30 askerden haber alınamıyor

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "Mühimmat deposunda 5 gündür çalışma yapılıyordu. Bugün son günüydü. İlk patlamanın ardından ikinci bir patlama daha meydana geldi. İçeride 15-20 görevli vardı. İçerideki görevlilerin sağlık durumu hakkında bilgi alınamıyor. Çünkü patlama ve yangın devam ettiği için müdahale de edilemiyor" dedi

06 Eylül 2012, Perşembe 00:19
A A
30 askerden haber alınamıyor

Orman Bakanı Veysel Eroğlu patlamada 20 ya da 23 kişinin yaralandığını söyledi. Eroğlu ayrıca Ulusal Medikal Kurtarma ekiplerinin bölgeye gönderildiğini açıkladı.

Bakan Eroğlu
şunları söyledi:

"Şu anda malesef yangın olmasına rağmen içeriye araçlar giremiyor. Olayda 20 ya da 23 yaralı var. Sabah gün ışımaya başladığı zaman yangına helikopter ve uçaklarla yangına müdahale edeceğiz. Şu anda yeteri kadar ambulans var, orman kurtarma ekiplerimiz, sağlık bakanlığı ekiplerimiz olay yerinde. Sabah inşallah yangını söndürmüş oluruz. Geçmiş olsun."

Ataköy’deki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki mühimmat deposundaki patlamanın ardından çıkan yangının nedeniyle 30 kişilik acil kurtarma ve sivil savunma ekibinin hazır halde bekletildiğini, şu anda aydınlatma çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Gerek duyulması halinde ekipleriyle peyder pey müdahale yaptıklarını sözlerine ekledi. Öte yandan Uşak İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın ardından Uşak’tan bir arama kurtarma aracı ile 6 ambulansın Afyonkarahisar’a sevk edildiğini bildirdi. Uşak İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de bölgeye gönderildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’daki patlamayla ilgili, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu telefonla aradı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu telefonla arayarak, Ataköy Kışlacık mevkisinde el bombalarının bulunduğu bir cephanelikte meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi aldı.

Yangının sürdüğü bölgeye girebilmek için zırhlı araç istendi

Afyonkarahisar’da askeri mühimmat deposundaki patlamanın ardından çıkan yangın devam ediyor. Ataköy’teki askeri bölgede halen alevlerin yükseldiği görülürken, çok sayıda ekip ve yangın söndürme aracı birliğe girdi.

Bölgedeki kuru otların da tutuşmasıyla yeni patlamaların olabileceği ihtimaline karşın ekipler çalışmalarını temkinli yürütüyor. Herhangi bir patlama ihtimaline karşın, bölgeye girmek için olay yerine zırhlı araç istendi.

Özel Harekat ve Çevik Kuvvet’e ait panzerler birliğe giriş yaptı. Bu arada, daha önce askeri alana giren ambulanslardan 3’ünün yaralı alarak birlikten ayrıldığı belirtildi. Birliğin önünde çok sayıda AKUT ve Sivil Savunma ekibi bekliyor. Öte yandan, bölgede elektrikler kesilirken, polis araçlarından, yakın yerlerde oturan vatandaşların uzaklaşmaları yönünde anonslar yapıldı.


İÇERİDEKİ GÖREVLİLERDEN HABER ALINAMIYOR

Ataköy Mahallesi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonrasında Afyonkarahisarlılar deprem olduğunu zannetti. Büyük bir gürültüyle dışarıya çıktıklarını anlatan görgü tanıkları, çevredeki evlerin camlarının kırıldığını söyledi.

El bombalarının tasnifi sırasında meydana gelen gelen patlama sonrasında çevreye saçılan parçalar nedeniyle bölgede geniş çaplı güvenlik koridoru oluşturuldu. Patlama sonrasında başlayan yangın devam ederken, yeni patlamalar olma olasılığına karşılık depoya girilemiyor.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "Mühimmat deposunda 5 gündür çalışma yapılıyordu. Bugün son günüydü. İlk patlamanın ardından ikinci bir patlama daha meydana geldi. İçeride 15-20 görevli vardı. İçerideki görevlilerin sağlık durumu hakkında bilgi alınamıyor. Çünkü patlama ve yangın devam ettiği için müdahale de edilemiyor" dedi.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’ndeki yaralı askerlerden 2’sinin Emrah Uluer ve Hasan Boncuk olduğu ve sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Diğer yandan kan vermek için hastaneye koşan Afyonkarahisarlılar uzun kuyruklar oluşturdu.

