2020'nin üzerimizde bıraktığı 5 psikolojik etki

2020'nin tüm dünya için sarsıcı bir durum olduğu ortada. Bunun en büyük nedeni de corona virüs pandemisi. Karantina ve sosyal mesafe derken hepimizin psikolojisi alt üst oldu. O halde bir an önce bitmesini dilediğimiz 2020'nin üzerimizde bıraktığı psikolojik etkilere bir bakalım... / Mine Bozkurt

07 Aralık 2020, Pazartesi 17:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Yalnızlık

1- Yalnızlık

İnsanız, sosyal canlıyız... 2020'nin bizi evde kalmaya mahkum etmesi, çoğumuz için korkunç görünen "yalnızlık" kavramının daha da açığa çıkmasına neden oldu. Sokağa çıkma yasakları, evden çalışma, arkadaş ziyaretlerinin kesilmesiyle kendimizi daha bir yalnız hissettik.

2- Endişe ve kaygı

2- Endişe ve kaygı

Salgın ne zaman bitecek? Acaba aşı bulunacak mı? Sonsuza kadar evde mi kalacağız? Bu maskelerden ne zaman kurtulacağız?

Hepimizin kafasındaki bu sorular ve belirsizlik endişe ve kaygı seviyelerimizde artışa neden oldu. Soluğu tabii ki de online psikoterapide aldık.

3- Anksiyete

3- Anksiyete

Yine evde fazla kalmanın ve belirsizliğin bir sonucu olarak anksiyete seviyemiz de arttı. Aynı evde yaşadığımız insanlara olan tahammülümüz azaldı. Nefes alacak alanımız kalmamış gibi hissettik. Yine de içinde bulunduğumuz durumun geçici olduğunu unutmamakta fayda var :)

4- Depresyon

4- Depresyon

Depresyon hastalarının sayısının pandemiyle birlikte 3 kat arttığını biliyor muydunuz? Üstelik bu artış en çok gençler, kadınlar, işsizler ve düşük gelirlilerde görüldü. Uzmanlar 2 haftadan fazla süren depresyon belirtisi yaşıyorsanız, destek almanız gerektiği konusunda uyarıyor.

5- Korku

5- Korku

Corona virüsle birlikte gelen korku ve kaygının artık bir adı var: Koronafobi.

Corona virüse yakalanma korkusu ya da yakınlarına bulaştırma korkusu bu fobiye neden oluyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hafızayı güçlendiren 8 besin