23. Defolimpik Oyunları’na doğru

Samsun’un ev sahipliğinde düzenlenecek 2017 Dünya İşitme Engelliler Yaz Spor Oyunları (Defolimpik Oyunları) öncesi hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

17 Temmuz 2016, Pazar 11:59
A A
23. Defolimpik Oyunları’na doğru
Samsun’da 23’üncüsü yapılacak oyunların, "başlamaya 1 yıl kala etkinliği", yarın şehir merkezinde düzenlenecek. Batıpark’ta kurulacak geri sayım saati, törenin ardından, 365 günden geri sayıma başlayacak. Aynı zamanda yarın başlayacak ve 5 ayrı branşta 1 hafta sürecek İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası’nın açılış töreni de organizasyon kapsamında gerçekleştirilecek.

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Üst Yöneticisi (CEO) Dimitri Rebrov, konuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Dünyada o kadar çok tesis gördüm ama Samsun bir harika. Çok temiz ve yeni tesisler mevcut." dedi.

Samsun’daki organizasyonun çok güzel olacağına inandığını belirten Rebrov, "beş branşta şampiyona yapılacak. Samsun tamamıyla güvenli bir şehir. Şehir olarak hiçbir problem yok." ifadelerini kullandı. Gençlik ve Spor Bakanı  Akif Çağatay Kılıç’ın, ICSD ile iyi bir iletişim sağlamasının, kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan  Rebrov, "Sayın Bakan’la 24 saat iletişim kurabiliyorum. İstediğimiz desteği alabiliyorum. Bize  verdikleri bu güvenden olayı Bakanlığa çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta yapılacak dünya şampiyonları  ile 2017 çalışmaları için iş birliğine aralıksız devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Rebrov, şöyle devam etti:
"İlk işitme engelliler organizasyonu 1924 yılında yapıldı ama ilk kez Türkiye’de, sadece bu organizasyon için tesisler yapıldı. Bu bizim için çok önemli. Ben burada çok huzurluyum. Bunu, organizasyon için Türkiye’ye gelecek tüm ülkelere söylüyorum. Akreditasyon başvuruları yeni başlamasına rağmen 23 ülkeden1700 kişi  başvuruda bulundu. İşitme engelliler oyunlarında son dakika başvuruları fazla oluyor. Akreditasyon açılır açılmaz bu sayının olması bizim için çok önemli. Önümüzdeki yıla kadar bu sayının rekor düzeyde olmasını bekliyoruz." Samsun’a olan hayranlığını dile getiren Rebrov, "Samsun’a, havasının güzelliği ve tesislerin hazır olması nedeniyle bayıldık. Dünyada o kadar çok tesis gördüm ama Samsun bir harika. Çok temiz ve yeni tesisler mevcut." değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden ise organizasyonun eksiksiz ve iyi olması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Oyunlar için 49 ülkenin başvuru yaptığını ancak, Kanada, Almanya, Japonya, Çin, Norveç, Avusturya ve Hong Kong olmak üzere 7 ülkenin, Türkiye’de son dönemde yaşanan olayları bahane göstererek çekildiğini kaydeden Özden, "Son aldığımız bilgilere göre 45 ülke kesin katılım sağlayacağını bildirdi. Öncelikli hedefimiz dünya  şampiyonalarının sorunsuz yapılması. Bu nedenle, ülkemizde son yaşanan olaylardan dolayı, gecikmeli gelebilecek kafileler için küçük sıkıştırmalar yapabiliriz." diye konuştu.

Çarşamba’dan Bafra’ya kadar tüm tesislerin hazır olduğunu dile getiren Özden, şöyle devam etti:

"20 branşta oyunlara ev sahipliği yapacağız. Oyunlarda ilk defa golf branşı da yer alacak. Türkiye tesis yapma anlamında uluslararası anlamda çok iyi. Defolimpik, yaz oyunları ve paralimpikten sonra dünyanın en çok katılım sağlanan 3. büyük organizasyonudur. Bunu başarıyla gerçekleştirmek için Bakanlık, İşitme Engelliler Spor Federasyonu ve Spor İl Müdürlüğü olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz."

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESFED) Başkanı Yakup Ümit Kihtir de oyunlar öncesi güncellemelerin yapıldığını ve tüm ülkelerle iletişim halinde olduklarını dile getirdi. Katılım sağlayacağını bildiren  ülkelerin, son terör saldırıları ve darbe girişiminin ardından, destek mesajları gönderdiklerini ve organizasyonun iptal olmamasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Kihtir, "Federasyon olarak tüm hazırlıklarımızı yaptık. İyi bir organizasyon olacak." dedi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.