VALİ BALKANLIOĞLU: RAKAMLAR SPEKÜLASYON

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, patlamayla ilgili şunları söyledi: "Mühimmat deposunda sayım işlemi yapılırken patlama oluyor. Hastanede küçük yarası olanlar var. Bütün sağlık ekipleri hazır vaziyette. Kan ihtiyacımız yok. Paniğe neden olacak durum yok. Tasnif esnasında içeride bazı askerlerimizin olabileceği değerlendiriliyor. Verilen rakamlar spekülasyon.

Henüz depoya tam ulaşılamadığı için verilen rakamlar şimdilik spekülasyon. Yangının diğer depolara sıçrama riski yok. Gerekli tedbirler alınmış durumda. İnşallah milletçe bir acı yaşamayız. Sosyal medyada kan ihtiyacı olduğu yazılmış, böyle bir şey yok. Hastanelerimiz güçlü ve kan stoğumuz yeterli. O bölgedeki yerleşim yerlerinde can ve mal emniyeti alındı.

Olay mahalline yakın yerlerdeki yerleşim alanlarında yaşayanlar uzaklaştırıldı. Yangının çıktığı depoya bomba imha ekipleri müdahale ediyor. Yavaş ve dikkatlice müdahale ediliyor. Bu bir kaza, terör ya da sabotaj değil." "Yangın devam ediyor. 20 kadar yaralı olduğu ifade ediliyor"

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, askeri mühimmat deposundaki patlamaya ilişkin, el bombasının patlaması sonucu seri patlamaların olduğunu belirterek, "Depodaki sayım ve tasnif işlemini yapan askerlerimizden yaralı ve şehitlerimizin olduğu değerlendirilmektedir" dedi. Vali Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mühimmat Depo Komutanlığı’nda el bombası depolanan bir depoda sayım ve tasnif işlemleri sırasında kaza eseri bir patlama olduğunu belirtti.

"Yapılan araştırmalar ve askeri yetkililerin tespitleri, olayın sabatoj veya terör olayı olmadığı, tamamen kaza eseri olduğu yönünde" diyen Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

"El bombasının patlaması sonucu seri olarak patlamalar olmuş. Depodaki sayım ve tasnif işlemini yapan askerlerimizden yaralı ve şehitlerimizin olduğu değerlendirilmektedir. Ancak bölgedeki tehlikenin devam etmesi bölgeye saçılmış el bombalarının olduğu değerlendirildiğinden, şimdilik içeri girmek mümkün olmamıştır. Ancak yangın söndürüldü. Herhangi bir depoda patlama olduğunda diğer depolara sıçramaması için depolar dizayn edildiği için diğer depolarda patlama olması mümkün değil, tehlike yok. Yaralılarımız var, 4’ü çevrede bulunan evlerdeki cam kırıklarıyla yaralanan sivil vatandaşlarımız, 4’ü asker. İçerdeki askerlerimizden acı bir olaya rastlamayız inşallah. Şu an rakam vermek uygun değil.

Bunun dışındaki haberler spekülasyon. İnşallah acı bir olay olmaz. Allah devletimize, milletimize acı keder göstermesin." Vali Balkanlıoğlu, yangının kontrol altına alındığını ifade ederek, "Çevrede küçük çalı yangınları var. Belediyemizin, askeriyenin itfaiye ekipleri orman teşkilatımızın araçları burada. Sabah yangın söndürme uçakları gelecek. İhtiyaç olduğunda müdahale edecek. Sağlık Bakanlığı’na bağlı UMKE ekipleri arama kurtarma ekipleri burada hazır bekliyorlar. Olayın daha acı bir sonuç vermemesi için sabırla bekliyoruz. Kesinlikle kan ihtiyacı yoktur. Vatandaşlarımız bu yönde çıkar haberlere inanmasın" dedi.

HALKA ÇAĞRI

Afyonkarahisar'daki patlamanın ardından yetkililer bölgeye ulaşan yolların açık tutulması için halkı uyardı. Vatandaşların çok gerekli olmadığı sürece patlamanın olduğu bölgeye giden yolları açık tutması, ana yollara çıkılmaması ve ambulans ve yardım ekiplerinin hızlı bir şekilde hareketinin sağlanması için karayollarına çıkılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

Öte yandan patlamadan sonra olay yerine sevk edilen ambulanslarla çok sayıda yaralı hastanelere kaldırıldı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesine şu ana kadar 4 asker, 3 sivil yaralı getirildi. Yaralıların durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.

Hastanelerde tüm personel acil olarak yaralıları beklerken ihtiyaç anında kullanılması için acil kan anonsları yapıldı. Olay Vatandaşların hastanelere kan vermek için akın ettiği kaydedildi.

AA-DHA
 

Sıradaki haber yükleniyor...