20'li yaşlar için cilt bakım önerileri

20'li yaşlarda cilt bakımı daha çok yüzün nemlenmesi, dış etkilerden korunması ve temizlenirken beslenmesi üzerinedir. Gençlerde cilt bakımı rutini erken yaşlarda UV filtreli yüz kremleri ile başlayabilir. İşte ister 20'lerinizin başında ister sonlarında olun. Cildiniz için bundan sonrasında temel oluşturacak cilt bakım rutininizi mutlaka yaşamınıza yerleştirin. / ÖZEL HABER

05 Ağustos 2021, Perşembe 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yüzünüzü günde iki kez yıkayın

Yüzünüzü günde iki kez yıkayın

Bazı insanlar yüzlerini sadece geceleri yıkarlar - sonuçta, ciltleri bir gecede ne kadar kirlenebilir? Dr. Ciraldo'ya göre, gece boyunca cildinize bulaşan ölü deri hücreleri ve toz akarları da dahil olmak üzere önemli miktarda kalıntı var.

Bu nedenle sabahları yüzünüzü yıkamak, gece temizliği kadar önemlidir. Geceleri de terleme ve ter oluşur, uyandıktan sonra yüzünüzü düzenli olarak yıkamak için başka bir neden.

Erken yaşlanmaya yol açan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içeren temizleyicileri tercih etmenizi önerilebilir.

Cildi nemli tutun

Cildi nemli tutun

Kendinizi kuru cilde sahip biri olarak görmeseniz bile, günde iki kez - her temizlikten sonra - nemlendirmelisiniz.

Dr. Nussbaum, “Nem, sağlıklı bir cildin ilk adımıdır” diyor. "Nemlendirilmiş cilt, iltihaplanmayı, tahrişi ve kuruluğu önlemek için cilt bariyerini geliştirir ve ayrıca epidermal hücrelerin susuz ve kırışık yerine esnek ve pürüzsüz görünmesini sağlar."

Kuru, yağlı, akneye meyilli veya karma cilt tipiniz için formüle edilmiş bir nemlendirici seçmeyi düşünün.

Biraz C vitamini ekleyin

Biraz C vitamini ekleyin

Bir C vitamini serumu Dr. Nussbaum göre, sabah rutin bir zorunluluktur. “ C vitamini , cilt yaşlanmasını azaltmak ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olmak için serbest radikalleri nötralize eden güçlü bir antioksidandır” diyor.

C vitamini içeren bir serum kullanarak ve tabi ki C vitamininden bol bir beslenme seçerek, kolajen oluşumunu teşvik ediyorsunuz ve genel olarak daha parlak, daha sıkı ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmayı bekleyebilirsiniz. 

Haftalık peeling yapın

Haftalık peeling yapın

Daha parlak bir cilt için Dr. Nussbaum,  cildinize haftada bir veya iki kez peeling uygulamanızı tavsiye ediyor. Gün içerisinde cildinizi yıprattığınızı düşünüyorsanız daha iyi bir etki için Glikolik asit içeren temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Dr. Nussbaum “Glikolik asit yaşlanma sürecini azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, kızarıklık ve iltihaplanmaya yol açabilecek ve ayrıca ciltte mikro yırtılmalara neden olabilecek aşırı peeling konusunda dikkatli olmalısınız ” diyor. 

Besleyici bir peeling için kahve peeling tariflerini deneyin.

Her sabah mutlaka biraz güneş koruyucu sürün

Her sabah mutlaka biraz güneş koruyucu sürün

Güvenli güneş kremi kullanmanın önemini biliyorsunuz ama bulutlu günlerde bile yıl boyunca buna ihtiyacınız olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Torrance, California'da dermatolog olan Simone McKitty, “Güneş ışığından gelen ultraviyole radyasyona (UV ışınları) maruz kalmak cildin yaşlanmasının bir numaralı nedenidir” diyor.

Bulutlu günlerde ve içerideyken bile, her gün 30 veya daha yüksek SPF'li geniş spektrumlu bir mineral güneş kremi (kimyasal değil) kullanarak cildinizi korumanızı önerir. 


Ellerinizi unutmayın

Ellerinizi unutmayın

Çoğu zaman insanlar ellerindeki çok hassas cilde bakmayı ihmal ederler. Ve bu alan diğerlerinden daha hızlı yaşlanma eğilimindedir.

Ciraldo, “Kırklı yaşlara gelindiğinde ellerin daha yaşlı görünmesini engellemenin yolu, erken dönemden itibaren yüzünüze olduğu kadar ellerinize de güneş kremleri, nemlendiriciler ve serumlar kullanmaktır” diyor. “40 ve 50 yaşındaki cildiniz 20^li yaşlarda yaptığınız cilt bakımı için çok minnettar olacak!”

Retinol ile hücrelerinizin yenilenmesini destekleyin

Retinol ile hücrelerinizin yenilenmesini destekleyin

Dermatologlar inanıyoruz retinol da A vitamini olarak da bilinen, [ cilt hücre ciro azalması karşı koymak için gerekli bir bileşendir.

Foto yaşlanma (güneşten) etkileri söz konusu olduğunda. Nussbaum, retinol için “Ölü cilt hücrelerini eksfoliye eden, akne üretimini azaltan ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltan hücresel dönüşümü arttırır ve gerçekten yaşlanma karşıtı altın standarttır” diyor.

Retinol söz konusu olduğunda daha azının daha fazla olduğu konusunda uyarıyor ve yavaş başlamayı, haftada üç kez kullanmayı ve cildiniz kaldırabiliyorsa her gece artırmayı öneriyor. 

“Yüzün tamamı için sadece bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanın, hemen nemlendirin ve cildiniz kızarırsa veya kurursa çok sık kullanıyorsunuz demektir.”

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yağlı saç derisi için dengeleyici saç bakım önerileri