"25 yaşındayım, bugüne kadar hiç olmadı"

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorularını cevaplıyor, merak edilen konularda tıbbi yanıtlar veriyor...

08 Aralık 2018, Cumartesi 15:00 Son Güncelleme:
A A
Nasıl önleyebilirim?

Nasıl önleyebilirim?

Prostat kanserinin belirtileri ile prostat hastalığının belirtileri aynı mı? Bu hastalığı önlemek için yapılacak bir şeyler var mı? 

Prostat kanserinin kendine özgü bir belirtisi yok. Bu hastalık bir saatli bomba gibi. Vücudun içinde gelişiyor ta ki ilerleyip kemiklere atlayıp bir kemik kırılması durumda araştırma yapılması sonucu ortaya çıkabiliyor. Sebze-meyve türü ağırlıklı öneriliyor. Batı usulü fast-food tarzı beslenmenin prostat kanseri riskini artırdığı söyleniyor. Bu nedenle prostatı önlemek için yapılacak belirli bir tedavi şekli olmasa da doğal beslenmenin her türlü hastalığa olduğu gibi prostat kanserine de iyi geldiği belirtiliyor. Bitki kökleriyle ilgili ilaçlardan da bahsediliyor. Ancak bunların hiçbirinin yüzde 100 doğruluğunun kanıtlanmadığı da bir gerçek.

Eskiden böyle değildi

Eskiden böyle değildi

22 yaşındayım. 1 yıldır sabahları ereksiyon olmuyorum. Eskiden böyle değildi. Bu sorun mu? Herhangi bir rahatsızlığın belirtisi mi?

Sabah ereksiyonlarına sık rastlanmasının sebepleri sabahları hormon seviyelerini yüksek olması, vücudun dinlenmesi ve gece mesanede biriken idrarın idrar kesesini iyice gererek penisten uzaklaşmaya çalışan kanın geçtiği toplar damar sistemine baskı yapması sonucu penisteki basıncın artmasına destek vermesidir.

Sabah ereksiyonlarınız olmamasına cinsel istek azalması, cinsel faaliyette bulunamama gibi unsurlar da eklendiği taktirde bir üroloji-androloji uzmanı ile görüşmenizde fayda var. Bu olay hormon dengelerinde değişmeden psikolojik depresyona dek çok değişik fiziki ve psikojenik nedenlerden kaynaklanabilir.

Eğrilik var

Eğrilik var

20 yaşındayım, hiç cinsel ilişkiye girmedim. Penisimde aşağı doğru eğrilik var. Ama ağrı yapmıyor. Cinsel isteğimde azalma yok. Sadece görüntü olarak beni rahatsız ediyor. Bu ileride bana sorun yaratabilir mi?

Peniste doğuştan olan, giderek artmayan ve ilişkiye engel olmayan eğrilikler normal kabul edilirler ve tedavi edilmeleri gerekmez.

İlaç kullandım ama...

İlaç kullandım ama...

3 hafta önce idrarımı yaparken acı hissettim. Bel soğukluğu diye düşündüm. Eczacı ilaç verdi kullandım ama sorun sürüyor. İş yüzünden doktora gidemiyorum. Ne yapmalıyım?

Hastalığınız ile ilgili bir uzmana başvururak muayene olup gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tedavi olmanız gerekirdi. Yanlış antibiyotik kullanımı sonucu mikroplarda direnç gelişerek sorun içinden çıkılması zor bir hal alabilir, komplikasyonlar oluşabilir.

Bu kadar iğne ve ilacı tek bir tetkik yaptırmadan uygulatmanız sağlığınıza ciddiyet ile eğilmediğinizi gösteriyor.

İlişkiye girebilir miyim?

İlişkiye girebilir miyim?

20 gün önce varikosel ameliyatı oldum. Bunun cinsel yaşamıma zararı var mı?

Varikoselin cinsel faaliyetlere etkisi yoktur ancak ağır dereceli varikosel uzun yıllar içinde testisi etkileyerek ilerleyen yaşlarda olabilen testosteron-erkeklik hormonu azalmasına kısmi bir katkıda bulunabilir.

Varikosel iktidarsızlık yapmaz, sadece döl hücrelerini etkileyerek kısırlık yapabileceğinden dolayı mikrocerrahi teknik ile tedavi edilmesi önerilir.

Hiç sperm gelmiyor

Hiç sperm gelmiyor

25 yaşındayım. Bu yaşıma kadar olan mastürbasyon tecrübelerimin hiçbirinde sperm gelmedi. Çok korkuyorum. Ne yapmalıyım?

Ejakülasyon yani boşalma sırasında meni gelmemesi normal değil. Buna aspermi denir. Meniyi oluşturan salgının büyük kısmı prostatın arkasında bulunan vesiküla seminalis adlı bir çift meni kesesinden kaynaklanır. Vesiküla seminalislerin veya boşaltım kanallarının doğuştan eksik olması ya da tıkanması buna sebep olabilir. Nörolojik hastalığı olanlarda ve bazı şeker hastalarında ise meninin dışarıya boşalmak yerine arkaya yani idrar kesesine boşalması nedeni ile meni gelmeyebilir. Boşalma sırasında meni gelmemesi mutlaka bir ürolog tarafından değerlendirilmeli, ilaç veya ameliyatla tedavi edilmelidir.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.