23 dolarlık hesap için 2020 dolar bahşiş bıraktı

ABD'de başlatılan yeni kampanya ile bir restaurantta 23 dolarlık hesap için 2020 dolar bahşiş bırakıldı.

02 Ocak 2020, Perşembe 12:06 Son Güncelleme:
A A
23 dolarlık hesap için 2020 dolar bahşiş bıraktı

ABD'deki '2020 Bahşiş Kampanyası'nda bir çiftin 2020 dolar verdiği kadın garson, bir yıl öncesine kadar üç çocuğuyla birlikte evsizlerin kaldığı bir sığınma evinde yaşıyordu. Danielle Franzoni, "Bu tür şeyler, bizim gibi insanlara çok denk gelmez" dedi.

ABD'nin Michigan eyaletinde adları açıklanmayan bir çift, sosyal medyada başlatılan "2020 Bahşiş Kampanyası" kapsamında bir garsona 23 dolarlık hesapları için 2020 dolar bahşiş bıraktı. Bir yıl öncesine kadar üç çocuğuyla birlikte evsizlerin kaldığı bir sığınma evinde yaşayan 31 yaşındaki garson Danielle Franzoni, "Bu tür şeyler, bizim gibi insanlara çok denk gelmez" dedi.

"Mutlu yıllar Danielle"

Alpena kasabasında Franzoni'nin çalıştığı Thunder Bay River Restaurant'ta yemek yiyen çift, hesabın yaklaşık 88 katı olan bahşişi fişin üzerine yazdığı "Mutlu Yıllar Danielle. 2020 Bahşiş Kampanyası" notuyla bıraktı.

Bahşiş kampanyasını kendi devam ettirdi 

Dördüncü çocuğuna hamile olan bekar anne Franzoni, bahşiş kampanyasını devam ettirmek için çocuklarıyla bir lokantaya gitti ve "Zinciri bozmak istemiyorum" diyerek başka bir garsona 20,20 dolar bahşiş bıraktı.

2017'de de hesabın tamamı kadar bahşiş bırakılan benzer bir bahşiş kampanyası başlatılmıştı. Yeni yıl öncesinde başlatılan "2020 Tip Challenge" adlı bu kampanyada ise bahşiş miktarının "2020" sayısındaki rakamları içermesi gerekiyor.

Eyaletteki lokanta ve barlarda bahşiş zorunlu değil. Ancak müşterilerden en az yüzde 15 bahşiş bırakmaları bekleniyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çöpçatanlık uygulamaları son 10 yılda romantik ilişkileri nasıl değiştirdi?