2020 araç muayene tarihi ne zaman? Muayene ücretleri ne kadar?

Karantina günlerinde 23 milyon araç sahibinin en çok merak ettiği konu muayene. Araç muayenesinde yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK, randevu sisteminin açıldığını duyurdu ama 17 Ağustos’a kadar da süre var. Peki 2020 araç muayene ücretleri ne kadar? Muayenede gereken evraklar neler? İşte merak edilen detaylar...

23 Haziran 2020, Salı 17:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs salgınının yayılımının azalmasının ardından 11 Mayıs itibarıyla normalleşme süreci başladı. Bu süreçte iş yerlerinin kapalı olması ve kısıtlı sokağa çıkma yasakları nedeniyle ertelenen işler yavaş yavaş aradan çıkarılıyor. Araç bakımı da bunlardan biri. 23 milyon araç sahibi var. Peki araç muayene istasyonları açık mı? Araç muayeneleri ertelendi mi? Araç muayenesi gelenler ne yapacak? 65 yaş üstü için durum ne? İşte konuyla ilgili merak edilenler... 

Gecikme bedeli yok

Gecikme bedeli yok

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre; 3 Nisan’dan 3 Temmuz saat 23:59’a kadar olan bu 3 aylık sürede muayenesi dolan araçlar 17 Ağustos’a (dahil) kadar muayenesini yaptırabilecek. Bu durumda gecikme bedeli alınmayacak. Yani bu konuda yeterli süre mevcut. Buna karşılık zorunlu olmasa da isteyen araç sahipleri muayene işlemini sokağa çıkma yasağı olan günler haricinde gerçekleştirebiliyor. 

3 Nisan'dan önceyse

3 Nisan'dan önceyse

Pandemi süreci nedeniyle yapılan araç muayene ertelemesinde ince bir nokta var. Eğer 3 Nisan’dan önce süresi dolmasına rağmen araç muayenesi yaptırılmadıysa bu tarihten önceki gecikme bedelleri alınacak. Yine söz konusu araç muayenesi 3 Temmuz’dan sonra yaptırılırsa 3 Nisan ila 3 Temmuz dönemi dışında kalan sürelerin gecikme bedelleri tahsil edilecek. Burada 3 aylık muafiyet söz konusu olacak. 

Ticari araçlar

Ticari araçlar

Her yıl muayeneye gitmesi gereken ticari araçlara da 3 Nisan-3 Temmuz dönemi için idari yaptırım uygulanmayacak. Ancak bu araç sahiplerine taşıdıkları can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için muayenenin geciktirilmemesi tavsiye ediliyor. 

Yaşlıya daha fazla süre

Yaşlıya daha fazla süre

Bu süreçte özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşlara ek imkanlar tanındı. Normalde 3 Nisan itibarıyla tanınan araç muayene muafiyeti, sokağa çıkma yasağı devam eden 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlıklara bulunanlarda 22 Mart itibarıyla geçerli. Söz konusu tarihten sonra muayene süresi dolan bu gruptaki vatandaşlar, araç muayene işlemlerini 17 Ağustos’a kadar yaptırabilecek. Burada yasağın kalkacağı tarihte belirleyici olacak. 

Randevular başladı

Randevular başladı

Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK, sokağa çıkma kısıtı kapsamında olmayan araçlar için Türkiye’deki tüm istasyonlarının açık olduğunu ve araç muayene hizmetinin devam ettiğini duyurdu. Daha sonraki süreçte yoğunluktan etkilenmek istemeyenler şimdiden araç muayenesini yaptırabilir. Randevular ‘tuvturk.com.tr’ internet sitesi ve ‘0850 222 88 88’ numaralı çağrı merkezinden ‘ücretsiz’ alınabiliyor.

Her arabaya ayrı kılıf

Her arabaya ayrı kılıf

Muayene istasyonlarında alınan önlemler şöyle:

 • 1 metrelik sosyal mesafe korunacak. Banko ve bekleme sırası arasında güvenlik şeridi oluşturuldu. 
 • Müşteri kabul bankolarına cam siperlik yerleştirildi. 
 • Müşteri kabul alanlarına sırayla müşteri alınacak. 
 • İstasyonlar dezenfekte ediliyor ve gün boyu havalandırılıyor. 
 • Çalışanlara maske, eldiven, el dezenfektanı ve kolonya tedarik ediliyor. 
 • Her muayeneden önce ve sonra, muayene teknisyenleri ellerini dezenfekte ediyor ve her bir araç için ayrı koltuk kılıfları kullanılıyor. 
 • Ayrıca yurtdışına giriş çıkış yapan ticari araçlar için zorunlu olan yola elverişlilik muayeneleri için özel koruyucu malzemeler kullanılıyor.

2020 araç muayene ücretleri

2020 araç muayene ücretleri

Milyonlarca araç sahibinin canını sıkacak bir zam gelişmesi yaşandı. Salgın nedeniyle Temmuz ayında yeniden başlayacak olan araç muayene istasyonlarının yaptıkları yeni zamlar sonrası, bir binek otomobilin muayene ücreti 410 liraya yükseldi.

2019 yılında muayene ücretleri, otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 377,60 lirayken otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 279,66 liraydı. Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde ise 142,78 lira olarak belirlenmişti.

2020 araç muayene için gerekli evraklar

2020 araç muayene için gerekli evraklar

 • Araç ruhsatı gerekmektedir. Ruhsatın içerisinde trafik tescil belgesi ya da motorlu araç trafik belgesi bulunmalıdır.
 • Trafik sigortası talep edilmektedir.
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi sunulmalıdır.
 • Aracın cezasının veya borcunun olmadığını gösteren belge gerekmektedir.

LPG/CNGli araçların muayenesi için gereken evraklar

LPG/CNGli araçların muayenesi için gereken evraklar

 • LPG/CNG tankının üzerindeki bilgilerin okunabiliyor olması istenmektedir.
 • LPG/CNG tadilatı sonrasında yapılacak olan muayenelerde montaj tespit raporunun ve gaz sızdırmazlık raporunun sunulması gerekmektedir.
 • Bu araçların ilk muayeneleri sırasında eğer sıvı gaz sistemi onaysız kusuru dışında bir problem tespit edilir ise; bir sonraki muayenede gaz sızdırmazlık raporlarının olması gerekmektedir. Gaz sızdırmazlık raporlarının tarihlerinin güncel olup olmadığına da dikkat edilmektedir.

Tadilattan geçmiş olan araçların muayenesinde istenen ek belgeler

Tadilattan geçmiş olan araçların muayenesinde istenen ek belgeler

 • Tadilat sonrasında yetkili mühendisin çizdiği ve onayladığı tadilat projesine ve hesaplamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Tadilat sonrasında girilen araç muayenesinin onaylanması ile beraber araç üzerinde yapılmış olan değişikliklerin kayıtlara geçirilmesi gerekmektedir. Bunun için Trafik Tescil Büroları’na gerekli evraklar ile gitmeleri gerekmektedir. Trafik tescil müracaat ve işlem formunu doldurmalıdırlar.
 • Egzoz gazı ölçüm belgesinin olması gerekmektedir. Olmaması halinde, bu ağır kusur olarak sayılmaktadır.
 • Araç muayenesine aracın ruhsat sahibinin gitmesinin zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir başka kişi de yanında T.C. kimlik numarasının bulunduğu resmi bir evrak bulundurması durumunda araç muayenesi yaptırabilmektedir.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder