2021 model otomobil fiyatları: En ucuzu 130 bin 900 lira

Otomotiv şirketleri sıfır araç üretim ve ithalatına başladı. En uygun fiyatı yerli otomobil firmaları vermeye devam ediyor. // Burak Taşçı

12 Ocak 2021, Salı 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yeni yılla birlikte yeni model otomobiller yollara çıkmaya başladı. Koronavirüs pandemisinde fiyatları neredeyse ikiye katlanan sıfır otomobillere rağbet her geçen gün artıyor. 2019 yılında sıfırı 100 bin liraya alınan otomobiller, günümüzde 200 bin liranın üzerinde fiyatlardan alıcı buluyor.

Yerli üretim otomobillerin fiyatı, özelliklerine göre değişiklik gösterse de en uygun fiyatlı otomobil olmayı sürdürüyorlar.

Pazarlık yapın

Pazarlık yapın

Sıfır otomobil alırken pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Bayiler satış yapmak için iskonto uygular. Ayrıca bayilerden hediye de talep edin. Park sensörü, LED far, krom aksusearlar gibi farklı donanımlar talep edebilirsiniz.


İhtiyaca yönelik otomobil alınmalı

İhtiyaca yönelik otomobil alınmalı

Otomobil tercihi yapılırken ihtiyaçların göz önüne alınması gerek. Performansı belirlerken tork, beygir gibi özelliklerin dışında, aracın atmosferik ya da turbolu motor olup olmadığına dikkat edilmesi şart. Otomobili aldıktan sonra 'çekişi düşük' diye şikayet edilmesi bu kıstaslara dikkat edilmemesinden kaynaklanıyor.

Otomobil konusunda deneyimliyseniz motor sıkıştırma oranları, pistonun çap ve stroke oranları, şanzıman dişli oranlarına da bakılması menfaatinize olur. Otomobilin iç konforuna ilişkin olarak da manuel ve dijital klimaya, koltukların rahatlığına ve yanal desteklerinin bulunmasına, teknolojik yapısına (multimedya, USB girişi, bluetooth gibi…), camların elektrikli olup olmamasına ve torpidoda kullanılan malzemenin yumuşak olmasına dikkat etmek gerek. Sürüş konforunda en etkili olan çok noktadan bağlantılı bağımsız süspansiyon sistemi sarsıntıları en aza indirir ve rahat sürüş sağlar.

Tüm bunların yanında motordan alınan gücü tekerlere aktaran şanzımanın teknik bilgilerine de bakılarak en optimum seviyedeki otomobili alarak hem keyif hem de tasarruf sağlanabilir.

Teslim alırken iyice kontrol edin

Teslim alırken iyice kontrol edin

Sıfır otomobil alsanız da tüm kontrollerini bayiden çıkmadan yapın. Kaporta boya aksamına ilişkin olarak kontrolleri sağlayın. TIR ya da gemide taşınırken otomobiller hasar alabiliyor ve bunları servislerde onarıyorlar. Sonrasında mağduriyetlerin yaşanmaması adına bayiden çıkmadan önce ikinci el otomobil alıyormuş gibi kontrol sağlanması gerekiyor.

Zorunlu aksesuarları kabul etmeyin

Zorunlu aksesuarları kabul etmeyin

Bayiler aracın üzerine tüm aksesuarları takarak satmaya çalışıyor. Normal fiyatından 20-70 bin lira arasında fark istenebiliyor. Yasalara aykırı olan bu satışlara ilişkin olarak ilk önce distribütöre sonrasında da Ticaret Bakanlığı’na şikayet edebilirsiniz. Otomobili ekstra aksesuarla almak zorunda değilsiniz. 


En ucuz otomobiller

En ucuz otomobiller

 • Fiat Egea: 130 bin 900 TL
 • KIA Rio: 141 bin 100 TL
 • Hyundai i10: 152 bin 600 TL
 • Renault Clio: 155 bin 900 TL
 • Opel Corsa: 172 bin 900 TL
 • Citroen C-Elysee: 197 bin 500 TL
 • Peugeot 301: 204 bin 192 TL
 • Toyota Corolla: 203 bin 600 TL
 • Honda Civic: 285 bin 900 TL
 • Mercedes A180: 386 bin 200 TL
 • Volvo XC40: 539 bin 384 TL

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Enflasyonun açıklanmasıyla kıdem tazminatı rakamı da yükseldi