2019, kraliyet haberlerinin senesi

Bir bebek, bir nişan ve kraliyet üzerindeki artan baskı... 2019 Kraliyet haberlerinin senesi oldu. Önce bebek Arhie doğdu ardından Prens Andrew'ün taciz skandalı patlak verdi. Bu yıl, tüm dünyada kraliyet ailelerinin prestiji açısından kötü bir yıl olmuş olabilir ancak bu yılın Kraliyet haberlerinin senesi olduğu kesin.

23 Aralık 2019, Pazartesi 10:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Archie doğdu

Archie doğdu

İngiltere Kraliyet Ailesi'nden Prens Harry-Meghan Markle çiftinin Mayıs ayında 'Archie' ismini verdikleri oğulları dünyaya geldi. Doğum, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Bebeğin ismi aylarca konuşuldu, bahisler açıldı. Bebeğin adı, çiftin Instagram hesabından kamuoyuna duyuruldu. Markle, bebeğiyle ilgili yaptığı ilk açıklamada, "Çok tatlı bir mizacı var, çok sakin. Hayal gibi" demişti. 
İsveç Kralı 5 torununun kraliyet ünvanı iptal etti

İsveç Kralı 5 torununun kraliyet ünvanı iptal etti

İsveç Kralı 16. Gustaf, kraliyet ailesinin vergi mükelleflerine yükünün arttığı eleştirileri üzerine, Ekim ayında 5 torununun ilerde Saray'da görev üstlenmeyeceğini açıkladı. Kralı 16. Gustaf'ın kararıyla, yaşları 1 ile 5 arasında değişen çocuklar dük ya da düşeslik unvanlarını koruyacak ancak "Prens" ya da "Prenses hazretleri" olarak anılmayacak. Karar, kraliyetin modern zamanın ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirilmesi çabası olarak değerlendirilirken 5 torunun 'kraliyet kulübü'nün üyesi olmaya devam edecekleri ama artık sıradan bir hayat sürecekleri belirtiliyor.

Prenses Beatrice nişanlandı

Prenses Beatrice nişanlandı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile eşi Prens Philip'in ortanca oğlu Prens Andrew'un Sarah Ferguson ile evliliğinden dünyaya gelen Prenses Beatrice Eylül ayında, 36 yaşındaki emlak şirketi sahibi Edoardo Mapelli Mozzi ile nişanlandı. Çiftin 2020'de evlenmesi bekleniyor ancak, Prensesin babasının cinsel taciz skandalı nedeniyle düğün yapmayacağı tahmin ediliyor. Basında yer alan iddialara göre Prenses Beatrice ve Edoardo Mapelli Mezzo'nun düğününün TV'de yayınlanmayacak ve kraliyet düğünlerinde adet olan atlı araba geçidi yapılmayacak.

Meghan'ın samimi açıklamaları: Kimse nasıl olduğumu sormuyor

Meghan'ın samimi açıklamaları: Kimse nasıl olduğumu sormuyor

Katı kurallarıyla bilinen İngiltere Kraliyet Ailesi'nde pek çok geleneği alt üst eden Sussex Düşesi Meghan Markle, bu sene açık sözlülüğüyle dikkat çekti. Meghan Markle ve Prens Harry bir belgesel kanalı için verdikleri röportajda duygusal anlar yaşadı. Sunucunun sorduğu "Zihinsel ve fiziksel sağlığın nasıl?" sorusuna, "Bunu daha önce kimse sormadı, teşekkür ederim' yanıtını veren Meghan, medyanın hamileliği ve anne olmasıyla ilgili hayli acımasız bir tavır takındığını söyledi.

