3 gün kaldı!

YAŞ'ın ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Çakmak Salonu'nda yapılacak

28 Temmuz 2013, Pazar 14:50
A A
3 gün kaldı!

Toplantıya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktirin Komutanı (EDOK) Orgeneral Servet Yörük, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay katılacak.

Ergenekon davasında hakkında tutuklama kararı çıkan ve GATA'da tedavisi süren YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ile tutuklu YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı'nın toplantıya katılması beklenmiyor.

TSK’nın yeni komuta kademesi ve tutuklu komutanların kaderini belirleyecek Yüksek Askeri Şura toplantısı 1-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten, 65 yaş haddini doldurdukları için emekli edilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Bilgel de kuvvet komutanlığındaki 2 yıllık görev süresini doldurduğu için komutanlık koltuğunu bırakacak. Ancak 61 yaşındaki Ora. Bilgel’in Deniz Kuvvetleri’ndeki kadro sıkıntısı da dikkate alınarak görev süresinin 1 yıl uzatılmasının yolu açık bulunuyor.

KALYONCU KARA KUVVETLERİ'NE

Teamüllere göre Hayri Kıvrıkoğlu’ndan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu gelecek. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Bilgel’in yerine, oramiralliğe terfi edecek Donanma Komutanı Kora. Bülent Bostanoğlu, Mehmet Erten’den boşalan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ise orgeneralliğe terfi edecek Korgeneral Abidin Ünal’ın ataması yapılacak.

2015’E KADAR ÖZEL'LE DEVAM

Org. Necdet Özel ise 2015’e kadar görevde kalacak. Org. Kalyoncu 2 yıl bu görevi sürdürdükten sonra 2015’te Genelkurmay Başkanı olacak. Yaş haddi nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı görevini 2 yıl sürdürecek Kalyoncu’nun 2017’de emekli olması, yerine Genelkurmay 2. Başkanı Org. Hulusi Akar’ın atanması bekleniyor.

KOMUTANLARA YAZILI SORU

Genelkurmay’ın YAŞ’tan önce terfi sırasındaki tutuklu olmayan üst düzey general amirallere yazılı olarak, “Görev sürenizin uzatılmasını istiyor musunuz?” diye soracağı öğrenildi. Böylece temdit alması halinde emekli olmak isteyen komutanların belirlenmesi amaçlanıyor. Böylece YAŞ’taki terfi ve atamalar buna göre de şekillenecek.

34 MUVAZZAF GENERAL/AMİRAL TUTUKLU

TSK’da, Balyoz, Ergenekon gibi davalar ilgili 2013 yılı başı itibari ile 34 muvazzaf general/amiral ile 240 muvazzaf subay/astsubay tutuklu bulunuyor. Son olarak Donanma Komutanı Ora. Nusret Güner’in istifa ettiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, 62 subayın istifa etti, 154 subayın ise tutuklandı. Milli Savunma Bakanlığı verilerine göre, 01 Ocak 2010-01 Nisan 2013 döneminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 62 subay istifa etti, 154 subay tutuklandı, 33 subay ise gözaltına alındı. 01 Ocak 2007 ile 31 Aralık 2012 tarihleri arasında 38 general-amiral kendi isteğiyle TSK’dan ayrıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Adeta yuttu