2018'e damga vuran teknolojiler

Tamamladığımız yıl içinde ekonomilerde yaşanan dalgalanmalara rağmen teknoloji sektörü için oldukça hareketliydi. Üreticiler yeni modellerini çıkarmaya devam etti, robotlar insansı hareketleri kıvrak danslarıyla şaşırttı, sürücüsüz otomobiller yollara çıktı ve daha pek çok önemli teknolojik gelişmeye şahit olduk. 2018’in en dikkat çeken 5 ürünü ile 5 olayını seçtik. / Erdal Kaplanseren'in haberi...

01 Ocak 2019, Salı 10:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1) DİJİTAL DÖNÜŞEN FABRİKA

1) DİJİTAL DÖNÜŞEN FABRİKA

Son yıllarda çokça konuştuğumuz dijital dönüşüm, 2018’de pratik olarak ülkemizi de sevindirici biçimde etkisi altına almaya başladı. “Endüstri 4.0” olarak da anılan bu dönüşüm, akıllı makineleri ve yapay zeka yazılımlarını en iyi biçimde kullanarak üretimde verimliliği amaç ediniyor. 7/24 kesintisiz çalışabilen insansız fabrikalarda aydınlatmaya bile gerek olmuyor. Çok daha düşük maliyetli ve verimli bir üretim getiren dijitalleşmeye devlet desteği de artmış durumda. 2018’de Türkiye’nin dijital dönüşümü başladı, 2019’da yükselişe geçecek. Özetle Türkiye’de dijital dönüşüm muhteşem olacak!

2) SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLLER

2) SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLLER

Sürücüsüz otomobillerle başlayan süreç 2018’de hız kazandı ve sürücüsüz otobüs, minibüs, tır, iş makinesi, hatta denizaltıya kadar vardı. Pilotsuz yolcu uçağı konusunda da çalışmalar devam ediyor fakat yapılan anketlere göre insanların büyük bölümü, hiçbir şey yapmasa bile kokpitte pilotun varlığını istiyor. ABD’de Tesla ve Google gibi şirketlerin sürücüsüz otomobil testleri artık uygulama aşamasına geldi. Yine geçtiğimiz yıl sürücüsüz otomobilin bir yayanın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına karışması tartışmalar yarattı. Sürücüsüz taksiler için de bazı testler 2018’de tamamlandı. Sürücüsüz taksinin en iyi yanı kısa mesafeyi dert etmeyecek olması.

3) AKILLI EV ÜRÜNLERİ

3) AKILLI EV ÜRÜNLERİ

2018’de akıllı ev ürünleri çok dikkat çekti. Fuarlarda akıllı çamaşır-bulaşık makinesi, akıllı buzdolabı ve akıllı fırınlar ön plandaydı. Işıklandırma, kombi, klima, kapı ve daha pek çok eşyayı akıllı hale getiren setler ise uygun fiyatlı ve bol seçenekli olmaları sebebiyle satış artırdı. Akıllı asistan hizmeti veren hoparlörler geçtiğimiz yıl gelişme gösterdi. Muhtemelen bu alanda 2019 satış konusunda çok bereketli geçecek. Google, Amazon ve Apple’ın yanı sıra pek çok yerli ve yabancı markanın akıllı hoparlörleri 2019’da çok konuşulacak. Bu asistan hoparlörler hayatımızı kolaylaştıracak bilgileri internetten erişerek bize sesi olarak sunuyor. Bağlı olduğu akıllı ev ürünlerini de kullanarak sesli direktiflerle ışıklandırma, iklimlendirme, güvenlik ve tüm diğer konularda elimiz ayağımız olacaklar.

4 ) YETENEKLİ ROBOTLAR

4 ) YETENEKLİ ROBOTLAR

Geçtiğimiz sene içinde, çoğu insanın robotlar konusundaki endişesini daha da artıran bazı gelişmelere şahit olduk. Google’ın 2013’te alıp geliştirdiği ve 2017’de Japonya merkezli SoftBank’a sattığı Boston Dynamics adlı şirketin üzerinde çalıştığı 8 robot modelinin her biri farklı hünerlere sahip. Kimi engebeli arazilerde yol alıyor, kimi insansı iki ayaklı haliyle karmaşık hareketleri yapıyor, kimi de insandan daha hızlı koşuyor. Geçtiğimiz yıl YouTube’da şirketin yayımladığı videolar büyük yankı uyandırdı. Kıvrak dans figürleri sergileyen robot çok konuşuldu.

