3 aydan fazla süren ağrı hastalık habercisi

Romatizmal hastalıklar, ağrı ve hareket bozukluklarına yol açarak hayatı olumsuz etkiliyor. 3 aydan fazla süren ağrıların hastalık olarak değerlendirildiğini ifade eden uzmanlar, erken teşhisin önemine dikkat çekti

02 Ocak 2019, Çarşamba 16:07 Son Güncelleme:
A A
3 aydan fazla süren ağrı hastalık habercisi

“Romatizma yaygın olarak kas, iskelet, eklem ve bağ dokusunun ağrılı hastalıkları grubu olarak adlandırılır” diyen Fizik Tedavi Uzmanı Aydın Ender Süzer, “Az görülenden çok yaygın görülene kadar 100 adet hastalık, bu grupta yer alıyor. Romatizma ağrıya yol açabildiği gibi eklemlerde şişliklere ve hareket bozukluklarına da yol açabiliyor” dedi. 

AĞRININ YAYGINLIĞI VE SÜRESİ ÖNEM TAŞIYOR

Uzm.Dr. Aydın Ender Süzer, “Sık görülen romatizmal hastalıklar olarak osteoartrit dediğimiz kireçlenme hastalığını, fibromiyalji-fibromiyozit dediğimiz yumuşak doku romatizmasını, romatoid artriti vb. çok sayıda hastalık sayabiliriz” diyerek şöyle konuştu:

“Bu hastalıkları da tuttuğu eklem sayısı, eklemlerin simetrik olup olmayışı, eklemde bıraktığı bulgulara göre sınıflayabiliriz. Ne kadar yaygın olduğu ve süresi bizim açımızdan önemlidir ve bizim gözlemle gördüğümüz ve tıbbi olarak pozitif olarak gördüğümüz ısı artışı, kızarıklık gibi bulguların olup olmamasına bakarız.”

AĞRI 3 AYDAN FAZLA SÜRÜYORSA DİKKAT!

Romatizmal hastalıkların kişilere ağrı ile yansıdığını söyleyen Uzm.Dr. Aydın Ender Süzer, “Ağrıdan biraz bahsetmek istersek herhangi bir yerde elimizi bir iğneye batırırsak, ağrı hissederiz. Bu ağrı ilk anlamda, vücudumuz için belki de savunma mekanizmasıdır. Çünkü dışarıdan olan bir uyaranı algılamış oluruz. Ağrı baştan bir semptomdur fakat 3 aydan fazla ağrı hissediyorsak, ağrı başlı başına bize bir hastalık olarak gelebilir. Ağrının mümkün olduğu kadar erken tedavi edilmesi, kronikleşmemesi bizim açımızdan daha önemlidir. Eklem ağrılarını da erken dönemde teşhis ve tedavi edersek, çok daha kolay ve eklemi koruyacak şekilde davranmış olabiliriz" açıklamasında bulundu.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )