2022'ye kadar dünya çapında 8 elektrikli araç fabrikası açacaklar

Eylül ayında yapılan Frankfurt otomobil fuarında Volkswagen, alışılandan çok daha farklı bir araç sergisi yaptı. Normalde markalar birden fazla araç sergiler ve her birinin en yeni özelliklerini öne çıkarır. VW ise Frankfurt fuarını sadece bir modele adadı: Volkswagen ID.3. Elektrikli bir araç olan ID.3, markanın ilerleyen süreçteki hedefinin bir yansıması.

24 Ekim 2019, Perşembe 14:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Prototip olmaktan çıkıyor

Prototip olmaktan çıkıyor

VW, ID.3'le ilgili hedeflerini Frankfurt'ta açıkladı. Lansmanda ışıklar kararıp müzik başladığında tüm ID.3'ler görücüye çıktı.


Şirketin CEO'su Herbert Diess, fuardaki kalabalığa "Bu, insanlar için üretilmiş ve elektrikle çalışan bir elektrikli otomobil. Artık kısıtlı kullanımdan ve prototip olmaktan çıkıp ana akım bir araç olacak" demişti.

Yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor

Yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor

2016 yılında VW, araçların egzoz emisyon değerlerini manipüle etmesi nedeniyle davalık olmuştu.


Şirket, yol açtığı zararlar nedeniyle kesilen 15 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. Toplamda da 30 milyar dolarlık bir zarara mal olduğu söylenmişti.


Bloomberg'in haberine göre aradan geçen zamanda VW, elektrikli otomobiller için 50 milyar dolardan fazla para harcayacağına dair taahhüt verdi. Ve 2022'ye kadar bunun meyvelerini toplamayı planlıyor.

İlk üretim 2020

İlk üretim 2020

Volkswagen'in planındaki 70 elektrikli otomobilden ilki olan ID.3, 2020'de Çin'deki iki fabrikada üretime başlayacak. Bu fabrikalar sadece elektrikli otomobil üretecek.


VW, Tesla'nın her yıl sattığından daha fazla elektrikli otomobil üretmesi bekleniyor. VW'nin 2022 yılına kadarki beklentisi ise, dünya genelinde sadece elektrikli otomobil üretecek 8 tesise sahip olmuş olmak.


Diess, eğer bu hedef gerçekleşirse şirketin, değerini ikiye katlayarak 200 milyar euro barajını aşacağını söylüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gram altın ne kadar? Altın kısa vadede nasıl hareket eder?