2020 YKS ek tercihler ne zaman yapılacak?

2020 YKS ek tercihler ne zaman yapılacak?

2020 YKS ek tercihler hakkında ÖSYM'den açıklama bekleniyor. YKS ek yerleştirme işlemlerinin ne zaman başlayacağı, bu kapsamda beklenti içinde olan on binlerce kişi tarafından merak ediliyor.

10 Eylül 2020, Perşembe 15:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2020 YKS ek tercih işlemlerine yönelik araştırmalar son günlerde hız kazandı. YKS ek tercih işlemlerinin henüz başlamaması üzerine, meraklanan çok sayıda kişi, konu hakkında tatmin edici bilgi almak adına araştırma yapıyor. Öte yandan ÖSYM'nin açıkladığı boş kontenjan bilgisi de sorgulanıyor. İşte, 2020 ek tercihleri hakkında bilgiler...

YKS Yerleştirme Raporu'na göre, 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165'ine yerleştirme yapıldı, 57 bin 56'sı boş kaldı. Rapora göre, dolululuk oranları devlet, vakıf ve KKTC'deki üniversitelerde, ayrıca lisans, ön lisans, örgün ve açıköğretim programlarında, önemli kabul edilecek düzeyde arttı.

YKS Yerleştirme Raporu'na göre, devlet üniversitelerindeki doluluk oranı yüzde 95,77, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 85,75 oldu.

Ek tercihler ne zaman yapılacak?

Üniversiteye yerleşemeyen adaylar için üniversite ek tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından, üniversite boş kontenjanları ilan edilecek. Üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler ek tercih dönemini bekliyor. YKS ek yerleştirme için tercih tarihleri henüz duyurulmadı. Ancak üniversite kayıtlarının tamamlanması ardından üniversite ek yerleştirme sürecinin başlaması bekleniyor.

2019 yılında YKS yerleştirme sonuçları 6 Ağustos’ta açıklanmış, ek tercihler ise 5-11 Eylül 2019 tarihlerine kadar devam etmişti.

2020 YKS ek yerleştirmelerinin de eylül ayı içerisinde başlaması bekleniyor. Adaylar, YKS ek yerleştirme kılavuzuna göre tercihte bulunabilecek. Konuyla ilgili gelişmeler geldiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

Geçtiğimiz yıl yayımlanan YKS ek tercih kılavuzunda yer alan bilgiler şu şekilde:

2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2019-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Robinson Nine'nin hayatı belgesel oluyor