2020'li yıllar doğaya dönüş dönemi olacak

Dünya, 2020’li yıllara iklim krizi kabusuyla başladı. Doğa dostu yaşamın değerini artıran kriz, yaşam şekillerini kökünden değiştiriyor. Hayatının merkezinde teknoloji olan modern dünya insanı, dünyanın hızına yetişmeye çalışırken yaşadığı baskıdan kurtulmak istiyor. Bunun için 2020’ler doğaya dönüş dönemi olacak.

04 Ocak 2020, Cumartesi 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Amazon çayı

Amazon çayı

Peru ve Brezilya’daki Amazonlarda yetişen Ayahuasca bitkisinden yapılan çayın, ruhsal olarak iyileştirici olduğuna inanılıyordu. Depresif ve travmatik zamanlardan geçen dünyanın yükselen içeceği, Ayahuasca çayı oldu.

Yeşil banyosu

Yeşil banyosu

İnsanın kendini doğaya bırakması anlamına gelen Japon geleneği ‘orman banyosu’ (shinrin-yoku), betonlaşan kentlerde yaşayanlar için adeta lüks oldu. Doğada zaman geçirmenin kanser hücrelerini öldürmede, bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu biliniyor.

Türk hamamı gibisi yok!

Türk hamamı gibisi yok!

Hava kirliliği arttıkça temizlik hiç olmadığı kadar önem kazandı. Hijyen kültürünün en eski geleneklerinden ‘Türk hamamı’ dünyanın gözdesi oldu. Türk hamamı, ölü deriden arındıran ‘kese’ uygulaması nedeniyle hem fiziksel hem de zihinsel rahatlama yöntemi olarak tercih ediliyor.

İzolasyon tankı

İzolasyon tankı

Işıksız bir ortamda, insan vücudu ısısında ve tuzlu suyla dolu, ses geçirmeyen bir tankın içinde sırt üstü yatarak dünyadan uzaklaştıran ‘izolasyon tankları’ ABD’de yaygınlaştı. Amacı, duyu organlarını devre dışı bırakarak zihni ve bedeni gevşetmek olan tank terapisinin saati 50-100 dolar.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Istranca ormanlarında görsel şölen! Kartpostallık görüntüler büyüledi