Prens Harry ve Prens William'ın 'yolları ayrıldı'

Prens Harry ve Prens William'ın 'yolları ayrıldı'

Prens Harry ve Prens William arasında basının uzun zamandır iddia ettiği soğukluk doğrulandı. Prens Harry, İngiliz ITV kanalına verdiği röportajda, "Şu an William ile farklı yollarda ilerliyoruz" diyerek abisine olan sevgisinin devam ettiğini ifade etti. Harry’nin geçen yıl Düşes Meghan ile evlenmesinin ardından kardeşler arasında kara bulutlar dolaşmaya başladı. Harry önce kardeşi ve yengesi Düşes Kate ile birlikte yaşadığı saraydan taşındı. Sonra Harry ve Meghan çifti, William ve Kate ile kurdukları hayır kurumundan ayrıldı. Dünya, kardeşlerin arasının bozulduğu iddiasıyla sarsılırken saray bu durumu başta ısrarla yalanlamıştı.

Japonya İmparatoru tahttan feragat etti

Japonya İmparatoru tahttan feragat etti

Japonya İmparatoru Akihito, Nisan ayında 30 yıldır sürdürdüğü görevinden Tokyo'daki İmparatorluk Sarayı'nda düzenlenen sade bir törenle feragat etti. 85 yaşındaki Akihito sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, tahttan azlini istemişti.Çeşitli ritüellerin yerine getirildiği feragat seramonisine, dünyanın geri kalanı ile birlikte Japon halkı da ilk kez tanıklık etti. En son 1817'de İmparator Koukaku, kendi isteğiyle "krizantem taht"ından feragat etmişti.Japonya'da rekor maliyetli tahta çıkış töreni

Japonya'da rekor maliyetli tahta çıkış töreni

Japon İmparatoru Akihito'nun tahttan feragat etmesiyle Krizantem Tahtı'nın yeni varisi olan büyük oğlu Naruhito, Tokyo'da 180 ülkeyi temsil eden binlerce misafirin önünde yapılan tarihi bir törenle görevi resmen devraldı. Ancak taht devralması töreninin 150 milyon dolarlık tahta çıkış töreni dünya basınının gündemine bomba giib düştü. Hükümetin açıkladığı rakamlara göre Nisan ayında Naruhito tahta ilk adımını attığından bu yana yapılan bir dizi törenin toplam maliyeti yaklaşık 16.3 milyar yen (150 milyon dolar) oldu.

Prens Harry ve Meghan Marke 4 gazeteye dava açtı

Prens Harry ve Meghan Marke 4 gazeteye dava açtı

Prens Harry ve Meghan Marke, Markle 4 İngiliz gazeteye dava açtı. Harry’nin davayı telefonundaki sesli mesajların bu gazeteler tarafından yasa dışı yollarla elde edilmesi gerekçesiyle açtığı belirtilirken, Sussex Düşesi Meghan Markle ise babasına yazdığı özel mektubu izinsiz şekilde yayınladıkları gerekçesiyle Daily Mail gazetesine dava açtı. Prens Harry açıklama yaparak "Maalesef karım, sonuçlarını hiç düşünmeden bireylere karşı kampanya yürüten İngiliz bulvar basınının son kurbanlarından biri oldu. Gebeliği ve yeni doğan oğlumuzun yetişmesi boyunca son bir yılda tırmanışa geçen acımasız bir kampanya var. Bu pervasız propagandanın, özellikle de bilinçli olarak yanlış ve kötü niyetli olduğunda, insani bir bedeli var." ifadelerini kullanmıştı.

Prens Andrew'ün taciz skandalı

Prens Andrew'ün taciz skandalı

İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'in ortanca oğlu Prens Andrew, bir dizi taciz ve tecavüz skandalının ortasında kaldı. Cinsel taciz suçundan sabıkası olan ve cezaevinde ölen ABD'li milyarder işadamı Jeffrey Epstein ile olan arkadaşlığı nedeniyle ismi gündemde olan Prens Andrew, Epstein ile arkadaşlığı sırasında "suç teşkil edecek herhangi bir olaya şahit olmadığını" savundu. Prens Andrew, bu süreçte İngiltere Kraliyet ailesinin çalışmalarına zarar verdiğini söylerek, aile üyesi olarak üstlendiği görevleri bıraktığını açıkladı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Son 10 yılda değişen seyahat trendleri