3 ebeveynli bebek dünyaya geldi

3 ebeveynli bebek dünyaya geldi

Yunanistan’da üç ebeveynli bir bebek dünyaya geldi. Yunan ve İspanyol doktorlar, yeni yöntemin bebek sahibi olamayan çiftlere umut olacağını söyledi

11 Nisan 2019, Perşembe 18:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İki kadının yumurtalarının, babadan alınan spermle döllendirilmesiyle 2,9 kilogram ağırlığındaki bir bebek dünyaya geldi. Bebek ve 32 yaşındaki annesinin sağlık durumun iyi olduğu belirtildi.

Adı açıklanmayan bebek, mitokondriyal hastalığı olan kadınların çocuk sahibi olabilmesi için geliştirilen bu yöntemle doğan ikinci bebek oldu.

ETİK AÇIDAN TARTIŞMALARA YOL AÇMIŞTI

Daha önce Ürdünlü bir kadın 2016'da Meksika'da bu yolla çocuk sahibi olmuş, ancak doğum etik açıdan tartışmalara yol açmıştı.

Mitokondriyal hastalıklar anneden bebeğe geçiyor. Her 6 bin 500 bebekten biri, ciddi bir mitokondriyal hastalıkla doğuyor.

Mitokondriyal hastalıkla doğanlarda enerji eksikliği nedeniyle vücut, fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Hücrelerde hareketi ileten kısımların zarar görmesiyle ortaya çıkan hastalık kas güçsüzlüğü, körlük, kalp yetmezliği ve hatta ölüme yol açabiliyor.

'KADINLARIN KENDİ GENLERİYLE BEBEK SAHİBİ OLMA HAKKI GERÇEK OLDU'

Atina'daki Yaşam Enstitüsü Başkanı Dr. Panayiotis Psathas, "Bir kadının kendi genleriyle anne olabilme hakkı gerçeğe dönüştü" dedi.

Psathas "Yardımla üreme tedavisindeki bu uluslararası buluşla, daha önce tüp bebek girişimleri başarısız olan ya da mitokondriyal genetik hastalığı olan kadınların sağlıklı bebek sahibi olmasına yardımcı olabileceğiz" dedi.

DENEMELERE 24 KADIN DAHA KATILDI

Yunan doktorların birlikte çalıştığı İspanyol "Embryotools" adlı merkez denemelere 24 kadının daha katıldığını ve sekiz embriyonun anne adaylarının rahmine yerleştirilmeye hazır olduğunu duyurdu.

İngiltere'de Hükümet, İskoçya'nın Newcastle kentinde geliştirilen bu yönteme Şubat 2018'de onay vermişti.

BBC

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Meme kanseri tedavisinde fitoterapi yöntemi