23 yıldır ağaçlardan kaşık yapıyor

Günümüzde sık sık büyük şehirlerdeki işini bırakıp memleketine yerleşen ve orada kendine yeni meslekler, hayatlar kuran insanların haberleriyle karşılaşıyoruz. Her biri birer başarı hikayesi olan bu haberlere bir yenisi de Bartın'dan eklendi. Gelin sizi tahta kaşık ustası Mustafa Çetinkaya'yla tanıştıralım...

23 Ekim 2019, Çarşamba 12:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ayhan ACAR/Bartın, DHA

Ayhan ACAR/Bartın, DHA

Ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatmaya çalışan, alanında neredeyse tek kişi kalmış olan ustalar var. İstanbul'dan Bartın'a, memleketine dönen Mustafa Çetinkaya da onlardan biri...


Bartın'ın Ulus ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Mustafa Çetinkaya 23 yıldır şimşir ağacından kaşık yaparak aile bütçesine katkı sağlıyor. Çetinkaya, gelişen teknolojiyle yok olmaya yüz tutan mesleği ayakta tutmaya çalışıyor.

İSTANBUL'DAN MEMLEKETE DÖNÜŞ...

İSTANBUL'DAN MEMLEKETE DÖNÜŞ...

1990 yılında İstanbul'da özel bir şirketten emekli olan 5 çocuk babası Mustafa Çetinkaya, eşi Fethiye Çetinkaya ile birlikte memleketi Ulus´a bağlı Aşağıçamlı köyüne yerleşti. Çetinkaya köyünde şimşir ağacından yemek kaşıkları yapmaya başladı. Evinin önünde kurduğu küçük bir masada çalışan Çetinkaya, önce ağaca keserlerle şekil verdikten sonra, zımparayla kaşığa son halini veriyor. Mesleğin son mimarı Çetinkaya yaptığı kaşıkları köye gelen ziyaretçiler ile tanıdıklarına satarak, evin bütçesine katkı sağlıyor.

23 yıldır ağaç kaşık yapan Çetinkaya, eskiden günde ortalama 50 kaşık yaparken, şimdi bu sayının 10'a düştüğünü söyledi. Çetinkaya emekli olduktan sonra köyüne yerleştiğini belirtti.

DEDEDEN KALMA EL SANATINA SAHİP ÇIKTI

DEDEDEN KALMA EL SANATINA SAHİP ÇIKTI

Çetinkaya "Bizim dedelerimizden kalan bir el sanatı olan kaşık yapmaya başladım. İlk zamanlarda köyde herkes yapıyordu ama şimdi yapan tek tük insanlar kaldık. Biz de evimizin önünde kurduğumuz tezgahlarda kaşık yaparak, satıyoruz ve aile bütçemize katkı oluyor. Bizim çocuklarımız da bu mesleği öğrenmedi. Bir de şöyle bir şey var teknoloji gelişti artık, her yerde demir kaşık var. Ahşap kaşığı kullanan yok denecek kadar az diyebiliriz. Bizden sonra artık bu ağaç kaşıklar da tarih olacak" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sigortalı olduğunu ispat edemedi, polisle tartıştı