5) YAPAY ZEKA

5) YAPAY ZEKA

Konu yapay zeka olduğunda insanların en büyük endişesi, işlerini kaybedecek olmaları. Araştırmalara bakacak olursak bu korku yersiz değil. Önümüzdeki 10 yıl içinde, günümüz işlerinin yüzde 47’sini yapay zeka devralacak. Örneğin satış elemanları, yapay zekaya işini ilk kaptıracak olanlar. 2018’de yapay zeka yazılımları hizmet sektöründe daha yoğun kullanıldı. Chatbot’lar sayesinde markalar, müşterileriyle yazılım sayesinde yazılı iletişim kurdu ve sorularına özgün yanıtlar verdi. 2019’da bu uygulamalar ivme kazanacak. Bu konuda tek endişem, yapay zekanın bir gün bizim anlamayacağımız, sadece kendi aralarında iletişim kurmak için bir dil geliştirebilme ihtimali.

ÜRÜNLER / 1) APPLE iPHONE XS - 2) BOSE QUIETCOMFORT 35 II

ÜRÜNLER / 1) APPLE iPHONE XS - 2) BOSE QUIETCOMFORT 35 II

-Bir önceki yılın en dikkat çekici cihazlarından olan iPhone X’un işlemci, bellek ve kamera konusunda gelişmiş versiyonu iPhone Xs, akıllı telefonun ulaştığı son noktayı temsil ediyor. Performansını destekleyen gelişmiş kamera yetenekleri sayesinde ağır çekim videolarda ve genel anlamda fotoğraf kalitesinde iPhone Xs çıkayı yükseltti. Konsol oyunlarının bazılarını da oynatma yeteneğine kavuşan bu telefonun OLED ekranında film izlemek keyfi de artırılmış. 

-Artık herkes telefondan müzik dinliyor. Kutudan çıkan kulaklık yerine ses kalitesi ve konforu yüksek kulaklık almak isteyenler için yüzlerce seçenek var. Kulak içi modellerde kablosuz modeller de arttı. Fakat benim tercihim hep gürültü engelleyici özellikli kulak üstü kulaklıklardan yana oldu. Ergonomik yapısıyla uzun uçak yolculuklarında sessizlik ve konfor kazandıran, yüksek ses kalitesiyle keyif artıran ve kolay kullanımlı Bose QC35 II modeli, serinin adeta gurur timsali.

3) FITBIT VERSA - 4) SAMSUNG Q8 SERİSİ TV’LER - 5) RAZER BLADE

3) FITBIT VERSA - 4) SAMSUNG Q8 SERİSİ TV’LER - 5) RAZER BLADE

-Spor ve sağlıklı beslenme konularına öncelik verenler için akıllı saat ve bileklikler bu sene de pek çok model ve yenilikle karşımızdaydı. Egzersiz bileklikleriyle sektörde kendine iyi bir yer edinen Fitbit’in akıllı saat modeli Versa, ince ve hafif yapısıyla rakiplerinden ayrılıyor. Markanın “şimdiye kadarki en hafif, metal akıllı saat ” olarak duyurduğu Fitbit Versa, 4 günden fazla pil süresine sahip. Sağlık ve fitness özelliklerinin yanı sıra “kadın sağlık takibi ” özelliğini de barındırıyor. 

-Samsung’un geçtiğimiz yıl yere göğe sığdıramadığı Q8 serisi, şirketin oturmuş tasarım stilini ve üst seviye özellikleri çok iyi temsil ediyor. Quantum Dot panel teknolojisine sahip olan bu serideki televizyonların 43, 55, 65, 75 ve 85 inç büyüklüğünde modelleri var. Bu teknolojide bahsi geçen kuantum noktaları, yarı iletken malzemelerden yapılmış nano kristaller olarak açıklanıyor. Bu çok küçük parçacıklar, tek bir insan saç telinin 10.000’de 1’inden daha küçük. 

-‘Tabletler yüzünden dizüstü bilgisayarlar tarihe mi karışır?’ diye düşünürken, kazanan taraf bilgisayarlar oldu. En yoğun ilgi oyunseverlerden geldi. 2018’in performans ve tasarımıyla dikkat çeken bilgisayarı Razer Blade oldu. PC bileşenleri tarafından en üst seviyeyi temsil eden bu bilgisayarın çalıştıramadığı oyun yok. Oyunun yanı sıra yüksek performans ve ekran kalitesi gerektiren yazılımları çalıştırmak için de ideal.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER iPhone 11 Pro ile çekilen ultra geniş açılı Türkiye fotoğrafları