23 Nisan'da yoganın çocuklara 9 faydası

Çocuklar bugünlerde bizden daha yoğun. Gün boyu dersteler, okul dışı zamanlarda ödevlerini yapıyorlar. Hafta sonu gelince dersler yine bitmiyor. Ders çalışmaya ya da bizim seçtiğimiz programlarına devam ediyorlar. Yani yogaya en az bizim kadar çocukların da ihtiyacı var. Çocuk yogası, onların rahatlatmasını, stres ve anksiyeteden arınmalarını, daha iyi uyumalarını, duygusal dengelerinin sağlanmasını, empati yeteneklerinin gelişmesini ve en önemlisi mutlu olmalarını sağlar. Peki bunların nasıl yapar? İşte çocuk yogasının 9 faydası! Haberin sonunda çocuklar için harika bir yoga videosu bulabilirsiniz, 23 Nisan çocuğunuzu yogaya başlatmak için en eğlenceli gün!

23 Nisan 2020, Perşembe 11:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hafızalarını ve bilişsel fonksiyonlarını güçlendirir

Hafızalarını ve bilişsel fonksiyonlarını güçlendirir

Yoga hafızayı ve bilişsel fonksiyonları, güçlendirir. Bunu, odaklanma yeteneğini geliştirerek başarır. Çünkü yoga yapmak, hem beden hem de zihin için konsantrasyon gerektirir. Bedenimizin hareketlerine ve nefesimizle uyumuna dikkat kesiliriz. Bazı yoga pozları -özellikle denge pozları- diğerlerinden daha fazla konsantrasyona ihtiyaç duyar. Çocuklar yoga yaptığında, temelde odaklanmayı öğrenirler. Günlük hayattaki koşturmacaları içinde, bu onlara okuldaki aktivitelerinde daha rahat konsantrasyon getirir. Bu da daha iyi bir akademik yaşam demek. 

 Sosyal ilişkileri gelişir

Sosyal ilişkileri gelişir

Yoga, her ne kadar bireysel bir aktivite olsa da sosyal tarafı vardır. Çocuk yogası dersleri, genelde şarkılar, oyunlar ve diğer eğlenceli aktivitelerle ilerler. Diğer fiziksel egzersizlerde nadiren bulunan bu aktivitelerle, pozitif bi hava yaratılır. Birbirleriyle konuşur, temas kurarlar, birbirlerine güvenmeyi öğrenirler.

Daha iyi uyurlar

Daha iyi uyurlar

Yatağa girmeden önce fiziksel aktivite yapmaları uyku kalitelerini geliştirir. Stresli bir ruh halindeyken bundan bedenimiz de etkilenir. Vücut gerilir, kafamızı boşaltmakta güçlük çekeriz. Bu da uykuya dalmamızı zorlaştırır. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Genellikle çocukların zorluklarla karşılaşmadığını, stresli hissetmediklerini düşünmeye yatkınız. İşe gitmezler, finansal sorunları yoktue. Ancak onların da okul ve akranlarıyla başı derttedir. Stres, bizim için alışılageldik bir şeydir. Ancak onlar, her sorunla 'ilk kez' yüzleşir. Yoga, onların nefes kontrolünü geliştirdiği için, dolaylı olarak sakinleştirir, tansiyonlarını düşürür ve negatiflikten arındırır. Bu, iyi uykunun anahtarıdır. 

Dayanıklılığı ve nefes kontrolünü güçlendirir

Dayanıklılığı ve nefes kontrolünü güçlendirir

Yoga fiziksel ve mental olarak güç gerektirir. Düzenli olarak yoga yaptığımızda fiziksel ve bilişsel olarak pek çok değişim geçirdiğimizi fark ederiz. Esnekliğimiz artar, üst gövdemiz güçlenir, zihnimiz berraklaşır. Bu yeni yeni keşfedilen güç, nefesle birleştiğinde kişiye yaptıramayacağı şey yoktur. Sert ve sol nefesler, kas gerginliğini artırır, odaklanmayı zayıflatır, 'savaş ya da kaç' refleksini artırır. Bunların hepsi, hem zihin hem de beden için zararlıdır. Nefes almayı öğrenmek; obezite ve depresyon ihtimalini düşürürken, özgüveni ve genel sağlığı iyileştirir. 

Sabırlı ve azimli olurlar

Sabırlı ve azimli olurlar

Yoga, çocuklar için eğlenceli bir aktivitedir. Üstelik rekabetin olmadığı bir ortamda, yeni pozları ve nefes almayı öğrenirler. Çocuklar, eğlenceli şeyler keşfettiğinde öğrenmek için daha da heveslenirler. Çocuklar, zor şeylerde ustalaşmayı severler. Bunu keşfettiklerinde, yapabildiklerini gördüklerinde daha da üstüne giderler. Yeni ve zor bir pozu başardıklarında herkese göstermek için can atarlar. Yoga ise, zorlu pozlarla doludur. Üstüne gitmek, vakit harcamak, defalarca denemek için çocukların bolca vakti var. 

Sağlıklı alışkanlıklar edinirler

Sağlıklı alışkanlıklar edinirler

Çocukluktan başlanılan aktiviteler, genellikle alışkanlık olarak kalır. Yoga ise sadece sağlıklı alışkanlıklar başlığı altındaki listeden bir madde değil, aynı zamanda beslenme alışkanlıklarına 'sağlıklı bir yaklaşım geliştirme tekniğidir'.

Bağımsızlık ve mücadele yeteneği

Bağımsızlık ve mücadele yeteneği

Yoga hem bireysel hem sosyal bir aktivitedir. Çocuklar ise pek az şeyi kendi başlarına yapar. Sonuçta çocuklar! Biz yetişkinler olarak çoğu kararı onlar adına veririz. Yoga, çocukların bağımsız olarak bir şeyler yapmaya başlamaları için mükemmel bir seçenektir. Çünkü yoga pratiğinden öğrendikleri her şey onlara kalır. Çocukların bağımsızlık duygusunu geliştirerek onların mücadele yeteğini de güçlendiririz. Çocuk olarak her zaman bizim desteği alırlar. Ancak ergenliğe giriş yaptıkça işler değişir. Akran zorbalığı, lise ve üniversiteye giriş kaygısı... Bunların hepsiyle mücadelede -ne kadar bizim desteğimiz olsa da- yalnızdırlar. 

Mutlu olurlar

Mutlu olurlar

Herhangi bir fiziksel aktivite gibi yoga da çocukların negatif düşünce ve duygulardan arınmalarını sağlar, zihin berraklığı getirir. Benlikleri hakkında daha pozitif olurlar. Fiziksel bir şeyler yaptığımızda sakinlik ve mutluluk hormonu endorfin salgılarız. Rekabetin olmadığı bir ortamda hem eğlenir hem de öğrenirler. 

Stres kontrolü

Stres kontrolü

Mutluluk, zaten doğrudan stresi azaltmaz mı? Kontrollü nefes alıp verme kişide bir dinginlik ve rahatlama halini oluşturarak stres ve gerginlikle başa çıkmada mucizevi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabiliyor. Bu nefes alıp verme teknikleri düzgün olarak öğretildiğinde, aynı faydalar çocuklarda da görülür. Yoga, çocuklara kendilerini stres altında hissettikleri zamanlarda nefeslerini kullanarak stres seviyelerini azaltmayı ve kendilerini tekrar kontrol altında hissetmeyi öğretir.

23 Nisan'da bugün yoga zamanı!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2 buçuk kilo verdikten sonra vücudunuzda neler olur?