21 Aralık 2020: En uzun gece ne zaman? 21 Aralık 2020’de neler olacak?

21 Aralık 2020: En uzun gece ne zaman? 21 Aralık 2020’de neler olacak?

21 Aralık 2020 tarihi internette merak konusu oldu. 21 Aralık 2020 ile ilgili ortaya atılan bazı iddiaların ardından 21 Aralık tarihi birçok kişi tarafından merak edilip araştırılıyor.

20 Aralık 2020, Pazar 23:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sosyal medyada bazı komplo teorileri ve iddialar gündeme geldi. Çok konuşulan iddialar arasında NASA onaylı elektrik kesintisi yaşanacağı da var. Peki, 21 Aralık 2020’de ne olacak?

İşte en uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık ile ilgili merak edilenler...

Dünya'nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks tarihleri, 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir.

Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açı ile gelir. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey yarım kürede 21 Aralık'ta en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık'tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlar.

Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarım kürede en uzun gün, Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır. Kuzey yarım kürede gölgelerin en uzun olduğu gündür. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise 15 saat 6 dakika ile Kuzey'deki Sinop'ta yaşanıyor. En kısa gece ise 14 saat ile Güney'deki Hatay'da olacak.

En uzun gecenin yaşandığı gün, gündönümü olarak adlandırılır. Gündönümü, güneşin dünyaya (ekvator çizgisine) en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Gündüzlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı andır.

Kuzey Yarımküre'de kış mevsimi resmen başlıyor. Kış gün dönümü olarak kabul edilen 21 Aralık'ta, kuzey yarım kürede günler uzamaya, güney yarım kürede kısalmaya başlıyor. Bu tarihte, kuzey yarım kürede en uzun gece, güney yarım kürede en uzun gündüz yaşanıyor.

Jüpiter ve Satürn 'tek bir yıldız' gibi parlayacak

LiveScience'ın haberine göre, iki gaz devi gezegenin 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması, 21 Aralık gecesi yaşanacak. İki gezegenin kavuşması, üst üste gelmeleri ve tek bir gezegen gibi parlamaları anlamına geliyor.

Jüpiter ve Satürn'ün bu yılki "büyük birleşmede" sıra dışı biçimde yakınlaşacakları; bunun, en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşandığı ifade edildi.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kuzey Yarım Küre'de en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık'ta, iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceğini açıkladı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bilim Kurulu üyesinden mutasyon geçiren corona virüs için açıklama