27. Saraybosna Film Festivali'nde kazananları açıklandı.

27. Saraybosna Film Festivali'nde  kazananları açıklandı.

Bu yıl 27'ncisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu Cinelink Work in Progress TRT Ödülü'nü yönetmen Aida Begic alırken, Selman Nacar'ın TRT ortak yapım desteği sahibi "Tereddüt Çizgisi" projesi de ödüle değer görüldü.

20 Ağustos 2021, Cuma 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Saraybosna'nın Kalbi" adı verilen ödüller, başkent Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro binasında kırmızı halı geçişinin ardından gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

"En İyi Uzun Metrajlı Film" dalında ödülü Avusturyalı yönetmen Sebastian Meise'in "Great Freedom" isimli yapımı kazanırken, Sırp yönetmen Marta Popivoda'nın "Landscape of Resistance" filmi "En İyi Belgesel Film" dalında ödülün sahibi oldu.

Hırvat yönetmen Mate Urgin'in "Everything Ahead" isimli yapımı "En İyi Kısa Film" dalında ödül alırken, "En İyi Öğrenci Filmi" dalında ise ödülü, yönetmenliğini Romanyalı Aleksandru Mironescu'nun yaptığı "Summer Planning" kazandı. Yönetmen Selman Nacar'ın TRT ortak yapım desteği kazanan "Tereddüt Çizgisi" projesi de Cinelink bölümünde destek ödülünü aldı.

Festivalde kurgu aşamasındaki projelerin yarıştığı Cinelink Work in Progress TRT Ödülü ise, Bosnalı bir kadının hayata tutunma çabasını konu alan "A Ballad" (Balat) projesiyle Bosnalı yönetmen Aida Begic'e verildi. Ahmet Necdet Çupur'un "Yaramaz Çocuklar" adlı belgesel filmi de "SFF İnsan Hakları Ödülü"ne layık görüldü. Öte yandan, Sırp yönetmen Milica Tomovic, "Celts" filmiyle en iyi yönetmen seçilirken, en iyi erkek oyuncu ise "Great Freedom" filmindeki rolüyle Avusturyalı oyuncu Georg Friedrich oldu.

En iyi kadın oyuncu ödülünü ise Kosova yapımı "The Hill Where Lionesses Roar" filmindeki rolleriyle Flaka Latifi, Era Balaj ve Urata Shabani paylaştı.

Ödül töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Bu yıl 27'nci kez sinemaseverlere kapılarını açan SFF'de, "uzun metrajlı" film kategorisinde 9, "kısa film" kategorisinde 10, "belgesel film" kategorisinde 16 ve "öğrenci filmleri" kategorisinde 12 film yer alırken, 18 filmin dünya prömiyeri, 3 filmin uluslararası, 1 filmin Avrupa, 24 filmin bölgesel ve bir filmin de Bosna Hersek prömiyeri gerçekleştirildi.

13 Ağustos'ta başlayan festival, ödül alan filmlerin gösterimlerinin ardından bugün sona erecek.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaşama dair düşünmenize neden olacak Tevfik Fikret alıntıları