3 VAR hakeminin 'ekranı kırılacak!' TFF'ye rapor verildi iddiası...

MHK üyesi Metin Tokat'ın istifasıyla başlayan süreçte sular durulmuyor. MHK Başkanı Serdar Tatlı ve tüm ekibinin görevden ayrılmasının ardından Halis Özkahya da yaptığı hata sonucu düdüğünü asmıştı. Şimdi de 3 VAR hakeminin düdüğünü asması, daha doğrusu 'ekranının kırılması' gündemde.

14 Kasım 2021, Pazar 18:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Fevzi Tanırlı'nın köşesinde iddia ettiğine göre, Serdar Tatlı görevden ayrılırken TFF'ye bir rapor sundu. Raporda 3 VAR hakeminin üstünün çizilmesi gerektiği yazıyordu.

O hakemlerin ise Mustafa Öğretmenoğlu, Serkan Tokat ve Koray Gençerler olduğu iddia edildi. Yazıda bu 3 hakemin kesinlikle VAR'da görev almaması gerektiği yazıldı.

"Davet edilmedi"

"Davet edilmedi"

Bu iddiaların ardından Serkan Tokat'ın da hakemliği bıraktığı iddia edildi. Tokat, 17-18 Kasım'da yapılacak VAR seminerine davet edilmediği için emeklilik kararı almak üzere olduğu bildirildi. Murat Fevzi Tanırlı, köşesinde 3 soru sordu ve cevap verilmez 3 hakemin töhmet altında kalacağını iddia etti. İşte o sorular:

1) Serdar Tatlı’nın MHK başkanlığından ayrılmadan önce VAR kadrosundaki bu üç isim (Mustafa Öğretmenoğlu, Serkan Tokat, Koray Gençerler) için “VAR’ı sabote ediyorlar” minvalinde TFF’ye rapor verdiği iddiaları var. Bu iddianın sahibi ben değilim; konuştuğum pek çok hakem bunun altını çizdi. Bu rapor doğru mu? Serdar Tatlı bu şok iddiayla ilgili herhangi bir açıklama yapacak mı?

2) Bu iddia ile bu hakemlerin maçların sonucuna tesir ettikleri mi öne sürülüyor? Eğer böyle ise hangi dayanakla? VAR’da tespit edilen sakıncalı konuşmalar mı var? Söz konusu hakemlerin haklarının korunması adına bu iddialara açıklık getirilmesi şart. Cevapsız bırakılması ismi geçen hakemleri töhmet altında bırakır.

3) Üç hakemin son VAR görevlerindeki pozisyonlar öyle abartılı ve sezon başından bu yana yaşanan skandal hatalar kategorisinde değil. Serkan Tokat’ın 4. haftada Alanyaspor-Giresunspor maçında bir çekme enstantanesi; Mustafa Öğretmenoğlu’nun Galatasaray-Göztepe maçında Alpaslan Öztürk’e atılan dirsek; Koray Gençerler’in de Hatayspor-Fenerbahçe karşılaşmasında Kim Min-Jae’nin eline gelen top için penaltı tartışması yaşanan pozisyonlar...

4) Son dört sezondur VAR uygulanan Süper Lig’de bu hakemler yeni oluşturulan VAR kadrosuna alındı.

MHK Yönetim Kurulu, bu isimlerin VAR kadrosuna geçirilmesini onaylarken bazı kişilerin ya da kulüplerin isteği ya da baskısıyla mı onay verdi?

Hakemlerin bunca yıldır hizmet ettikleri camiayı sabote ettiklerini düşündürecek gerekçeler ara seminer öncesi kamuoyuna açıklanacak mı?

5) Söz konusu hakemler şu anda VAR kadrosunda. Yani düşecekleri bir başka kategori yok. Dolayısıyla VAR kadrosundan düşürülmeleri, hakemlik kariyerlerinin sonlanmaları anlamına geliyor. Bu riski düşünemeyecek kadar akıllarını kaybetmiş şekilde VAR’da ihanet ettikleri mi düşünülüyor?

6) Sebep sadece performans ise hakem camiası içinde adil ve şeffaf davranma adına Süper Lig’deki 25 ve TFF 1. Lig’deki çok sayıda hakem arasından başarısız gidişatları nedeniyle seminere davet etmeyi düşünmediğiniz başka isimler var mı?

7) Bugünden sonra hangi hakem görev aldığı maça huzurla çıkabilir? Yeni MHK’nın ilk günlerinde karşılaştığı bu sorunlara karşı bir açıklaması da olacak mı? Yoksa “TFF ne derse ka bulümüzdür” mü diyorlar?

8) VAR Koordinatör Barış Şimşek bu olayların neresinde? Kendisinin denetiminde ve kontrolündeki bu duruma bir açıklaması olacak mı?

Futbol kalitesizliğimizin, ekonomik çöküşün, milli takımda son yıllarda yaşanan rezaletin ve kulüplerimizin Avrupa sahnesindeki hazin tablosunun ‘yegane’ sorumlusu olarak hakemleri gören yetkililerden, en kısa zamanda net ve şeffaf bir açıklama bekliyoruz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tolgay Arslan, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusunu açıkladı