2020 için 10 ilginç ebeveynlik trendi

Regl partileri, mikro zaman ve ‘Greta etkisi’. Bunlar 2020’de dünyada görüleceği tahmin edilen en önemli ebeveynlik trendleri. Bazıları garip, bazıları ise aileniz için inanılmaz fark yaratacak trendler. İşte dünyada trend haline gelen 10 ebeveynlik eğilimi…

02 Ocak 2020, Perşembe 10:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1. Günlük 20 Akımı

1. Günlük 20 Akımı

2020 için trend eğilimlerden ilki, ebeveynlerin, çocuklarına 20 dakika ayırması. Yoğunluğun ve iş yüküne karşı bir panzehir olarak nitelendirilen günlük 20, çocukların duygularının da önemli olduğunu bilmelerini sağlayacak ve aileyi birbirine yaklaştıracak bir eğilim olarak çıkıyor. 

2. Doğal Gebelik

2. Doğal Gebelik

Tarama, ağrı kesici ve çok az tıbbi destek almak. Bu trend doğaya geri dönmek isteyen ekolojik anneler tarafından yaygınlaştırılıyor. Sağlık uzmanları bunun ganne ve çocuk için potansiyel tehlike olduğu konusunda uyarıyor. 

3. Regl taraftarları ve regl partileri

3. Regl taraftarları ve regl partileri

Her dönem yaşanan regl damgalamalarını ortadan kaldırmak amacıyla bazı İngiliz ebeveynler ‘Dönem Partisi’ olarak adlandırılan regl partilerini şimdiden benimsemeye başladı bile. Bu trendin destekçileri bu regl dönemleri partilerinin insanları regl konusunda aydınlatmaya yardımcı olan yeni bir ‘yaşlanma kutlaması’ olduğunu savunuyor. 

4. Mikro planlama

4. Mikro planlama

Modern anneler tüm günü an an programlayarak her şeyi bir güne sıkıştırmak için planlama yapıyor. Ancak bazı psikologlar bu eğilimin anneler için ‘kendine zorbalık’ olduğu konusunda uyarıyor. Uzmanlar programı sıkı bir şekilde planlamanın çocukların oyun zamanından aldığını ve yaratıcılıklarını sınırlandırdığı görüşünde. 

5. Aile oyunları

5. Aile oyunları

Eğer çocuğunuzu yenemiyorsanız, onlara katılın mottosuyla ailelerin birlikte televizyon seyrettiği eski oturma geleneğinin oyunlar aracılığıyla yeniden canlandırılması bu yılın trendlerinden. Bu gelenek çocukların yapmayı en sevdiği şeyi oyunu, aile oyunları oturumuna dönüştürüyor. 

6. Greta etkisi

6. Greta etkisi

Çocuklar 2019’da Greta’nın başlattığı akımla aktivizm kafasına döndü. Çocuklar inandıkları şeyler konusunda giderek daha fazla seslerini yükseltiyor. 2020, son iklim grevleri gibi yetişkinlere ders vermek ve öğretmek için daha fazla genç ve çocuğu göreceğe benziyor. 

7. Doğum travmasını geri sarma

7. Doğum travmasını geri sarma

2020 trendlerinden bu güvenli ve oldukça etkili psikolojik yöntem, üzücü veya zor doğumların üstesinden gelmek için artan sayıda anne tarafından kullanılıyor. Uzmanlar bunu zihinsel sağlığı ve duygusal refahı korumada ileriye doğru büyük bir adım olarak görüyor.

8. Ortak çalışma kreşleri

8. Ortak çalışma kreşleri

Günümüzde 10 anneden 8’i çalışıyor. 2008’den bu yana yeni serbest meslek sahiplerinden yüzde 58’i kadındı. Cuckooz Nest ve Mama Works gibi ortak çalışma alanları, annelere çok modern bir 'anne köyünde' çocuklarının bakımlarını yapabilecekleri, ağ kurabilecekleri ve paylaşabilecekleri butik ofisler sağlayarak bu talebe yanıt veriyor. 

9. Plastik içermeyen ebeveynlik

9. Plastik içermeyen ebeveynlik

Ahşap oyuncaklar artık yeterli değil. En büyük eko trend, çocuk bezlerinden banyo ürünlerine, kıyafetlere ve arabalara kadar tüm ailelerin ürettiği plastiği kaldırmaktır. Pahalı ve zor olabilir, ancak ailelerin yüzde 93'ü daha az plastik kullanmaya çalışırken markalar doğru ürünlerle yanıt vermeye şimdiden başladı bile. 

10. Anti-natalizm Hareketi

10. Anti-natalizm Hareketi

2020 trendlerinden biri de Anti Natalizm Hareketi. Anti-Natalist hareket insanları gönüllü olarak çocuk sahibi olmayı bırakmaya zorluyor. Hindistan'daki bir aşırılık yanlısı daha da ileri giderek ebeveynlerini 'rızası olmadan' doğurduğu için dava etmeye çalıştı. Kendisini 'anti-natalist' olarak tanımlayan Raphael Samuel, "Bu dünyada acı çekecekleri bilinerek çocuklar dünyaya getiriliyor. Bu doğru değil" diyor.

Kendilerini Anti-Natalist olarak tanımlayanlar, insanların üremekten kaçınması gerektiğini savunuyor. Dünyaya yeni bireyler getirmenin hem o bireylerin acı çekmesine yol açacağını, hem de dünyaya zarar vereceğini savunan Anti-Natalistlere göre çocuk yapmak, bir kişiyi rızası olmadan tehlikeler ve hayal kırıklıklarıyla dolu bir dünyaya itmek anlamına geliyor.

Kaynak: channelmum

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuklarınızla dinleyebileceğiniz 6 radyo tiyatrosu