledi. Saat 09.45’ten sonra okul kapıları kapanacak ve öğrenci alınmayacak.

SINAV ZAMANINDA ÖĞRENCİNİN YANINDA NE OLMASI GEREKİR?

SINAV ZAMANINDA ÖĞRENCİNİN YANINDA NE OLMASI GEREKİR?

ÖSYM bu konuda çok hassas davranıyor. Öğrencinin yerine sınava başka insanların girmesini engellemek adına bazı kurallar belirlendi. Bu kurallara göre öğrencinin yanında T.C. vatandaş kimliği olması gerekiyor. O kimlikte T.C. numarası olması zorunlu. Kimliğin yanında sınav giriş belgesi de bulunması gerekiyor.

NÜFUS CÜZDANI KAYBOLURSA SINAVA GİREBİLECEK Mİ?

NÜFUS CÜZDANI KAYBOLURSA SINAVA GİREBİLECEK Mİ?

ÖSYM güvenlik tedbirleri doğrultusunda hareket ettiğinden öğrenci sınava giremeyecektir.

SINAVDA ÖĞRENCİNİN YANINDA BULUNMAMASI GEREKENLER NELER?

SINAVDA ÖĞRENCİNİN YANINDA BULUNMAMASI GEREKENLER NELER?

Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi sınava girilmesi ÖSYM tarafından yasaklanmıştır. Öğrencinin yanında kalem, silgi gibi normal sınav ihtiyaçlarını da getirmemesi gerekiyor. ÖSYM kalem, silgi ve kalem tıraşı kendisi vermektedir.

SINIFA İÇECEK SOKULABİLİR Mİ?

SINIFA İÇECEK SOKULABİLİR Mİ?

Su haricinde hiçbir içecek sınıfta yer almayacak. Su şeffaf plastik şişe içinde olmalı ve su şişesinin üzerinde herhangi bir yazı olmamalı.

SINAVDA ÖĞRENCİ NASIL DAVRANMALI?

SINAVDA ÖĞRENCİ NASIL DAVRANMALI?

Saate ölçülü bakın: Sınav başladı öğrenci soruları çözüyor. Her 10 dakikada bir öğrenci saate bakarsa konsantrasyonu bozulacaktır. 160 dakikalık sınavda her 45 dakikada bir bakması öğrenci için yeterli bir süre olacaktır. Bu durumda öğrenci hem stres yaşamayacak hem de süreci iyi bir şekilde değerlendirebilecek.

Soruyu okumadan soruya geçmeyin: Özellikle sözel sorularında (Türkçe, Tarih, Coğrafya) öğrencinin ilk yapması gereken paragraftan önce soruyu okuması. Soru okunduktan sonra istenilen bilgi o paragrafın içerisinde olduğundan ötürü şıklarda daha hızlı olacaktır.

Öncüllü sorularda ilk okunması gerekenler, maddelerdir: Tarih ve coğrafya konularında öncüllü sorular sorulmaktadır. O tarz sorularda sorunun kendisi değil, soruda geçen maddeler okunmalıdır. Maddeler birbirlerine çok yakın olduğundan ötürü ikili şık arasında kalacak olan öğrenci için maddeler ve soru arasındaki bağlantıyı iyi bir şekilde kurmalıdır.

Heyecan, bildiklerinizi unutturur: Öğrenci bir yıl boyunca sınava en iyi şekilde hazırlandığı halde heyecan ve stresten ötürü bildiği şeyleri “bir anlığına unutur. Bu nedenle öğrencinin heyecanını yönetmesi çok önemli.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.