2020'de tüm dünyayı etkileyen 10 felaket

2020'nin bitmesini dört gözle beklediğimiz bir gerçek. 2020'de sadece corona virüs salgınına değil, aynı zamanda birçok doğal felakete de tanıklık ettik. Depremler, orman yangınları, sel, kuraklık derken felaket listesi uzayıp gidiyor. Bazı felaketleri engellememizin mümkün olmadığı bir gerçek. Ancak alınacak tedbirlerle can kayıplarını önleyebilir ve geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz. / Mine Bozkurt

21 Aralık 2020, Pazartesi 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Avustralya'daki aylarca süren orman yangınları

1- Avustralya'daki aylarca süren orman yangınları

Haziran 2019'da başlayan Avustralya orman yangınları mayıs 2020'de tam olarak söndürülebildi. Ülke tarihindeki en büyük yangın kabul edilen felakette, 28 insan ölürken bir milyardan fazla canlı yok oldu. 3 binden fazla ev de hasar gördü. Yangınların Avustralya ada ülkesi genelinde artan yüksek sıcak hava ve aylarca süren kuraklık yüzünden çıktığı düşünülüyor.

2- Çekirge istilası

2- Çekirge istilası

Haziran ayında Afrika'yı etkisi altına alan çekirge istilası, sonrasında Asya ülkelerine de sıçradı. Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka başta olmak üzere pek çok ülke çekirge sürülerine karşı mücadele verdi. Çekirge sürülerinden en çok çiftçiler etkilendi.

3- Çin'deki orman yangını

3- Çin'deki orman yangını

Çin’in Sichuan eyaletindeki Xichang kentinde bir çiftlikte çıkan yangın, şiddetli rüzgar nedeniyle yakındaki ormanlık alana sıçradı. Söndürme çalışmasına katılan bir grup itfaiyeci rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle ormanlık alanda alevlerin arasında mahsur kaldı. Ne yazık ki alevlerin arasında kalan 18 itfaiyeci ve onlara rehberlik eden bir çiftçi hayatını kaybetti.

4- Vamco Tayfunu

4- Vamco Tayfunu

Filipinleri Vamco Tayfunu vurdu. Rüzgar hızının saatte 155 kilometreyi bulduğu Vamco Tayfunu nedeniyle yüz binlerce kişi tahliye edildi. Sivil Savunma İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre en az 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi ise kayboldu.

5- Fransa'da sel

Fransa'nın güneyini etkisi altına alan sağanak yağmur Gardon Nehri'nin 7,5 metre yükselmesine ve sel baskınlarına neden oldu. Gard Bölgesi'ne 12 saatte 4 aylık yağış düştü. Yaşanan faciada kişi öldü, 18 kişi ise kayıp.

6- Kasım ayında rekor sıcaklık

6- Kasım ayında rekor sıcaklık

2020'nin kasım ayını rekor bir sıcaklıkla atlattık. Avrupa Birliği Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nin hava ve yüzey sıcaklıklarını analiz ettiği raporda kasım 2020'nin, 1981-2010 arasındaki ortalamadan 0.8 derece daha sıcak geçtiği ortaya çıktı.

7- Güney Asya'daki muson yağmurları

7- Güney Asya'daki muson yağmurları

Muson yağmurları Asya ülkeleri için hem felaket hem de bereket. Ancak 2020'de Güney Asya'da etkili olan muson yağmurları sadece ölüm getirdi. Yağmurlar, Hindistan'da 41, Pakistan'da ise en az 134 kişinin ölümüne yol açtı. 40 köyde bin 200 kişi tahliye edildi, 9 bin 300 kişi yardım kamplarına sığındı. Odişa ise 415 binden fazla kişi musonlardan etkilendi, 2 bin 750’den fazla ev hasar gördü. Bu eyalette yardım merkezlerine alınanların sayısının ise 20 bini aştı.

8- Depremler

8- Depremler

2020'yılında tüm dünyada 22 büyük deprem meydana geldi. 24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki depremde 41 kişi, İzmir’de gerçekleşen 6.6 büyüklüğündeki depremde ise 44 kişi hayatını kaybetti. 23 Haziran’da Meksika’da 7.4, 17 Temmuz’da Papua Yeni Gine’de gerçekleşen 7.0, 18 Ağustos Filipinler'de 6.6, Japonya, Şili, Endonezya, Yunanistan, Solomon Adaları ve ABD'de ise farklı zamanlarda 6.5 ile 6.9 büyüklükleri arasında depremler meydana geldi.

9- Kuraklık

9- Kuraklık

Kuraklık artık ülkemizin de bir sorunu haline geldi. 2020'nin son çeyreğinde su ihtiyacımızı karşıladığımız birçok kaynakta su seviyesinin düştüğüne ve göllerin kuruduğuna şahit olmaya başladık. Bu kuraklığın en büyük nedenleri ise iklim değişimi, su israfı ve bilinçsiz sulama.

10- Meksika'yı sel vurdu, 9 kişi hayatını kaybetti

10- Meksika'yı sel vurdu, 9 kişi hayatını kaybetti

Meksika’nın güneyindeki Tabasco eyaletinde şiddetli yağışlar sele yol açtı. Sel felaketinde 9 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 9 bin kişinin de tahliye edildiği belirtildi. Eyalette binlerce ev sular altında kaldı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir doğa fotoğrafçısının gözünden Samandağ