3,5 aylık bebek organlarıyla 2 kişiye can oldu

Diyarbakır’da beyin ölümü gerçekleşen 3,5 aylık E.Ç.'nin ailesi tarafından bağışlanan organları, İstanbul ve Malatya’da organ bekleyen 2 kişiye hayat verdi

11 Eylül 2018, Salı 17:29 Son Güncelleme:
A A
3,5 aylık bebek organlarıyla 2 kişiye can oldu

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi görürken beyin ölümü gerçekleşen E.Ç.’nin yakınları doktorların organ nakli ile ilgili bilgilendirmesinden sonra organlarını bağışlama kararı aldı. Karar üzerine hastane yetkilileri, organ nakli koordinasyon birimine bilgi vererek yasal prosedürleri tamamlanmasının ardından bebeğin bilgileri Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Bilim Kurulu’na gönderildi.

Yapılan değerlendirmeler sonrası bebek E.Ç.'den alınan karaciğer Malatya’ya, böbreği ise İstanbul’da organ nakli bekleyen hastaya gönderilerek nakledildi. Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Hekimi Doç.Dr. Murat Kanğın, beyin ölümü gerçekleşen bebeğin ailesinin onayı ile organlarının Malatya ve İstanbul’da organ nakli bekleyen iki hastaya nakledildiğini belirtti. Doç.Dr. Murat Kanğın, organ naklinin önemine değinerek Türkiye’de çok sayıda hastanın organ nakli beklediğini ve birçok hastanın nakil beklerken hayatını kaybettiğini söyledi.

4 BEBEĞİN DAHA ORGANLARI BAĞIŞLANDI

Murat Kanğın, "Hastanemize gelen tüm aile ve hasta yakınlarıyla tedavi süreci ve organ naklinin önemi konusunda bir bağ oluşturuyoruz. E.Ç. bebeğin ailesi ile de aynı şekilde bir bağ oluşturduk, bebeğin tedavi süreci ve sonrasında neler yaşanacağı konusunda aileyi doğru bilgilendirme bizleri olumlu sonuçlara götürdü. Ünite olarak ailelere birçok konuda destek sağlamaktayız. Çok iyi bir ekibimiz var. Hastaların aileleriyle iyi bir iletişim kuruyorlar. Aileler çocukları için her şeyin yapıldığını gördükten sonra organ bağışı konusunda karar vermeleri sürecinde de onlara yardımcı oluyoruz. Geçen aylarda yine bizim ünitemizde tedavi gören 4 aylık bir bebeğin daha ailesi organlarını bağışlamıştı. Bizim ünitemizde tedavi gören 4 bebeğin organları bağışlandı" diye konuştu.

Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.