2019'a dair kalpleri yumuşatan detaylar

2019'da pek çok tatsız olay oldu. Trump, iklim krizi, Paris'in simgesi Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın, Avrupa'nın en eski büyük hazinelerinden birine ev sahipliği yapan Grünes Gewölbe Müzesi'nin soyulması... Ama hepimizin kalplerini ısıtan detaylar da olmadı değil.

20 Aralık 2019, Cuma 13:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Greta tüm dünyaya kafa tuttu

Greta tüm dünyaya kafa tuttu

Time dergisi tarafından yılın kişisi, yani 2019 yılında dünyayı en çok etkileyen kişi olarak seçilen 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg, 'iklim seferberliğinin' yüzü haline geldi. Greta önderliğinde tüm dünyaya yayılan 'iklim grevi', Collins İngiliz Sözlük tarafından 'yılın kelimesi' seçildi. Greta'nın önayak olduğu ve geçen yıl süresince büyüyen 'Cumalar geleceğimiz için' eylemlerine dünyanın bir çok farklı yerinde milyonlarca öğrenci katıldı. Dünya liderlerine "Umut gençlerde diyorsunuz. Bu ne cüret? Boş laflarınızla benim rüyalarımı, çocukluğumu çaldınız" sözleriyle kafa tutan Greta, tüm dünyaya ilham oldu. 

Kambur balinaların nüfusu arttı

Kambur balinaların nüfusu arttı

İklim krizinin tam ortasındaki dünyada çoğu türün nüfusu tek tek tehlikeye girerken kambur balinaların nüfusu giderek arttı. Kambur balinaların sayısı 1980'li yıllarda 200'e bile ulaşamazken su altı uzmanları türün nüfusunun kurtarılmasına yönelik oldukça kötümserdi. Ancak bugün, bu sayı uzmanların en iyimser tahminlerini bile kat kat aşarak 25 bini üzerine çıktı.


Kaplumbağalar için de iyi haber

Kaplumbağalar için de iyi haber

Su kaplumbağaları için de iyi haber! 1973'te nesli koruma altına alınan su kaplumbağalarının nüfusu, o günden bugüne %980 arttı. Şubay ayında ise Galapagos Adası'nda ise daha önce nesli tamamen tükendiği zannedilen bir kara kaplumbağası türüne rastlandı.Sağlıklı mercanların ses kaydı okyanusları hareketlendirdi

Sağlıklı mercanların ses kaydı okyanusları hareketlendirdi

Bilim insanları bu yıl, sağlıklı mercan resiflerinin ses kaydını, ölü mercanların bulunduğu alanlarda çalarak balıkları ekololojik açıdan kötü durumda olan alanlara çekmeyi başardı. Önceki araştırmalarda, balıkların beslenmek ve vakit geçirmek için sağlıklı mercanların bulunduğu alanlara yöneldiği, ölmek üzere olan mercanların ise daha az 'çekici' bulduğu kanıtlanmıştı. İngiliz bilim insanlarının, kaydettikleri sağlıklı mercan seslerini ölü mercanların bulunduğu alanlarda çalmasıyla balıklar buralara akın etti. Araştırma, ekosistemin canlandırılması açısından büyük önem taşıyor.

Et tüketimi azaldı

Et tüketimi azaldı

2019, hayvan ürünlerinin kullanılmadığı 'alternatif et' endüstrisinin senesi oldu.Ürünlerinde kolesterol, antibiyotik, hormon, bakteri ya da et kullanmadan veganların da eti tatmasını amaçlayan Impossible Burger gibi markalar, marketlerde de satılmaya başlandı. Labaratuar üretimi etlerin yükselişe geçmesiyle, hayvan kaynaklı beslenmeyi bırakanların oranı dünya çapında artış gösterdi.


Alzheimer daha iyi anlaşıldı

Alzheimer daha iyi anlaşıldı

Amerikan Alzheimer Derneği başkanı Maria C Carrillo, Ekim aynda Times dergisine yazdığı makalede, "Gerçek bir dönüşümün eşiğindeyiz" demişit. Aducanumab isimli ilacın Alzheimer'ı yavaşlattığı kanıtlanmıştı ancak araştırmacılar, ilacın aynı zamanda beyindeki enflamasyonu da azalttığını keşfetti. Alzheimer'ı bugüne kadar hiç bu kadar iyi çözülemediğini savunan araştırmacılar, ilacın bilişsel zayıflamayı durdurmasının yanı sıra 'iyileştirebileceğinden' de son derece ümitli.

HIV'in bulaşması durdurulabilir

HIV'in bulaşması durdurulabilir

Mayıs ayında saygın bilim dergisi Lancet'te yayımlanan bir araştırmada, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün, cinsel yolla bulaşması engellendi. 8 yıllık bir süreyi kapsayan araştırmada, biri HIV pozitif olan yaklaşık 1000 eşcinsel erkek çift, korunmasız cinsel birliktelik yaşadı. HIV, virüsü taşımayan tek kişiye bile bulaşmadı.

Plastik poşet yerine muz ağacı yaprağı

Plastik poşet yerine muz ağacı yaprağı

Taylandlı süpermarket zinciri Rimping, plastik poşet kullanımını azaltmak için meyve ve sebzeleri muz ağacı yapraklarıyla bağlamaya başladı. Gıda olarak kullanılamaması nedeniyle genellikle atık haline gelen muz ağacı yaprakları; nişastalı ve yapışkan olması açısından bu konuda oldukça iyi iş görüyor.


Kainat güzeli seçilen ilk afro kadın

Kainat güzeli seçilen ilk afro kadın

2019 Kainat Güzeli (Miss Universe) seçilen Zozibini Tunzi, 2011’de Miss Universe tacını takan Leila Lopes’den bu yana kraliçe seçilen ilk siyah kadın oldu. Kainat Güzeli seçilen ilk Afro saçlı kadın unvanını elde eden Tunzi, yarışmada sarf ettiği "Kadınların saçlarıyla, ten renkleriyle aynen benim gibi göründüğü güzelliğin dikkate alınmadığı bir dünyada büyüdüm” sözleriyle dikkat çekti.

Bebek Yoda

Bebek Yoda

2019'da en sevilen 'internet karakteri' Bebek Yoda oldu. The Mandalorian isimli bilim kurgu dizisinin kahramanı olan Bebek Yoda, tüm dünyanın yüzünde tebessüm oluşturmayı başardı.

Bonus: Keanu Reeves aşık oldu

Bonus: Keanu Reeves aşık oldu

Kanadalı aktör Keanu Reeves, 2001 yılında sevgilisi Jennifer Syme'nin bir trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından kimseyle görüntü vermemişti. Ta ki bu seneye kadar! Reeves, bu Kasımda bir kuralını bozdu ve 20 yıl sonra ilk kez sevgilisiyle basının karşısına el ele çıktı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2019 Dünya Güzeli Jamaikalı Toni-ann Singh oldu