3 aylık bebeğin kalbindeki 3 delik kapatıldı

Kayseri'de, kalbindeki delikler başarılı bir operasyonla kapatılan 3 aylık Belinay Börklü hayata tutundu

28 Nisan 2018, Cumartesi 16:39
A A
3 aylık bebeğin kalbindeki 3 delik kapatıldı
Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) operasyonu gerçekleştiren Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nazmi Narin, 3 aylık bebeğin kalp rahatsızlığı olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Prof.Dr. Nazmi Narin son derece önemli bir hastalıkla karşı karşıya kaldıklarını, Down sendromlu bebeği doğumundan bu yana takip ettiklerini belirtti. Bebeğin doğuştan ciddi sorunları olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Nazmi Narin şunları kaydetti:


KASIKTAN GİRİP KAPATTILAR


"Bunlardan ilki, 'VDS' dediğimiz 2 karıncık arasındaki delik. 2'ncisi 2 kulak arasındaki delik. Son olarak da 'PDA' dediğimiz kalpten çıkan 2 damar arasındaki delik. Bu 3 sorun hastamızda mevcuttu. Dolayısıyla bunların getirmiş olduğu sık enfeksiyon, yeterince beslenememe, çabuk yorulma, kilo alamama ve sınırda olan kalp yetersizliği olunca aileyle 'Bebeğimize ne yapabiliriz?' diye görüştük. Açık cerrahi operasyon gerektirecek kadar önemli bir sorun. Aileye gerekli risk ve problemleri anlatara, 'Biz bunu kapatma şansını kullanalım' dedik. Yaklaşık 2,5 saatlik bir ameliyatla 3 deliği kasıktan girerek ameliyatsız yöntemle başarılı şekilde kapattık. Hastamızın durumu gayet iyi. Bu yaşta kalbindeki 3 deliği aynı anda tek seansta kapatılan en küçük vaka."

 
Sıradaki haber yükleniyor...