2019’da ziyaret edilmesi gereken 10 yer

Lonely Planet'in hazırladığı 2019'da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer listesinin 10. sırasında Karayipler'deki Belize ülkesi yer aldı

09 Kasım 2018, Cuma 23:00 Son Güncelleme:
A A
BELİZE

BELİZE

Dünyanın en büyük ikinci set resifine ev sahipliği yapan Belize, geniş mağara sistemi ve çeşitli eklektik kültürleri ile tanınır. 


Ormanların ya da mağaraların yakınlarında ziyaretçilerine büyülü anlar yaşatan eko-tatil köyleri de bulunur.

SAO TOME VE PRINCIPE

SAO TOME VE PRINCIPE

Sıcak bir kumsala uzanıp bütün gün tembellik yapmak size de mükemmel bir tatil fikri gibi geliyor mu? 

Ya da ormanlardan geçip vahşi hayata tanıklık etmeyi mi tercih edersiniz? 

Her iki durumda da listenin 9. sırasına yerleşen Orta Afrika'daki São Tomé ve Príncipe iki ada ülkesi size tüm bunları kapsayan bir tatil vaat ediyor.

BELARUS

BELARUS

Seyahat listesinin sekizinci sırasında yer alan Belarus, kolay vize uygulaması, sanatsal faaliyetleri ve kafe kültürü ile tanıtılıyor. 

Ayrıca, kusursuz olarak restore edilmiş Eski Şehir, zarif belediye binası ve yaz sokak partilerinden bahsediliyor. 

Başkent Minsk’in küresel zirveler için bir merkez haline geldiği de vurgulanıyor.

ENDONEZYA

ENDONEZYA

Dünyanın en büyük takımadalarından biri olan Endonezya, 17 bin adasıyla hem kültür hem de mutfağı açısından mükemmel bir karışımdır. 

Listenin 7. sırasına yerleşen Endonezya'da turistlerin Lombok'taki plajlarda eğlenebildiği, Papua adasındaki yerli halkın geleneklerine göz atabildiği ya da eko-tatil köylerinde keyifle vakit geçirmenin tadını çıkarabildiği vurgulandı. 


Endonezya'nın Java Adası'nda yer alan ve ülkenin en önemli görülecek yerlerinden biri olarak kabul edilen Budist Borobudur Tapınağı.

ÜRDÜN

ÜRDÜN

Listenin 6. sırasında yer alan Ürdün'ün Petra'daki antik harabelerinden Ölü Deniz'de yüzmeye kadar herkese unutulmaz anlar sunduğuna dikkat çekiliyor. 

Ayrıca Ürdün'ü tercih eden turistlerin milyonlarca yıl önce kurulan Rift Vadisi'ni ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor.

KIRGIZİSTAN

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan, “Orta Asya’nın göbeğindeki ülke” tanımıyla listenin 5. sırasında yer buldu. 

Ülkedeki kayak üssü, el değmemiş doğası, yayla turizmi ve Issık Gölü Kırgızistan’da tatil için tercih sebebi olarak gösterildi.

Kırgızistan’ın tanıtıldığı bölümde, Orta Asya’nın geleneksel ve ilginç bölgesel sporlarına adanan 2018 Dünya Göçebe Oyunları’ndan bahsedildi. Ayrıca dağ yürüyüşü (trekking) rotalarının 2 bin 700 kilometreden fazla olduğu bilgisi paylaşıldı.

PANAMA

PANAMA

Büyüleyici yağmur ormanları, gizemli dağları, beyaz kumlu sahilleri ve yerel kültürüyle turistlerin ilgisini çeken Panama, Lonely Planet listesinin 4. sırasında yer aldı. 

Panama şehrinin 2019 Ağustos'ta kuruluşunun 500'üncü yılını kutlayacağına dikkat çekilerek önümüzdeki yıl Panama'da çok sayıda kutlama etkinliği ve festivalin düzenleneceği kaydedildi.

ZİMBABVE

ZİMBABVE

Listenin 3. sırasına yerleşen Zimbabve, görkemli Viktorya Şelaleleri gibi doğa harikalarıyla gezginleri büyülüyor. 

Bu Afrika ülkesini tatil için tercih edenlerin ormanlık alanlardaki trekking parkurları ve ülkenin sembolü haline gelmiş tarihî kalıntılara dikkat vermeleri tavsiye ediliyor.

ŞATOLAR

ŞATOLAR

Listenin ikinci sırasında yer alan Almanya'nın Orta Çağ'dan kalma şatolarını keşfetmek, Ren Nehri'nde tekne gezintisi yapmak, Hamburg'daki yeni Elbphilharmonie salonunda konser dinlemek gibi pek çok faaliyet ile ziyaretçilerini heyecanlandırdığı kaydedildi. 


SRİ LANKA

SRİ LANKA

Lonely Planet listesinin başında ise Sri Lanka yer alıyor. Hem adrenalin severleri hem kültür meraklılarını hem de wellness düşkünlerini aynı şekilde memnun edecek ülke olarak tanıtılan bu Asya ülkesinin herkes için bir şeyler barındırdığı vurgulandı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.