3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Bebek 16 ayını doldurduktan sonra tuvalet eğitimine başlanabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi 5 yaşına kadar verilebilir. Tuvalet eğitiminin kaç yaşında başlatılacağı her çocuğa ve her aileye göre farklılık gösterir ancak çocuk 3 yaşına geldiğinde, tuvalet eğitimine başlamak için hazırdır. Bir diğer yandan çocuk, tuvalet eğitimine hazır olduğunu da bazı hareketleri ile ailesine gösterebilir. Örneğin çocuk bezine tuvaletini yapmadan önce haber veriyorsa, tuvalet eğitimi için de hazır demektir.

16 Kasım 2021, Salı 18:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebek 16 ayını doldurduktan sonra tuvalet eğitimine başlanabilir. Çocuklarda tuvalet eğitimi 5 yaşına kadar verilebilir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Karahasanoğlu, tuvalet eğitiminin kaç yaşında başlatılacağının her çocuğa ve her aileye göre farklılık gösterebileceğini ancak çocukların 3 yaşına geldiklerinde tuvalet eğitimine başlamak için hazır olduklarını ifade ediyor.

"Bu yaşlar aynı zamanda yuvaya başlama yaşı da olduğundan, 3 yaşında tuvalet eğitimine başlanması doğru olur." diyor.

Çocuğa tuvalet eğitimi verilebilmesi için çocuğun da tuvalet eğitimine hazır olup olmadığının anlaşımlası gerekir. Çünkü çocuk henüz hazır değilse, ailenin bu konuda zorlamaması gerekir. Bir diğer yandan çocuklar, bazı davranışları ile tuvalet eğitimine hazır olduklarına dair ipuçları da verir. Örneğin bezden rahatsız olan çocuk tuvalet öncesi ailesine haber veriyorsa, tuvalet eğitimine de hazır demektir.

Çocuklara tuvalet eğitimi vermeden önce birkaç gün çocukla bu konuda konuşulması gerekir. Çocuğa tuvaletini lazımlığa da yapabileceği uygun koşullarda anlatılmalıdır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi ile ilgili resimli kitaplar bebekle birlikte okunup çocuğa tuvalet eğitimi hakkında bilgi verilebilir.

Çocukla tuvalet eğitimi öncesi birkaç günlük ön hazırlık tamamlandıktan sonra tuvalet eğitimine başlanabilir.

Bir sabah çocuk uyanmadan önce bezi çıkartılıp etrafındaki bez değiştirme ile ilgili bütün eşyalar ortadan kaldırılabilir.

Uyandığında, birkaç gündür ailesi ile konuştuğu konunun artık gerçekleşebileceği, büyüdüğü ve tuvaletinin kendisinin yapması gerektiği ifade edilebilir.

3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verirken, çocuğun ilk günlerinde, yarım saatte bir tuvalete götürülerek lazımlığa oturtulması gerekir.

İlerleyen günlerde çocuk tuvaleti geldiğinde kendisi yavaş yavaş haber vermeye başlar.

Eğer çocuğunuzun yatağına işemesinden tedirgin oluyorsanız, .ocuğun tuvalet alışkanlığı kazandığı ilk günlerde geceleri çocuk uyuduktan sonra çocuğunuza bez takıp sabah uyanmadan çıkartabilirsiniz.

  • Bu yöntemlerle 3 yaşındaki bir çocuk 2 ile 4 hafta arasında tuvalet alışkanlığı edinebilir.
  • Ancak baskı ve zorlama gibi yöntemler çocuğun tuvalet eğitiminde önerilmez.
  • Ancak çocuk için yıldız ya da puan toplama gibi haftalık ödül çizelgeleri yapılabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damak dudak yarığında ameliyat sonrası bakım çok önemli