2019 Üniversite kayıtları ne zaman? İşte ÖSYM üniversite kayıt takvimi…

2019 Üniversite kayıtları ne zaman? İşte ÖSYM üniversite kayıt takvimi…

Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri tarihi de açıklandı. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman? İşte ÖSYM üniversite kayıt takvimi…

06 Ağustos 2019, Salı 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar kazandıkları üniversitelerin kayıt tarihlerini merak ediyor. Uzun bir YKS maratonunun ardından bir üniversiteye kayıt hakkı kazanan adaylar için üniversite kayıt süreci başlıyor. Yerleşemeyen adaylar için de kayıt tarihlerinin ardından ek tercih süreci başlayacak. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman? İşte ÖSYM üniversite kayıt takvimi

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılabilecek.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

YKS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

BÜTÜNLEME VE TEK SINAVA KALAN ADAYLAR NE YAPACAK?

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları gerçekleştirilecek. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

- Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

ASKERLİK YÜKÜMLÜLERİ NE YAPACAK?

YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecek.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kısa zamanda milyoner olabileceğiniz 9 meslek