3 ay işçi çıkarmayı yasaklayan yasa teklifi, komisyonda kabul edildi

3 ay işçi çıkarmayı yasaklayan yasa teklifi, komisyonda kabul edildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 3 ay süreyle işçi çıkarmayı yasaklayan düzenlemenin de yer aldığı, ekonomik tedbirleri içeren yasa teklifi kabul edildi.

15 Nisan 2020, Çarşamba 18:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen corona virüs salgınına yönelik ekonomik tedbirleri içeren kanun teklifine 'Fahiş Fiyat Artışı, Stokçuluk ve Haksız Fiyat Değerlendime Kurulu' oluşturulmasına dair yeni bir madde eklendi. Söz konusu madde ile üretici, tedarikçi ve tedarikçi işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin fiyatında fahiş artış yapılamayacağı, piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekaketi bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasının engelleyici faaliyetlerde bulunmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yasa teklifi, komisyonda görüşülerek kabul edildi

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapmak, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulamak ve her türlü tedbiri almak amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulacağı kaydedildi. Fahiş fiyat uygulayanlara 100 bin TL, stokçuluk yapanlara da 500 bin TL'ye kadar para cezası uygulanabileceği bildirildi. Yasa teklifi, komisyonda görüşülerek kabul edildi.

Nursima ÖZONUR/ ANKARA(DHA)Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'da sahte negatif koronavirüs raporu veren çeteye operasyon! Liderleri sosyal medya fenomeni çıktı