30 Ağustos ruhuyla şahlan Türkiye

Atatürk önderliğinde din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan bir araya gelen Türk halkı, Kurtuluş Savaşı’nı 96 yıl önce bugün kazanmıştı. Türkiye, Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümünü, tüm zorlukları ‘30 Ağustos ruhu’ ile aşacağının bilincinde kutluyor. İstiklal Madalyası sahibi gazilerin çocukları Türkiye’nin duygularına tercüman oluyor: “Bu vatan bize onlardan emanet. kimseye verilecek tek karış toprağımız yok.”

30 Ağustos 2018, Perşembe 05:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstiklal Madalyası

İstiklal Madalyası

29 Kasım 1920’de TBMM’de kabul edilen yasa ile Kurtuluş Savaşı’nda cephede veya cephe gerisinde kahramanlık ve fedakarlık gösterenlere İstiklal Madalyası verildi. 95 bin 261 kişi İstiklal Madalyası aldı.

‘Ateşin içinden çıktık’

‘Ateşin içinden çıktık’

İstiklal Savaşı gazisi İbrahim Hakkı Ar’ın kızları Nihan Akpak, Nirhan Ar ve Melike Çorumlu babalarıyla gurur duyuyor. Babasının savaşla ilgili hiçbir şey anlatmadığını belirten Nihan Akpak, “Babam ‘Biz ateşin içinden çıktık da geldik’ derdi. Başka bir şey demezdi” diye konuştu.

‘Açlığı anlatırdı’

‘Açlığı anlatırdı’

Kurtuluş Savaşı’ndan önce Kudüs ve Beyrut’ta da savaşan İstiklal Savaşı gazisi Ali Kılıç’ın Osmaniye’de yaşayan oğlu Mustafa Kılıç (85), “Babam savaş yıllarında çektikleri açlık ve susuzluğu anlatırdı. O savaşların ardından ülkemizi kurduk, vatanımızı koruduk. Allah bu vatana bir daha o günleri göstermesin inşallah” dedi.

Hayattaki son gaziydi...

Hayattaki son gaziydi...

Hayattaki son İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar 2008’de, 115 yaşında hayatını kaybetmişti. Yakup Satar’ın İstiklal Madalyası’nı gurur ile taşıyan oğlu Fevzi Satar (82) “Babam hem öksüz hem yetimdi. Kendisine mektup gelmiyor. Bir gün posta getiren askere diyor ki ‘Bir gün benim de adıma mektup getirirsen sana para vereceğim.’ Bir kaç gün sonra kız kardeşinden mektup geliyor babama. Zarfta az bir para da var. Babam o parayı görevli askere veriyor. Bu anısını hiç unutamam” dedi.

‘Bu kurşun gazilik nişanım’

‘Bu kurşun gazilik nişanım’

Gazi Mahmut Erkılıç’ın oğlu Hasan Erkılıç babasının 15 yaşında askere alındığını belirterek şöyle konuştu: “Babam 7 yıl askerlik yapmış. Eskişehir’de kasığından yaralanmış. Kasığındaki o kurşun için hep, ’Bu benim gazilik nişanım. Allah’ın karşısına bununla çıkacağım’ derdi.”

‘Yeni zaferlerin eşiğindeyiz’

‘Yeni zaferlerin eşiğindeyiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle şu mesajı yayınladı: “Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ordunun tüm mensuplarını rahmetle, tazimle, şükranla yad ediyor, şehitlere ve gazilere Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması, bizimle birlikte tüm coğrafyamızın geleceğine yön verecektir. Bugün de yeni zaferlerin, yeni başarıların eşiğinde bulunduğumuza inanıyorum.”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarasaları önce yakalıyor sonra öpüyor