2019’da Türkiye’de öne çıkan 10 olay

2019’u acısıyla tatlısıyla geride bırakmaya hazırlanırken, Türkiye’de öne çıkan pek çok olay yaşandı. Bazı olayların yankıları hala da sürüyor. 2020’ye girmeden 2019’da Türkiye’de öne çıkan olayları hatırlayalım.

18 Aralık 2019, Çarşamba 10:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1-Palu ailesi

1-Palu ailesi

21 Aralık’ta ‘Müge Anlı ile Tatlı Sert’ programına başvuruda bulunan Palu ailesi hakkındaki iddialar kan dondurmuştu. ‘Cinci Hoca’ olduğunu öne süren damat Tuncer Ustael ve müridine dönüştürdüğü Palu Ailesi hakkındaki iddialar, sosyal medyaya da damga vurdu. Öz çocuklarına istismar, hamile kadını öldürmeleri, cinayet, şiddet, zorla senet imzalatmalar ve daha fazlası Türkiye’nin kanını dondurdu. Dava hala devam ediyor.

2-Yerel Seçim

2-Yerel Seçim

2019 Türkiye yerel seçimleri, Türkiye'deki yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2019 tarihinde yapıldı. Seçim sonucunda belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlendi. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, İzmir’de Tunç Soyer, Ankara’da ise Mansur Yavaş seçimin galibi oldu.

3-Siyanür ölümleri

3-Siyanür ölümleri

2019’un en çok konuşulan olaylarından biri hiç şüphesiz siyanür ölümleriydi. Türkiye siyanür ölümleriyle mayıs ayında ailesini öldürmeye çalışan bir genç nedeniyle tanıştı. Ardından haziran ayında bir üniversite öğrencisi siyanürle hayatına son verdi. Sonrasında ise Fatih’te dört kardeşin intiharı ve Bakırkör’de 3 kişilik bir ailenin ölü bulunması. Ölümler sonrası harekete geçen Çevre ve şehircilik Bakanlığı 29 Kasım’da Resmi Gazete'de yayınladığı yönetmelikle siyanürlü bileşiklerin halka satılmasını yasakladı. Siyanürün endüstriyel ve profesyonel kullanımı ise beyanname ile yapılacak.

4-Neslican Tay

4-Neslican Tay

Türkiye’nin kanserle olan mücadelesi ile tanıdığı Neslican Tay 20 Eylül Cuma akşamı saat 21:20’de hayata gözlerini yumdu. Üç kez yenmeyi başardığı kansere 4. kez yakalanan Neslican Tay tekrar hastaneye yattı. Tüm Türkiye’yi hüzne boğan haber yatırıldığı hastaneden geldi. Neslican Tay çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. 

5-İzmir yangını

5-İzmir yangını

İzmir’de 18 Ağustos’ta orman yangınlarında büyük kayıplar meydana geldi. Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine sıçrayan yangında 500 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Yangınların kontrol altına alınması 2 gün 5 saat sürdü. Çıkan yangınları terör örgütü PKK üstlendi. Yangın sonrası sivil toplum kuruluşları el ele vererek, 'Hedef 1 Milyon Fidan' adı altında kampanya başlattı. 

6-İstanbul depremi

6-İstanbul depremi

İstanbul’da 26 Eylül’de 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Silivri’de yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremde Avcılar ve Sarıyer’de minareler yıkıldı, 172 binada hasar oluştu. İkisi ağır 28 kişi yaralandı. 

7-4 kardeşin intiharı

7-4 kardeşin intiharı

İstanbul Fatih’te siyanürle intihar eden kardeşlerin ölümü Türkiye'yi sarstı. Kardeşlerin cenazesine sahip çıkan olmadı. Kimsesizler mezarlığına gömülecekken, aile dostları Serpil Alkan devreye girdi.

Savcılığa başvuru yapan Alkan, ölen kardeşlerin Mersin'deki üvey kardeşlerinden de onay alarak cenazeyi teslim aldı. Cüneyt, Oya, Yaşar ve Kamuran Yetişkin için Fındıkzade Albayrak Camii'nde cenaze namazı kılındı, ardından Ayazağa Mezarlığı'nda toprağa verildi.

8-Askerliğin düşmesi

8-Askerliğin düşmesi

Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay oldu. 

9-Barış Pınar Harekatı

9-Barış Pınar Harekatı

9 Ekim 2019'da, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla terör örgütlerine yönelik olarak Barış Pınarı Harekatı başlatıldı. Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Terör örgütü YPG/PKK'lı teröristlerce Barış Pınarı Harekatı bölgesinde açılan ve halkın yaşamını olumsuz etkileyen tünelleri tespit ve kapatma faaliyetleri ilk günden itibaren aralıksız devam ediyor.

10-İngiliz ajanın ölümü

10-İngiliz ajanın ölümü

11 Kasım sabahı Karaköy Kılıç Ali Paşa Cami görevlileri, İngiliz eski istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier'in cesedini buldu. Cinayet mi yoksa intihar mı olduğu günlerce konuşulurken Adli Tıp, "Yüksekten düşmeye bağlı" olarak hayatını kaybettiğini belirtti. Soruşturma devam ediyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kim Milyoner Olmak İster'de yarışmacının verdiği cevap olay oldu