35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Bunun nedenleri arasında aile yaşamına geç başlama arzusu, çalışma şartları, kariyer planları ve ileri yaşlarda çocuklarını daha iyi koşullarda yetiştirebilecekleri umudu olduğunu görüyoruz. Günümüzde ileri yaş gebelikler daha sık görülmeye başlasa da beraberinde bazı riskler de içeriyor. Peki 35 yaş üstü anne adayları gebelik öncesi ve sırasında nelere dikkat etmesi gerekiyor?

12 Ocak 2022, Çarşamba 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Artan 35 yaş üstü gebelikler maternal (anne) ve perinatal (doğumöncesi) için bazı riskleri beraberinde getiriyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde gebe popülasyonunun yaklaşık yüzde 15’ini 35 yaş üstü gebeler oluşturuyor. 35 yaş üstü dönemde kadınların yumurta rezervinin azalması gebe kalma şansını da azalttığı için yardımcı üreme tekniklerine başvurma da artıyor. Bununla paralel olarak çoğul gebelikler, erken doğum riski, düşük yapma ve sezaryen ağırlıklı doğum yöntemi seçimi de artıyor. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan Özgüç 35 yaş üstü hamileliklerde anne adaylarının karşılaşabileceği riskleri ve bunlara karşı nasıl hareket etmeleri gerekitiğini anlattı.

İleri yaş gebeliklerde bebekte anomali oluşma riski artıyor

İleri yaş gebeliklerde bebekte anomali oluşma riski artıyor

Gebelik yaşının artması ile beraber genetik anomaliler, sayısal ve yapısal kromozom kusur anomalileri ve kromozomal olmayan doğumsal anomaliler artıyor. Bu sebeple de düşük oranları ile doğumsal anomalili fetüs gelişme oranları daha çok karşımıza çıkıyor.

35 yaş üstü gebelikte tarama testleri büyük önem kazanıyor

35 yaş üstü gebelikte tarama testleri büyük önem kazanıyor

Tüm gebelere yaştan bağımsız olarak prenatal tarama ve ultrason testleri, geç fetal tarama ultrasonu, riskli çıkan sonuçlarda amniosentez ve CVS ile kromozom analizi öneriyoruz. 35 yaş üstü gebeliklerde ise bu tarama testlerinin yerini erken dönemde kolaylıkla yapılabilen anneye ait kanda fetal kromozom hücre tarama testleri de gebe takip programlarının içine dahil ediliyor. 

İleri yaş gebelik neden takip gerektiriyor?

İleri yaş gebelik neden takip gerektiriyor?

Anne yaşının ilerlemesi ile gestasyonel diabet, hipertansiyon, plesanta yerleşim anomalileri, fetüs prezentasyon problemleri, operatif vajinal doğum, tromboz riski, doğum sonrası kanama oranlarında da 35 yaş altı gebeliklere göre rastlanma oranların da artış görülüyor. Ve bilinen bütün sezaryen sebeplerinin yanı sıra tek başına ileri yaş bile sezeryan için endikasyon oluşturabiliyor. Yaşın ilerlemesi ile birlikte uterus fonksiyonu azaldığı ve pelvik uyumun yetersiz kaldığı için de doğum süresi uzayabiliyor. 

35 yaş üstü gebelerin tüm bu sebeplerden dolayı gebelik öncesinde ve gebelik döneminde daha özenle takip edilmesi büyük önem taşıyor.  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gebelikte düşüğe neden olan enfeksiyonlardan korunmanın yolları