'3 yıldan önce boşalmaz'

Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanı Eker'in sözlerinin tersine cezaevinin okula dönüştürülmesi projesinin 3 yıldan önce yaşama geçirilemeyeceğini açıkladı

24 Ağustos 2009, Pazartesi 17:15
A A

24 milyon TL 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker önceki gün Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan E Tipi Cezaevi’nin taşınacağını söylemişti. Mehdi Eker’in “Diyarbakır Cezaevi taşınacak, yerine okul yapılacak” açıklaması, ‘Kürt açılımı’nın tartışıldığı dönemde bomba etkisi yarattı. Cezaevinin yerine 45 dönümlük alana yapılması planlanan anadolu lisesi, genel lise, ilköğretim okulu, anaokulu ve spor tesisleri için 24 milyon TL kaynak aktarılacağı öğrenildi. 

1500 tutuklu 
Diyarbakırlı olan Bakan Eker, Bağlar bölgesinde ciddi bir okul eksikliği bulunduğunu söyledi. Ancak, Adalet Bakanlığı, cezaevinin okula dönüştürülmesi projesinin 3 yıldan önce yaşama geçirilemeyeceğini belirtti. Yetkililer, “1500 tutuklu ve hükümlünün şu an için başka yere nakledilmesi mümkün değil. Diyarbakır’da yapılacak cezaevi kampusu tamamlanmadan harekete geçemeyiz” dedi.

MÜZE OLSUN

Diyarbakır Cezaevi’nde DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski milletvekilleri Nurettin Yılmaz, Celal, Paydaş, Mustafa Çakmak, eski Belediye Başkanı Mehdi Zana ile yazar Orhan Miroğlu ve şair Yılmaz Odabaşı da hapis yatmıştı. Yazar Altan Tan’ın babası Bedii Tan cezaevinde gördüğü işkence sonucu yaşamını yitirmişti. Altan Tan, “İşkence yapılan yerde eğitim verilmiz. Cezaevini müze haline getirmeliler” dedi.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.