30 yıldır kimse dokunmuyor

Osmaniye'nin Sakarcalık Köyü'nde bulunan cami minaresindeki 30 yıllık leylek yuvası, köyün simgesi oldu

11 Ağustos 2015, Salı 12:35
A A
30 yıldır kimse dokunmuyor

Osmaniye-Kadirli Karayolu üzerinde bulunan Sakarcalık Köyü Camii üzerindeki leylek yuvası yoldan geçenlerin de ilgi odağı oldu. İlk defa 1986 yılında köye gelen ve birkaç yere yuva yapan leylek sonunda köy camisinin minaresini kendisine yuva seçti. Yaklaşık 30 yıldır aynı caminin minaresinde kuluçkaya yatan leylekler köy halkı tarafından titizlikle korunuyor.

Sadece köylüler tarafından değil, yoldan geçenlerin de ilgisini çeken leylek yuvası için köyün yaşlıları "Leylekler yıllardır mayıs aylarında buraya gelir, cami minaresindeki bu yuvada kuluçkaya yatarlar ve yavrularını büyütürler, ağustos ayı gibi de giderler. Sanıyoruz bu yuvada yumurtadan çıkan ve giden leylekler bir sonraki yıl aynı yuvalarına geri dönüyor. Bu sefer o leylekler burada yumurtluyor ve yavrularını büyütüp gidiyorlar. Bu olay yaklaşık 25 yıldır böyle devam ediyor. Köyde çok kez fırtına oldu yağmur yağdı, bazen elektrik direkleri yıkıldı ama bu leyleğin yuvasına hiçbir şey olmadı. Yoldan geçen araçlar leyleğin bu yuvasını görünce duruyorlar, resim çekiyorlar. Biz de bu yuvanın hikayesini bu şekilde anlatıyoruz. Artık Sakarcalı Löyü bu leylek yuvası ile anılıyor” dedi.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.