2021 DGS tercihleri ne zaman? DGS 2021 taban puanları açıklandı mı? İşte ÖSYM DGS 2021 kontenjan kılavuzu

2021 DGS tercihleri ne zaman? DGS 2021 taban puanları açıklandı mı? İşte ÖSYM DGS 2021 kontenjan kılavuzu

Dikey Geçiş Sınav sonuçları beklenirken, tercih yapacak adaylar, DGS 2021 taban puanlarını merakla bekliyordu. ÖSYM yaptığı son dakika açıklamasıyla ÖSYM DGS 2021 kontenjan kılavuzunun yayımlandığını duyurdu. Peki, 2021 DGS tercihleri ne zaman? İşte 2021 DGS Sayısal-sözel kontenjanları ve 2021 DGS taban puanları ve diğer ayrıntılar…

31 Temmuz 2021, Cumartesi 12:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2021 DGS sonuçlarına göre tercihte bulunacak adaylar, 2021 DGS Sayısal-sözel kontenjanları ve 2021 DGS taban puanlarının bulunduğu kılavuzu merakla bekliyordu. Sonuçların açıklanmasının ardından yoğun bir tercih sürecine girecek adaylar, ÖSYM DGS 2021 kontenjan kılavuzu ile hayalindeki üniversiteyi seçmek için çaba gösterecek…

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS 2021 sonuçları ÖSYM takviminde yer alan bilgilere göre, 13 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021 DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar tercihlerini yapabilecek. Ancak, henüz DGS sonuçları açıklanmadığı için tercih sürecinin ne zaman başlayacağına ilişkin bir açıklama bulunmuyor. ÖSYM tarafından konuyla ilgili bir açıklama geldiğinde haberimizde bulabilirsiniz.

DGS 2021 TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

DGS 2021 kapsamında tercih yapacak adaylar tarafından merak edilen taban puanları ve tavan puanları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı.

DGS 2021 TAVAN VE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM DGS 2021 KONTENJAN KILAVUZU YAYINLANDI!

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir.

Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. 21 Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

2021 DİKEY GEÇİŞ YAPILACAK LİSANS PROGRAMLARI İÇİN TIKLAYIN

2021 ÖNLİSANS MEZUNİYETLERİNE GÖRE TERCİH YAPILACAK LİSANS PROGRAMLARI İÇİN TIKLAYIN

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kariyerinde yükselmek isteyenlere 20 stratejik tavsiye