2020'de gerçekleşen en iyi 5 sağlık gelişmesi

2020 tüm insanlık için zor bir yıl oldu. Bilim insanları ise bu dönemde çalışmalarını ihmal etmedi, var güçleriyle çalıştılar. 2020'nin en önemli gelişmesi elbette corona virüs aşısının bulunması oldu. Ancak hepsi bununla sınırlı değil! PopularScience dergisi, 2020'nin en yüz güldüren 5 sağlık gelişmesini derledi.

28 Aralık 2020, Pazartesi 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Corona virüs aşısı geliştirildi

1- Corona virüs aşısı geliştirildi

2020'nin belki de en iyi gelişmelerinden biri corona virüs aşısının bulunmasıydı. Pfizer ve Moderna aşıları, birçok ülke tarafından onaylandı ve corona virüsle mücadelede kullanılmak üzere sipariş verildi.

2- İskoçya regl ürünlerini ücretsiz yaptı

2- İskoçya regl ürünlerini ücretsiz yaptı

İskoçya, bu kasım ayında, tüm kadınların ihtiyacı olan adet ürünlerinin ücretsiz olmasını sağlayan yasayı onayladı. 2018'de yapılan bir ankete göre İngiltere, İskoçya ve Galler'deki kadınların yüzde 25'inden fazlası, adet ürünlerini satın alamadıkları için iş veya okulunu kaçırmak zorunda kaldı. İskoçya'nın attığı bu adım, menstrüasyonu herkes için eşit hale getirmenin ilk adımı.

3- ABD'de rahim ağzı kanseri toplumsal bir sorun olmaktan çıkacak

3- ABD'de rahim ağzı kanseri toplumsal bir sorun olmaktan çıkacak

Kanser tüm dünyanın çözmeye çalıştığı bir sağlık problemi. 2020'nin şubat ayında ise ABD'den sevindiren bir haber geldi. Yayınlanan yeni bir rapora göre, ABD'de 2040 yılına kadar rahim ağzı kanseri bir sağlık sorunu olmaktan çıkacak ve ortadan kalkacak. Bunu sağlayan 2 gelişme var. Bunlardan biri Pap smear yoluyla prekanseröz servikal hücrelerin düzenli olarak taranması, diğeri ise insan papilloma virüsü (HPV) aşısının olması.


4- Miyopiyi yavaşlatan lens icat edildi

4- Miyopiyi yavaşlatan lens icat edildi

CooperVision isimli şirket, 8-12 yaş arasındaki çocuklar tarafından kullanılabilen ve miyapiyi yavaşlatan kontakt lensleri piyasaya sürdü. Uzmanlar geliştirdikleri lenslerde, miyopinin ilerlemesini önlemek için ışığın göze giriş şeklini değiştirdiler.

5- Dondurma makinesi kahraman oldu

5- Dondurma makinesi kahraman oldu

ABD'deki lunaparkların vazgeçilmez atıştırmalığı olan Dippin' Dots dondurmalarına "geleceğin dondurması" denmesinin bir nedeni var aslında. Bu dondurmanın erimeden saklanmasını sağlamak için sıvı nitrojen kullanılıyor. Dondurma servis edilmeden önce ise, -40 fahrenheit'lık bir bölmeye alınıyor.

Pfizer'in yeni COVID-19 aşısının gönderilme ve saklanma şekli tartışmalar yaratmıştı. Ancak bu dondurma makinesinin aşının saklanması konusunda oldukça ideal olduğu ortaya çıktı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ufkunuzu genişletecek 3 yeni sağlıklı yaşam araştırması